TÉMA

Vysoké napětí

Energetici osazují sloupy vysokého napětí speciálními konzolemi, které mají chránit ptáky

Energetici instalují na nadzemních rozvodech elektřiny speciální zabezpečovací prvky, které mají chránit ptáky před zásahem elektrickým proudem. V Česku zahubí elektrický výboj stovky tisíc ptáků ročně. V ochraně dravců má pomoci i přeshraniční projekt Eurokite, který sleduje jejich pohyb a zkoumá příčiny úhynu.
28. 8. 2023|

Hasiči měli kvůli bouřkám stovky výjezdů. Na Olomoucku i Mělnicku po zásahu bleskem hořelo

Hasiči mají po středečních silných bouřkách na kontě stovky výjezdů po celém Česku. Středočeští hasiči vyjížděli ve středu večer a v noci na čtvrtek nejčastěji k popadaným stromům a odčerpávání vody. V Tuhani na Mělnicku zapálil ve středu večer blesk stodolu, škoda je 3,5 milionu korun. Požáry v souvislosti s úderem blesku likvidovali také hasiči na Olomoucku. Ve Šternberku hořela střecha dílny u rodinného domu a v Uničově – Dolní Sukolomi střecha zemědělského objektu. V Pardubickém kraji spadlé stromy zastavily vlakovou dopravu a stovky domácností byly kvůli poruchám na vedení vysokého napětí bez proudu.
17. 8. 2023Aktualizováno17. 8. 2023, 19:21|

Provoz na D48 zastavily na hodinu a půl spadlé dráty. Část domácností byla bez elektřiny

Spadlé dráty vysokého napětí zastavily v úterý odpoledne asi na hodinu a půl v obou směrech provoz na dálnici D48 na Frýdecko-Místecku. Tisíce lidí byly kvůli tomu bez proudu, dodávky elektřiny už byly nouzově obnoveny. Na vedení spadl vzrostlý strom, který zlomil betonový sloup. Krátce na to na místě havaroval osobní vůz, když se drátům snažil vyhnout, řekli mluvčí moravskoslezské policie Eva Michalíková a mluvčí společnosti ČEZ Vladislav Sobol.
13. 12. 2022Aktualizováno13. 12. 2022, 19:29|

Kvůli bouřkám jsou bez elektřiny tisíce lidí, spadlé dráty zastavily provoz na D1

Celé Česko v pátek zasáhla silná vedra. Teploty se vyhouply hodně nad třicet stupňů Celsia, na řadě míst zaznamenaly meteorologické stanice druhý den po sobě teplotní rekordy. V některých krajích vyhlásili meteorologové odpoledne smogovou situaci, zároveň pro západní polovinu republiky až do sobotního brzkého rána platí výstraha před bouřkami. O víkendu se podle předpovědi ochladí. Dálnice D1 je kvůli spadlým drátům vysokého napětí na 15. kilometru u Prahy uzavřena.
5. 8. 2022Aktualizováno5. 8. 2022, 23:58|

Mezi Slušovicemi a Slavičínem mají vyrůst stožáry vysokého napětí. Dotčené obce odmítají zásah do krajiny

Některé obce na Zlínsku nesouhlasí s plánovanou výstavbou vedení vysokého napětí ze Slušovic do Slavičína. Projekt energetici plánují několik let a i několikrát změnili trasu vedení. Teď začali záměr znovu prosazovat. Podle nich je stavba nutná kvůli bezproblémovému zásobování elektřinou. Podle kritiků jde o nevratný zásah do krajiny.
15. 7. 2022|

Pojišťovny evidují po bouřkách stovky škod za desítky milionů. Tisíce domácností byly bez proudu

Po pondělních bouřkách zůstávalo v úterý okolo poledne bez proudu více než dva a půl tisíce domácností v Pardubickém a Středočeském kraji. Ráno evidovala společnost ČEZ Distribuce skoro pět tisíc míst bez dodávek elektřiny. Vichr a kroupy nadělaly škody na domech, stromech i elektrickém vedení. Hlavním pojišťovnám se už ozvalo na patnáct set klientů. Jen jejich újmy dosahují desítek milionů korun. Další bouřky meteorologové očekávají už od středy.
21. 6. 2022Aktualizováno21. 6. 2022, 18:57|

Elektřina a plyn příští rok zdraží, zvýší se regulovaná složka, oznámil regulační úřad

Elektřina a plyn v příštím roce lidem zdraží. Regulovaná složka ceny elektřiny pro domácnosti příští rok vzroste v průměru o 3,7 procenta a u plynu o 2,4 procenta, oznámil Energetický regulační úřad (ERÚ), který část výsledné ceny energií stanovuje. V celkových cenách se zvýšení projeví přibližně dvouprocentním nárůstem u elektřiny, jednoprocentním u plynu. Další zdražení lidi čeká u neregulované složky ceny energie, do které dodavatelé energií promítají nákupy drahých energií na burze, uvedl ERÚ.
1. 12. 2021Aktualizováno1. 12. 2021, 20:19|

Dálnice D35 je opět průjezdná. Provoz zastavil nahnutý sloup, traktoristovi za náraz hrozí obvinění

Traktoristovi, který narazil do sloupu vysokého napětí u D35 na Olomoucku, hrozí obvinění z poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení. Náraz poškodil nakonec dva stožáry, škoda byla vyčíslena na tři miliony korun, na dalšího půl milionu korun byla odhadnuta škoda na traktoru. Provoz se na dálnici u Velkého Týnce obnovil před osmou hodinou večer, zastaven byl od pondělního odpoledne.
2. 11. 2021Aktualizováno2. 11. 2021, 19:49|

Po silných bouřkách jsou stále tisíce domácností bez elektřiny, zavřený je železniční koridor na jihu Čech

Kvůli silným bouřkám jsou bez elektřiny necelé tři tisíce domácností. Naprosté většině ze 70 tisíc odběratelů, jimž zhasla světla v noci, tedy již distributoři dokázali dodávky obnovit. Výpadky elektřiny souvisely s pády stromů a větví do vedení. Z týchž důvodů také nejezdí vlaky po trati spojující České Budějovice s Prahou i Brnem. Kvůli sanaci skály nejezdí a o víkendu ani nebudou jezdit vlaky také na Posázavském pacifiku, tedy oblíbené trati do rekreačních oblastí jižně od Prahy.
9. 7. 2021Aktualizováno9. 7. 2021, 21:58|

Riziko silných bouřek ještě nepominulo, varují meteorologové. Hasiči vyjížděli k několika stovkám událostí

V noci na úterý zasáhly Česko silné bouřky, udeřily zejména v českých krajích, na jižní Moravě a na Vysočině. Hasiči vyjížděli k několika stovkám událostí, hlavně k odčerpávání vody nebo popadaným stromům. Ty poškodily i elektrické vedení a v jednu chvíli bylo na Vysočině bez elektřiny sedm tisíc domácností. Poruchy zaznamenali také v Olomouckém kraji. Omezené dodávky má podle společnosti E.ON 5800 domácností, ráno jich bylo devět tisíc, nejvíce na jižní Moravě. Riziko silných bouřek podle meteorologů dále trvá.
22. 6. 2021Aktualizováno22. 6. 2021, 16:15|

Silný vítr lámal větve a vyvracel stromy. Bez elektřiny jsou stále stovky domácností

Bez proudu zůstává v Česku kvůli silnému větru a následným pádům větví a stromů do drátů elektrického vedení přes 3000 odběrných míst. Ráno jich společnosti E.ON a ČEZ Distribuce dohromady evidovaly na 3500. Některé ranní poruchy se energetikům podařilo opravit, další ale s postupujícím větrem vznikly.
7. 12. 2020Aktualizováno7. 12. 2020, 13:18|

Kvůli vysokému napětí uhynou v Česku stovky tisíc ptáků ročně. Energetici musí vedení zabezpečit

Nový speciální typ konzoly na sloupy vysokého napětí v pátek poprvé nainstalovali energetici v Lužici na Hodonínsku. Vyvinuli ji ve spolupráci s ornitology. Podle Agentury ochrany přírody u nás totiž každý rok po zásahu elektrickým proudem zahyne až 300 tisíc ptáků. Právě nové konzoly a výstražné koule na drátech vysokého napětí by tento počet měly snížit.
14. 2. 2020|

Nečekané oázy: Drobným zvířatům se u nás daří kolem sloupů vysokého napětí

V okolí sloupů vysokého napětí se daří drobným živočichům. Podle studie vědců z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR (AV) tam žije více zvířat a druhů než v okolní zemědělsky obdělané krajině. Tato místa jsou také důležitá přezimovací stanoviště.
16. 12. 2019|

První let na svobodě skončil v drátech vysokého napětí. Sup ze zlínské zoo uhynul v Bulharsku

Samička supa mrchožravého, kterou v červenci odeslala zlínská zoo k vypuštění do volné přírody v Bulharsku, uhynula po nárazu do drátů elektrického vedení. Osudným se jí tak stal hned první let. Do bulharského pohoří Východní Rodopy nechala zoologická zahrada ve spolupráci s ochranářskou organizací Green Balkans vypustit už čtyři supy mrchožravé, spolu s nimi i supy bělohlavé a hnědé.
3. 9. 2019|
Počasí

Silný vítr ničil střechy a lámal stromy. Tisíce domácností byly bez proudu

Většinu území Česka v pondělí odpoledne zasáhl silný vítr. V některých oblastech lámal stromy a ničil střechy, polámané stromy také zastavily vlaky na některých tratích. Bez proudu bylo v Česku téměř sedm tisíc domácností, do večera se ale situace zlepšila. Výstraha meteorologů platí až do úterý. Kromě silného větru přišlo do Česka po chladnějším víkendu také výrazné oteplení. Někde padaly i teplotní rekordy.
4. 3. 2019Aktualizováno4. 3. 2019, 23:52|

Stroj při opravách D1 strhl elektrické vedení, dálnice byla obousměrně uzavřena

Oprava elektrického vedení omezila odpoledne provoz na dálnici D1 na Vysočině. Na 99. kilometru strhl jeden ze tří drátů vysokého napětí stroj firmy pracující na opravách. Bez elektřiny bylo 400 domácností. Dálnici museli obousměrně uzavřít na 96. kilometru mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem asi na 30 minut v době od 14:15, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic na Twitteru. Provoz byl odkláněn na 90. a 112. kilometru.
24. 1. 2019Aktualizováno24. 1. 2019, 15:40|