TÉMA

Vincent van Gogh

Na úspěch filmu S láskou Vincent navazuje Jagna. Polská venkovanka z 19. století doplácí na patriarchát

Před šesti lety představil tvůrčí a manželský pár Dorota Kobielová Welchmanová (uměleckým jménem DK Welchmanová) a Hugh Welchman snímek S láskou Vincent, v němž osud malíře van Gogha převyprávěli animací jeho olejomaleb. Nyní pomocí techniky animované malby převedli na plátno román polského nobelisty Reymonta odehrávající se na polském venkově devatenáctého století. Snímek pojmenovaný podle hlavní ženské postavy – Jagna – promítají od 9. listopadu i česká kina.
9. 11. 2023|

Poslední dny Vincenta van Gogha byly jako kořeny stromů v Auvers-sur-Oise

Pobyt stranou od rušné Paříže, ve vesnici Auvers-sur-Oise, byl dalším pokusem, jak by Vincent van Gogh mohl najít klid. Dalším marným pokusem. Klid totiž tehdy ještě nedoceněný nizozemský malíř našel až na tamním hřbitově poté, co ho opětovné deprese v červenci 1890 pravděpodobně dovedly k sebevraždě. V horečnatých dvou měsících, které v Auvers-sur-Oise strávil, vytvořil ale přes sedmdesát obrazů. Více než polovina z nich je k vidění v pařížském Musée d'Orsay na výstavě zaměřené právě na poslední období v životě Vincenta van Gogha.
31. 10. 2023|

Návštěvníci výstavy kráčí do světů namalovaných Vincentem van Goghem

V Singapuru mohou návštěvníci výstavy nazvané Van Goghův pohlcující zážitek vidět nejméně tři sta obrazů od tohoto proslulého malíře. Do některých jeho děl mohou i vstoupit, například do jednoho z nejznámějších obrazů Hvězdná noc. Díky prostorové projekci si tak mohou tvorbu Vincenta van Gogha užít v reálném životě i ve virtuální realitě.
3. 3. 2023|

Londýnský soud potrestal aktivisty za poškození rámu van Goghova obrazu

Dva klimatické aktivisty, kteří se na protest proti těžbě ropy přilepili k obrazu malíře Vincenta van Gogha, uznal londýnský soud vinnými. Čtyřiadvacetiletá aktivistka Emily Brocklebanková v úterý dostala podmíněný trest 21 dní vězení s šestiměsíčním odkladem. Podléhá šestitýdennímu zákazu vycházení, během něhož bude sledována pomocí elektronického náramku. Výše trestu pro jejího 22letého kolegu Xaviera Gonzales-Trimmera zatím nebyla oznámena, uvedla agentura DPA.
22. 11. 2022|

Sbírka spoluzakladatele Microsoftu vynesla v aukci rekordní 1,6 miliardy dolarů. Půjdou na charitu

Sbírka umění spoluzakladatele počítačové společnosti Microsoft Paula Allena v aukci vynesla přes 1,62 miliardy dolarů (38,7 miliardy Kč). Je to dosavadní aukční rekord v případě umělecké kolekce. Aukční síň Christie's oznámila, že veškerý výtěžek z prodeje věnuje na charitativní účely. Úspěch dražby potvrdil, že trh s uměním stále roste navzdory ekonomické nejistotě.
10. 11. 2022Aktualizováno10. 11. 2022, 23:23|

Aktivisté v Postupimi vylili na Monetův obraz bramborovou kaši, ochránilo ho ale sklo

Dva aktivisté v neděli vylili v muzeu Barberini v německé Postupimi řídkou bramborovou kaši na obraz známého francouzského malíře Claudea Moneta. Chtěli tím protestovat proti využívání fosilních paliv. K činu se přihlásila ekologická skupina Letzte Generation (Poslední generace). Muzeum později informovalo, že akce dílo nepoškodila, uvedla agentura AP.
23. 10. 2022Aktualizováno23. 10. 2022, 21:28|

Aktivistky v Británii vychrstly na obraz van Gogha polévku. Dílo podle galerie nepoškodily

Ekologické aktivistky z hnutí Just Stop Oil (Zastavme ropu) v pátek v londýnské Národní galerii vychrstly na obraz Slunečnice nizozemského malíře Vincenta van Gogha rajčatovou polévku, informují britská média. Obě ženy později zatkla policie. Obraz podle galerie chránilo sklo, takže nebyl poničen, mírně byl však poškozen rám.
14. 10. 2022Aktualizováno14. 10. 2022, 21:40|

Rentgen odhalil doposud neznámý autoportrét Vincenta van Gogha

Ve Skotské národní galerii v Edinburghu objevili experti dosud neznámý autoportrét Vincenta van Gogha. Byl zakrytý vrstvou lepidla a kartonu na zadní straně van Goghova portrétu rolnické ženy. O nálezu píše skotský list The National.
14. 7. 2022|

Vincent van Gogh a Francis Bacon v Londýně ukazují, jak vidí člověka

V Londýně začaly hned dvě výstavy věnované velikánům výtvarného umění. Královská akademie umění na výstavě Člověk a zvíře zkoumá, jak se malíř Francis Bacon při zobrazování člověka inspiroval fotografiemi zvířat. Courtaldova galerie shromáždila autoportréty Vincenta van Gogha.
3. 2. 2022|

Největší krádeže umění: K českému rekordu se zloději prorazili lavičkou, světový lup odnesli falešní policisté

Picassovy obrazy Mandolína a sklenice pernodu, Stůl s pohárem, Přístav v Cadaqués a Absint a karty jsou uloženy ve sbírkách Národní galerie. Ale nemusely být. Před třiceti lety byly totiž ukradeny. Jejich krádež je považována za největší v novodobých českých dějinách. Všechny obrazy se našly – na rozdíl od jedenácti pláten z vůbec největší krádeže umění v historii. O rok dříve, než Národní galerie postrádala Picassa, zmizely z bostonského Muzea Isabelly Gardnerové.
6. 5. 2021Aktualizováno6. 5. 2021, 11:00|

Van Goghův sto let ukrytý „Pouliční výjev“ se prodal za 13 milionů eur

Obraz nizozemského malíře Vincenta van Gogha, který byl přes sto let ukrytý v soukromé sbírce, se ve čtvrteční pařížské dražbě prodal za 13 milionů eur. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mohli lidé v on-line aukci přihazovat také z New Yorku a Hongkongu. Původně za něj měl zájemce zaplatit 14 milionů eur.
25. 3. 2021Aktualizováno25. 3. 2021, 19:10|

Před 130 lety zemřel Theo van Gogh. Bez něj by Vincenta nebylo

Theodor van Gogh měl dobrý čich na umění. Obchodník s obrazy hrál zásadní roli v představení moderních impresionistů dnes už zvučných jmen. K tvorbě řady mistrovských děl však sám nepřímo přispěl. Byl to totiž právě on, kdo poradil svému staršímu bratrovi, aby opustil dráhu kazatele a věnoval se umění. Vincenta odjakživa obdivoval a byl jedním z mála lidí, kteří jeho složité osobnosti skutečně rozuměli. Přes řadu excesů se mohl rozervaný malíř vždy spolehnout na jeho podporu, často vyjadřovanou v dopisech, do kterých kromě řádků nezřídka vkládal také peníze. Po bratru pojmenoval i svého syna. Když Vincent tragicky zemřel, Theo jej nedlouho poté, 25. ledna 1891, následoval.
25. 1. 2021|

Filmová upoutávka týdne: Van Gogha následují Sedláci, namalují 65 tisíc obrazů

Tvůrci oceňovaného animovaného filmu S láskou Vincent prezentují první ukázku nového projektu The Peasants. Vzniká stejnou metodou jako jejich předchozí a na Oscara nominovaný snímek – tedy detailním a pracným malováním všech jednotlivých políček filmu.
29. 8. 2020|

Corpus delicti, nebo jenom zrezlý kvér? Zbraň, kterou se měl zabít van Gogh, vydražili za miliony

V přepočtu za více než čtyři miliony korun se ve středu vydražil v pařížské aukční síni Drouot revolver, kterým se s největší pravděpodobností zastřelil malíř Vincent van Gogh. Nový majitel cenné historické památky zůstal v anonymitě.
20. 6. 2019|

To by si van Gogh a Caravaggio za rámeček nedali. Multimediální výstavy prochází jejich díla

Malíře Vincenta van Gogha a Caravaggia nespojuje jen to, že byli a jsou zásadními osobnostmi výtvarného umění. Jak práce holandského mistra, tak díla italského umělce oživují aktuální výstavy prostřednictvím multimediálních instalací. Doslova se procházet jejich tvorbou mohou návštěvníci v Bruselu a Miláně.
1. 1. 2019|