Obraz pořízený za padesát dolarů je možná dílem van Gogha

Obraz, který si před devíti lety v garážovém výprodeji v americké Minnesotě koupil sběratel starožitností, namaloval podle vědecké analýzy impresionistický malíř Vincent van Gogh. Neznámý muž za plátno utratil 50 dolarů (zhruba dvanáct set korun), nyní se přitom hodnota díla podle webu New York Post odhaduje na patnáct milionů dolarů (362 milionů korun). Autentičnost díla musí ještě potvrdit van Goghovo muzeum v Amsterdamu, které už to ale jednou odmítlo.

Odborníci se obrátili na společnost LMI Group International zabývající se uměleckými díly, která obraz zkoumala mezi lety 2019 a 2023. Na základě analýzy vazby plátna, malířských pigmentů a dalších náležitostí následně zjistila, že van Gogh portrét rybáře s bílým plnovousem, který kouří dýmku a plete síť, namaloval v roce 1889 během svého pobytu v psychiatrické léčebně na jihu Francie, uvedl web stanice CNN.

Dílo vychází z obrazu dánského umělce Michaela Anchera (1849 až 1927), tvrdí LMI, podle níž jde o jeden z mnoha van Goghových „překladů“ děl jiných autorů.

„Spojením vědy a technologie s tradičními nástroji znalectví, historického kontextu, formální analýzy a výzkumu provenience se snažíme rozšířit i přizpůsobit zdroje dostupné pro ověřování pravosti umění na základě jedinečných vlastností děl, která jsou v naší péči,“ popsal proces generální ředitel LMI Lawrence M. Shindell.

Tým zastřešený LMI, která dílo od anonymního sběratele v roce 2019 koupila, tvořilo zhruba dvacet expertů z oblastí umění, chemie či práva, napsal NY Post.

Vědci v plátně o rozměrech 45,7 krát 41,9 centimetrů také našli zapuštěný vlas a poslali ho k analýze. Ačkoli se prokázalo, že patří člověku, vzhledem k jeho „znehodnocenému stavu“ jej nemohli porovnat s DNA van Goghových příbuzných, dodala LMI.

Pravost díla musí potvrdit amsterdamské muzeum

I přes důkladnou analýzu musí obraz van Goghovi ještě přisoudit van Goghovo muzeum v Amsterdamu. To už přitom jednou odmítlo obraz van Goghovi připsat, když ho v prosinci 2018 oslovil předchozí majitel, dodala CNN. Společnost LMI je však přesvědčena, že dílo je pravé.

Nizozemský malíř, který podle odborníků trpěl kombinací bipolární a hraniční poruchy osobnosti, namaloval během relativně krátké doby deseti let přibližně devět set obrazů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Kvíz: Vyznáte se v dobrodružstvích barona Prášila?

Jeho život byl plný neuvěřitelných dobrodružství. Většinou ale vymyšlených. Před 305 lety se narodil Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen, předobraz barona Prášila. Nejen své sousedy v rodném dolnosaském městečku Bodenwerder bavil notně přibarvenými historkami z vojenské služby. V Česku je řada fantastických příběhů známá hlavně díky filmu z roku 1961. Ověřte si v kvízu, jak dobře znáte – nebo aspoň dovedete odhadnout – barona Prášila a jeho fantaskní eskapády.
před 16 hhodinami

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
9. 5. 2025

Na Bartošku vzpomíná Eben, Trojan i Crowe. Ve Varech by mohl mít ulici

Velkorysý, charismatický herec i člověk se smyslem pro humor, opakuje se ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku. Filmový a divadelní herec zemřel 8. května. O trvalejší vzpomínku usiluje petice, která se zasazuje o přejmenování ulice Moskevská v Karlových Varech na ulici Jiřího Bartošky. Ten byl několik desetiletí prezidentem tamního filmového festivalu. Na setkání s ním zavzpomínala i jedna z festivalových hvězd Russell Crowe.
9. 5. 2025Aktualizováno9. 5. 2025

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
9. 5. 2025

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025

Euforii i obavy zachycuje program ČT k výročí konce války

Česká televize připravila k připomenutí osmdesáti let od konce druhé světové války desítky premiérových dokumentů a dílů dokumentárních cyklů. Přinášíme výběr některých z nich, k vidění jsou či budou na obrazovce i v iVysílání.
8. 5. 2025

„A hrdý buď, žes vytrval...“ Hrdý Budžes dosáhl tisícovky repríz, nejvíc to není

Inscenace Hrdý Budžes slaví tisící reprízu. Hra podle bestselleru Ireny Douskové získala diváckou popularitu i díky obsazení Báry Hrzánové do hlavní role osmileté Helenky, která ze svého pohledu komentuje život v normalizaci. Tisícáté přestavení je na českých scénách určitě úspěch, i když do rekordmana, jímž je Kouzelný cirkus, Hrdému Budžesovi ještě pár tisíc chybí.
7. 5. 2025

Hudební ceny Apollo za rok 2024 ukázaly na Ankiho a Pam Rabbit

Ceny české hudební kritiky Apollo označily za nejlepší loňské album I Want To Feel Safe od rappera Ankiho, které už letos obdrželo i cenu Vinyla. Oceněna byla i zpěvačka Pam Rabbit za singl Space.
7. 5. 2025
Načítání...