TÉMA

Valdice

Věznicím scházejí dozorci a strážní. Ve Valdicích museli pozastavit dvě oddělení
Českým věznicím scházejí stovky dozorců a strážných. Nejvíce jich hledají ve Valdicích na Jičínsku. Kvůli nedostatku personálu tam už museli pozastavit dvě specializovaná oddělení pro vězně trpící poruchou chování. Podle vězeňské služby je problém získat hlavně mladé zájemce. Třeba i proto, že ve službě u sebe nesmějí mít vlastní mobilní telefon. Nepomáhá ani náborový příspěvek ve výši 150 tisíc korun.
6. 2. 2024|ČT24
Vězeňská služba zveřejnila seznam popravených politických vězňů rozptýlených na Pankráci
Vězeňská služba sestavila seznam 69 popravených a zemřelých politických vězňů, jejichž zpopelněné ostatky rozsypali dozorci v 60. letech minulého století na bývalém popravišti pankrácké věznice. Pozůstalé by ráda pozvala na ekumenický obřad na společném pohřebišti. Žádá je proto, aby se přihlásili. Na seznamu figuruje například i Záviš Kalandra, který byl popraven ve vykonstruovaném procesu s političkou Miladou Horákovou.
24. 8. 2023|
Začal soud s osmi dozorci valdické věznice. Někteří měli napadat vězně, všichni vinu odmítají
Okresní soud v Jičíně začal projednávat případ osmi dozorců z věznice Valdice na Jičínsku, které obžaloba viní ze zneužití pravomoci úřední osoby a dalších činů. Ve dvou případech podle obžaloby fyzicky napadli v celách vězně nebo tomuto napadání přihlíželi. Obžalovaní vinu odmítli, někteří z nich u Vězeňské služby ČR už nepracují. Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) dříve uvedla, že u nikoho z osmi obžalovaných nebyly naplněny zákonné podmínky pro zproštění výkonu služby. Soudní líčení je naplánované i na další dny.
29. 5. 2023Aktualizováno29. 5. 2023, 13:20|
Za napadení vězňů půjde před soud osm dozorců valdické věznice
Krajské státní zastupitelství v Hradci Králové podalo obžalobu na osm dozorců věznice Valdice kvůli fyzickému napadení dvou vězňů. ČT to sdělil dozorující státní zástupce Lukáš Vodička. Případem se zabývala i Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), podle které k násilí mělo dojít v celách odsouzených v roce 2020 a 2021. Za zneužití pravomoci úřední osoby hrozí šesti dozorcům až pětiletý trest odnětí svobody, dvěma pak ještě přísnější trest deset let vězení.
14. 4. 2023|Simona Schröderová
Policie navrhla obžalovat sedm lidí z pašování drog do věznice Valdice
Policie ukončila vyšetřování případu pašování drog a zakázaných léčiv do věznice Valdice na Jičínsku. Kriminalisté navrhli obžalovat sedm lidí z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy a z maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. Podle spisu obžalovaní jednali jako členové organizované skupiny složené ze čtyř mužů a tří žen. V případě odsouzení jim hrozí tresty od dvou do deseti let, uvedla mluvčí policie Eliška Pospíšilová.
13. 1. 2023|
Policisté rozprášili gang, který do věznice Valdice pašoval drogy. Skupina je posílala i poštou
Policie v těchto dnech rozprášila organizovaný gang, který podle ní pašoval do věznice Valdice na Jičínsku drogy a zneužitelná léčiva. Hlavou skupiny byli dva muži ve výkonu trestu, kteří mezi ostatní vězně drogy dál rozšiřovali. Skupinu tří žen a tří mužů policisté obvinili. Kriminalisté na případu spolupracovali s vězeňskou službou, informovali zástupci policie. V případě odsouzení obviněným hrozí od dvou do deseti let vězení.
21. 2. 2022|
Dozorci z valdické věznice údajně napadali vězně. Případ šetří generální inspekce
Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) stíhá osm dozorců z věznice Valdice na Jičínsku kvůli zneužití pravomoci úřední osoby. Jsou obviněni z toho, že ve dvou případech fyzicky napadli v celách vězně, nebo tomuto napadání přihlíželi. GIBS zahájil trestní stíhání proti příslušníkům Vězeňské služby po vyhodnocení důkazů i znaleckých posudků loni v říjnu, informovala v sobotu v tiskové zprávě mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.
22. 1. 2022|
Po dvaceti letech má Jičín konečně obchvat. Zbaví se tisíců aut projíždějících městem
Silničáři otevřeli severovýchodní obchvat Jičína. Sedmnáctitisícové město se díky němu zbaví tisíců automobilů tranzitní dopravy. Stavba o délce 3,5 kilometru začala v roce 2018 a přišla na více než 210 milionů korun. Investorem byl Královéhradecký kraj, který na ni získal dotaci z evropského programu IROP. Město Jičín pomohlo s výkupy pozemků. O postavení obchvatu město usilovalo téměř dvacet let.
25. 5. 2021Aktualizováno25. 5. 2021, 18:59|
Státní zástupce obžaloval kvůli pašování drog do věznice Valdice 15 lidí
Státní zástupce obžaloval patnáct lidí kvůli pašování drog do věznice Valdice na Jičínsku. Případem se nyní bude zabývat Okresní soud v Jičíně. Na dotaz ČT to uvedl okresní státní zástupce Michal Chvojka. Opiáty a léky se do vězení podle kriminalistů dostávaly třeba v obalech od fixů nebo ve speciálně upravených obálkách. Jeden z obžalovaných se tablety pokusil pronést ve spodním prádle, když šel na návštěvu za odsouzeným.
22. 12. 2020|Aleš Ligas
Za pašování drog do valdické věznice policie navrhuje obžalovat 15 lidí
Policie navrhla obžalovat patnáct lidí kvůli pašování drog do věznice Valdice na Jičínsku. Návrh kriminalisté po ukončení vyšetřování předali v minulých dnech jičínskému okresnímu státnímu zastupitelství. Věznice Valdice patří k nejtěžším českým káznicím, trest si v ní odpykává asi jedenáct set vězňů.
12. 11. 2020|
Reportéři ČT
Nic neprovedl, jen si půjčoval knihy. Komunisté ale poslali Josefa Römera na 13 let do vězení
Když se po 17. listopadu 1989 začal hroutit totalitní režim, seděl Josef Römer ve vězení ve Valdicích. Dostal se tam, aniž by cokoliv provedl. Komunistické soudy ho odsoudily na 13 let kvůli tomu, že si chodil půjčovat knihy na americkou ambasádu a na odborové schůzi odmítl odsoudit Chartu 77. Zapomenutému případu politické perzekuce komunistického režimu se věnoval Miroslav Petráček v pořadu Reportéři ČT.
4. 12. 2019|