TÉMA

Rodinný dům

Úřady i stavaři mají obavy z nového stavebního zákona. Mluví o nepřipravenosti

Za měsíc začíná platit nový stavební zákon, který má zjednodušit a zrychlit řízení pro malé i velké stavaře. Část z nich ale s projekty raději spěchá, aby stihli vše vyřídit ještě podle starých pravidel. V nejistotě jsou i na některých úřadech. Podobně jako stavebníci mluví o nepřipravenosti systému a digitalizace celého procesu. Podle ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) ale budou během června všichni na spuštění novinek připraveni – tisíce úředníků už školení absolvovaly, další to čeká v nejbližší době. Úředníci v týdnu získali také webovou aplikaci, přes kterou bude povolování probíhat. Někde ale stále čekají třeba na nové počítače.
2. 6. 2024|

Ústavní soud kvůli zpětné působnosti zrušil vyhlášku Jenštejna u Prahy

Ústavní soud zrušil vyhlášku obce Jenštejn u Prahy. Zavedla poplatek za zhodnocení stavebního pozemku vybudováním vodovodu a kanalizace v místní části Jenštejn-Dehtáry. Návrh na zrušení podalo ministerstvo vnitra. Vyhlášku považovalo za nepřípustně retroaktivní, tedy zpětně působící. Vodovod a kanalizace totiž byly zkolaudované dříve, než obec vyhlášku schválila. Starosta Jenštejna Norbert Hlaváček (Změna pro Jenštejn) zrušení vyhlášky zatím komentovat nechtěl.
21. 2. 2024|

Lidem v části Ostravy vyplavila voda sklepy i zahrady. Podali trestní oznámení

Část obyvatel ostravského obvodu Nová Ves řeší zaplavené nemovitosti. Voda se nejdříve objevila na polích, následně se posunula blíž k obydlím, zatopila zhruba desítku domů a také přilehlé zahrady. Podle tamních obyvatel to může souviset s odstávkou nedaleké úpravny vody.
25. 11. 2023|

Při výbuchu domu v Otinovsi na Prostějovsku zemřel jeho majitel, potvrdila pitva

Obětí čtvrtečního výbuchu rodinného domu v Otinovsi na Prostějovsku je jednačtyřicetiletý majitel domu, potvrdila soudní pitva. Vyšetřování bude trvat několik měsíců, řekla policejní mluvčí Miluše Zajícová. Exploze poškodila i několik domů v okolí. Jednou z vyšetřovacích verzí je, že výbuch mohla způsobit neopatrná manipulace s pyrotechnikou. Policie už dříve uvedla, že majitelem domu byl profesionální hasič. Případ tak má obdobné rysy jako exploze v nedalekých Mostkovicích před pěti lety.
26. 9. 2023|

Těžbu lithia kraj podporuje, místní ale chtějí podrobné informace, vyslechli si ministři na zasedání v Kadani

Těžba lithia má podle ústeckého hejtmana Jana Schillera (ANO) podporu kraje, ale je potřeba, aby vláda o záměru dopodrobna informovala. Těžba byla jedním z hlavních témat výjezdního zasedání vlády v Kadani i dalšího programu jejích členů. Premiér Petr Fiala (ODS) řekl již před jednáním kabinetu, že vláda dělá vše pro to, aby se těžba lithia mohla spustit. Dobývání suroviny, které se používá k výrobě autobaterií, vnímá jako strategické a zásadní pro restart Česka. Plán ale vyvolává obavy místních ze zhoršení kvality života, dopadů na krajinu či vlivu na podzemní vody.
20. 9. 2023Aktualizováno20. 9. 2023, 19:28|

Hasiči měli kvůli bouřkám stovky výjezdů. Na Olomoucku i Mělnicku po zásahu bleskem hořelo

Hasiči mají po středečních silných bouřkách na kontě stovky výjezdů po celém Česku. Středočeští hasiči vyjížděli ve středu večer a v noci na čtvrtek nejčastěji k popadaným stromům a odčerpávání vody. V Tuhani na Mělnicku zapálil ve středu večer blesk stodolu, škoda je 3,5 milionu korun. Požáry v souvislosti s úderem blesku likvidovali také hasiči na Olomoucku. Ve Šternberku hořela střecha dílny u rodinného domu a v Uničově – Dolní Sukolomi střecha zemědělského objektu. V Pardubickém kraji spadlé stromy zastavily vlakovou dopravu a stovky domácností byly kvůli poruchám na vedení vysokého napětí bez proudu.
17. 8. 2023Aktualizováno17. 8. 2023, 19:21|

Na Olomoucku narazil autobus do rodinného domu, při nehodě se zranilo pět lidí

V Lutíně na Olomoucku ve čtvrtek dopoledne čelně narazil linkový autobus do rohu rodinného domu, při nehodě se zranilo pět lidí. Hasiči z kabiny havarovaného autobusu vyprostili zaklíněného řidiče. K havárii vyjeli také policisté a zdravotníci. Na místo byl povolán statik, který zkontroloval stav poškozeného domu. Havarovaný autobus se po poledni podařilo vyprostit, informoval mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.
6. 7. 2023Aktualizováno6. 7. 2023, 12:51|

Příčinou výbuchu domu v Suchohrdlech byl unikající plyn, někdo manipuloval s připojením spotřebičů

Příčinou středečního výbuchu v domě v Suchohrdlech na Znojemsku byl podle kriminalistů a vyjádření přizvaných odborníků unikající plyn. Kriminalisté nyní zjišťují okolnosti exploze. Ta zničila dům ve středu večer. V domě zemřel mladý muž, kterého museli hasiči vyprostit z trosek. Nikoho jiného v domě nenašli.
21. 4. 2023|

Policie vyšetřuje výbuch domu na Znojemsku, při kterém zemřel muž

Policisté stále prověřují příčinu nočního výbuchu rodinného domu v Suchohrdlech na Znojemsku. Zemřel při něm mladý muž, nikdo další se nezranil. Budova je úplně zničená, trosky celý den prohledávali vyšetřovatelé. Tlaková vlna poškodila i okolní domy.
20. 4. 2023|

Výbuch na Znojemsku zcela zničil rodinný dům, jeden člověk zemřel

V Suchohrdlech na Znojemsku ve středu večer při výbuchu v rodinném domě zemřel mladý muž, kterého museli hasiči vyprostit z trosek. Dům byl zcela zničen. Další lidé nebyli ve zničeném domě nalezeni a sousední dům zřejmě není poškozený. Příčina výbuchu v současnosti není známa. Vyplývá to z informací hasičů a policie na Twitteru. Na místě byli i záchranáři, ale nikoho podle informací ČTK neošetřovali.
19. 4. 2023Aktualizováno19. 4. 2023, 23:40|

Omylem jsem navrtal potrubí, přiznal u soudu muž obžalovaný ze smrtící exploze domu v Koryčanech

Jednatřicetiletý Hynek Šípek, který podle obžaloby způsobil předloňský tragický výbuch rodinného domu v Koryčanech, ve čtvrtek před kroměřížským okresním soudem přiznal, že před neštěstím omylem navrtal plynové potrubí. Svého činu litoval, řekl, že se snažil explozi zabránit. Při výbuchu zahynuli dva zasahující dobrovolní hasiči, další čtyři lidé včetně obžalovaného utrpěli zranění. Za obecné ohrožení z nedbalosti hrozí Šípkovi dva roky až osm let vězení.
16. 3. 2023Aktualizováno16. 3. 2023, 10:24|

Poptávka po nemovitostech je kvůli drahým hypotékám nízká. Firmy přicházejí s nabídkou dotovaných úvěrů

Ceny nemovitostí by podle některých analytiků letos nemusely výrazně stoupat, někteří věří i v jejich pokles. Souvisí to s úpadkem poptávky kvůli drahým hypotékám. Zároveň se loni na podzim ve srovnání s předchozím rokem stavělo o něco méně. Řadu projektů se však podařilo dokončit, zejména rodinné domy, ale také byty. Některé stavební firmy a developeři také přicházejí s nabídkou dotovaných úvěrů na bydlení.
7. 1. 2023|

Škoda po výbuchu domu v Olšanech u Prostějova přesáhla dvanáct milionů

Škoda způsobená při červencovém výbuchu plynu v rodinném domě v Olšanech u Prostějova je předběžně vyčíslena na více než dvanáct milionů korun. V pondělí o tom informoval krajský policejní mluvčí Libor Hejtman. Podle informací ČTK se už potvrdilo, že šlo o úmysl, vyplývá to i ze změny právní kvalifikace. Případ nyní kriminalisté vyšetřují jako obecné ohrožení se sazbou osm až patnáct let. Původní kvalifikace byla obecné ohrožení z nedbalosti.
5. 9. 2022Aktualizováno5. 9. 2022, 14:22|

Muž v Rožnově střílel ze soukromé zbraně. Vyšetřování tragédie pokračuje

Při střelbě v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku byla podle policejní mluvčí Simony Kyšnerové použita legálně držená soukromá zbraň, nikoliv služební. Podle policie, která ve středu zasahovala v rodinném domě, zastřelil devětačtyřicetiletý muž svou pětatřicetiletou družku a dvě děti, pak i sebe. Policie případ předběžně kvalifikovala jako trojnásobnou vraždu.
4. 8. 2022Aktualizováno4. 8. 2022, 11:56|

Hasiči odklidili trosky po výbuchu domu v Olšanech. Explodoval plyn, policie nevyloučila úmyslné jednání

Hasiči dokončili úklid trosek po pondělním výbuchu v domě v Olšanech u Prostějova. Po třech dnech je tedy průjezdná silnice spojující náves s nedalekou dálniční křižovatkou. Podle mluvčí hasičů Lucie Balážové potvrdilo vyšetřování, že v domě v pondělí explodoval zemní plyn. Příčinu exploze vyšetřovatelé hasičů ve spolupráci s kriminalisty stále zjišťují, pomoci by jim k tomu měla expertiza nalezených částí plynového potrubí a spotřebičů. V troskách domu v pondělí zahynul sedmapadesátiletý muž. Policie nevylučuje ani jeho úmyslné jednání, dům měl brzy jít do exekuce.
20. 7. 2022Aktualizováno20. 7. 2022, 20:50|

Stavět domy v okolí bývalých dolů bude snazší. OKD už připravuje prodej pozemků

Postavit dům v okolí bývalých dolů na Karvinsku nebo Frenštátsku bude jednodušší. Ministerstvo životního prostředí uvolnilo hned několik lokalit v Moravskoslezském kraji, kde se zákonem chránila ložiska černého uhlí. Zájemci už proto nebudou potřebovat povolení Báňského úřadu. Pozemky v okolí dnes už nečinných dolů vlastní těžební společnost OKD, která je bude v blízké budoucnosti nabízet k prodeji.
9. 5. 2022|

Obce, které vznikly po oddělení od Libavé, nabízejí levné parcely. Zájemce překvapuje špatná dostupnost

Do obcí, které se v roce 2016 oddělily od vojenského újezdu Libavá na Olomoucku, se chtějí stěhovat noví obyvatelé. Důvodem jsou zejména nižší ceny stavebních parcel než v okolí velkých měst v kraji. Jsou tu však i nevýhody – například horší dostupnost lékařské péče nebo málo pracovních míst. Mladé obce se sice postupně mění, dohnat zkušenosti nebo tradice jiných vesnic se ale často nedaří.
10. 2. 2022|

Zdražování nemovitostí i omezená nabídka vedou k větší poptávce po bytech i na vesnicích

Mezi obyvateli vesnic či malých měst opět narůstá zájem o bydlení v bytech. Lidi k tomu nutí omezená nabídka stavebních pozemků i domů. Velký podíl na tom mají i neustále rostoucí ceny. Jen za posledních šest let zdražily rodinné domy téměř o dvě třetiny. Lidé momentálně čekají v pořadnících i na bydlení v bytovkách, stavět se tak budou další.
27. 9. 2021|

Poslední dům v bohumínské problémové lokalitě se mění v hromadu cihel. Vzniknou tam stavební parcely

Dělníci v Bohumíně demolují poslední z chátrajících cihlových domů v dříve problematické čtvrti v ulici Petra Cingra. Lokalitu chce město do dvou let proměnit na parcely určené pro stavbu rodinných domů. V budoucnu by tam mohlo vzniknout až 39 nových staveb. Demolice posledního objektu bude stát zhruba milion korun.
8. 7. 2019|