Výpočet povodňových zón se má změnit, zasáhnout to může tisíce domů i pozemků

Události: Změny v povodňových zónách (zdroj: ČT24)

Stát chce změnit pravidla, podle kterých se vypočítávají povodňové zóny na dolních tocích řek. Třeba v Ústeckém kraji teď hrozí tisícům domů a pozemků, že nově spadnou do takzvaných aktivních zón. V nich lidé nebudou moci stavět nové domy a ty stávající většinou nepůjde pojistit.

Dům v obci Křešice na Litoměřicku zažil už dvanáct povodní. Z ulice přitom řeka ani není vidět. Při pohledu seshora je ale jasné, že je na místě rozsáhlá rovina, a Labe se tak může vylít do velké šířky.

Mezi zahradou obyvatele Křešic Václava Opavy a sousedem chybí plot a možná už postaven nikdy nebude. Oba domy mají být nově v aktivní zóně. „Na stavební povolení už prostě v tu chvíli nedosáhnete,“ říká Opava. Na otázku, zda se to týká i plotu, odpovídá kladně. „Na všechny překážky, což znamená i plot“.

Poslední velké povodně tu byly před jedenácti lety, a podle nich se mají nové zóny počítat. Místo deseti současných domů má v Křešicích do aktivní zóny nově spadat 150 rodinných a šestnáct bytových. „Pro obec je to v tu chvíli likvidační a mohlo by se stát, že se v blízké době, v řádu třeba deseti nebo dvaceti let, staneme částí vyloučené lokality nebo chatařskou oblastí,“ obává se starosta Křešic Michal Mančal (nestr.).

Odpůrci se snaží vydání vyhlášky pozdržet

Ústecký kraj se řídí celostátní metodikou. Ministerstvo životního prostředí ji teď přepracovává. Vedle připomínek z dolního toku Labe chce analyzovat i zářijové povodně v horských oblastech.  

„Možná ta vyhláška je nedostatečná. Možná rozdělíme typy řek. Budeme k těm aktivním záplavovým zónám přistupovat v každých typech řek trochu jiným způsobem,“ avizuje ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Dolním Labem odtéká většina vody, která naprší v Čechách. Ale povodně tu nejsou prudké. „Voda nastoupá, neteče tudy, a zase pomalu zmizí, takže nám nehrozí, že nám tady domy popadají,“ míní starostka obce Dolní Zálezly Magda Pejšová (nestr.). 

Odpůrci se teď snaží vydání vyhlášky o nových zónách pozdržet. „Byly podány námitky, které se týkají systémové podjatosti,“ vysvětluje mluvčí Ústeckého kraje Magdaléna Fraňková. Ministerstvo ale prý s novou metodikou spěchat nechce.