TÉMA

Čich

Zhoršení se nevyhneme, nově nakažení jsou převážně mladí, říká epidemiolog Smejkal
Trend nových nákaz koronavirem v Česku na podzim znovu stoupá, počet dvakrát v tomto týdnu překonal tisícovku. Epidemiolog Petr Smejkal předpokládá, že zhoršení epidemické situace se nelze vyhnout. Nově nakažení jsou dle něj hlavně mladí, ale i starší skupiny obyvatel, kterým vyprchala imunita z očkování. V Interview ČT24 proto apeloval na pokračování ve vakcinaci.
8. 10. 2021|dk
Při nákaze britskou variantou covidu se více kašle, méně častá je ztráta čichu
Příznaky u lidí nakažených covidem-19 se podle britského průzkumu liší podle toho, zda pacienty zasáhla britská varianta nebo původní covid. Ti s britskou variantou mají častěji kašel, bolí je v krku a jsou unavení. Ztráta chuti a čichu je u nich naopak méně častá, píše agentura Reuters.
27. 1. 2021|
Brněnská nemocnice otevřela poradnu pro pacienty se ztrátou čichu po prodělaném covidu
Fakultní nemocnic u svaté Anny v Brně zřídila poradnu pro pacienty, kterým se po prodělané nemoci covid-19 nevrátil čich a chuť. Porucha čichu se podle průzkumu objevuje až u šedesáti procent lidí nakažených koronavirem. Pokud se smysly nevrátí do čtyř až šesti týdnů, je podle lékařů nutné problém řešit.
1. 12. 2020, Aktualizováno1. 12. 2020 16:28|
Návratu čichu lze pomoci tréninkem. Jako v posilovně, líčí lékař
Porucha čichu je v současnosti řazena k základním příznakům covidu-19. Objevuje se častěji než na jaře, především u jinak bezpříznakových pacientů a obvykle v mladší či střední věkové skupině. Odborníci zatím přesně neví, proč tomu tak je, doporučují tento smysl ale trénovat. Speciální cvičení totiž může pomoci čich navrátit. „Je to něco jako posilovna,“ přibližuje lékař Jan Plzák.
2. 11. 2020|