Mravenci si vedou knihy zášti psané feromony

Mravenci nejsou žádní bezduší roboti, jak by se někdy mohlo zdát, tvrdí němečtí vědci. Jejich experiment ukázal, že tento hmyz má chemickou paměť, která se projevuje podobně jako lidská zášť.

Mravenci se učí na základě zkušeností, naznačuje nový výzkum německých evolučních biologů. Vědci sledovali, jak tento hmyz reaguje na jedince z jiných hnízd. Ukázalo se, že testovaní mravenci si velmi dobře pamatovali negativní zkušenosti, které při těchto setkáních zažili.

Když se testovaní mravenci setkali s mravenci z hnízda, které předtím zažili jako agresivní, chovali se k nim útočněji než k mravencům z hnízd, která neznali. A když narazili na zástupce, s nímž měli zkušenost pozitivní nebo neutrální, tak i oni se vůči nim chovali bez agrese.

Protože se mravenci řídí v životě hlavně čichem, je zjevné, že právě tento smysl používají i k rozlišování mezi členy vlastního hnízda a členy jiných hnízd. Už delší dobu se ví, že každé jednotlivé hnízdo má svůj specifický pach. A současně si vědci všimli, že nejagresivněji se chovají hlavně vůči svým nejbližším sousedům.

Taková agrese může být symbolická, kdy mravenci vůči nepřátelům jen cvakají kusadly, ale i přímější: stříkají na ně kyselinu, nebo je dokonce přímo zabíjí. Čím blíže je cizí hnízdo, tím více se nepřátelství projevuje. Naopak jsou takové manévry výjimečné, pokud leží hnízdo dál. Až doposud ale vědci netušili, proč to tak je: jak mravenec při potkání s mravencem pozná, jestli bydlí blízko, nebo daleko?

Teď to vysvětluje zmíněná studie: mravenci si pamatují cizince podle jejich pachu a ten si dokážou spojit s tím, jakou zkušenost s jejich kolonií mají.

Experiment

Vědci si to ověřili ve dvoufázovém experimentu. V první fázi získávali mravenci různé zkušenosti: jedna skupina se setkala s mravenci z vlastního hnízda, druhá skupina se setkala s agresivními mravenci z konkurenčního hnízda A a třetí skupina se setkala s agresivními mravenci z konkurenčního hnízda B. Celkem proběhlo pět setkání v po sobě jdoucích dnech, přičemž každé trvalo jednu minutu.

V následné testovací fázi vědci zkoumali, jak se mravenci z jednotlivých skupin chovali při setkání s konkurenty z hnízda A. Mravenci, kteří se už v první fázi setkali s hmyzem z tohoto hnízda, se chovali výrazně agresivněji než ti z ostatních dvou skupin.

Aby vědci otestovali, do jaké míry vyšší agresivita vyplývá z chování mravenců z konkrétního hnízda, zopakovali experiment v mírně pozměněné podobě. V první fázi rozlišovali setkání s agresivními a pasivními mravenci. Pasivní chování mravence zajistili tím, že mu odřízli tykadla. Ve druhé fázi experimentu se mravenci, kteří se předtím setkali pouze s pasivními konkurenty, chovali výrazně méně agresivně.

„Často máme představu, že hmyz funguje jako nějací naprogramovaní roboti,“ komentovali autoři výsledky. „Naše studie ale přináší nové důkazy o tom, že mravenci se naopak také učí ze svých zkušeností a dokážou mít i emoci, která by se dala označit jako zášť.“

Autoři chtějí pokračovat ve výzkumu dál: budou teď zkoumat, jak mravenci s těmito čichovými daty pracují, jak si feromonovou zkušenost předávají a jak dlouho jim tyto vzpomínky vydrží.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Trumpova administrativa zrušila program podporující neslyšící vědce

Programy podporující diverzitu ve vědě čelí odporu vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa. Teď došlo i na ty, které pomáhaly talentovaným neslyšícím studentům.
před 17 hhodinami

Odtahovaly raněné přímo z boje. Na východní frontě bojovaly i patnáctileté dívky

Obsluhovaly protiletadlová děla, zachraňovaly raněné vojáky přímo uprostřed boje, a dokonce ostřelovaly nepřítele – ženy, které za druhé světové války byly na východní frontě, se do bojů zapojily naplno. A bylo mezi nimi dokonce zhruba tisíc statečných Čechoslovaček. Do armády a přímo mezi svištící bomby a granáty některé vstupovaly dokonce už v 15 letech. A také ony musely mnohdy snášet obtěžování od sovětských vojáků. Jejich touha bojovat byla ale silnější – přesto stále zůstávají ve stínu mužů.
7. 5. 2025

Muž se nechal 200krát uštknout, aby vznikla nejúčinnější protilátka proti hadímu jedu

Hadí uštknutí ročně připraví o život až přes sto tisíc lidí. Vědci hledají už desetiletí univerzální protilátku, která by dokázala chránit proti více druhům těchto toxinů. Nyní to vypadá, že jsou na správné cestě.
7. 5. 2025

Zdivočelá země se vrací. Na temnou minulost republiky se zaměří výzkumný projekt

Nacistická a komunistická totalita zanechaly své stopy nejen na „velké scéně“ dějin Česka, ale také v krajině, v opuštěných továrnách, zaniklých vesnicích, pracovních táborech nebo na hřbitovech. Právě na tato místa v době kritických desetiletí dvacátého století se zaměří nový výzkumný projekt Zdivočelá země, který se svým názvem cíleně hlásí ke stejnojmennému románu i televiznímu seriálu České televize.
7. 5. 2025

Horské rostliny nemají kam ustoupit. Studie ukazuje, jak je zasáhne klimatická změna

Devět let studovali botanici rostlinku jménem řeřišnice Drummondova, která roste v horském prostředí. Nyní na základě výzkumu tvrdí, že mnoho horských rostlin se nedokáže dostatečně rychle přizpůsobit zvyšujícím se teplotám, aby přežily v podmínkách globálního oteplování.
7. 5. 2025

Východní parašutisté už za války připravovali Československo pro nástup komunistů

Parašutisty za války nevysílala do protektorátu jen exilová vláda z Londýna. Dostávali se na toto území i z Východu – z pověření nejen Československé vojenské mise, ale i komunistické strany nebo sovětské rozvědky. Kromě zpravodajských a sabotážních úkolů měli někteří parašutisté ke konci války také pomáhat zakládat národní výbory a připravovat půdu pro nástup komunistů k moci v Československu. O jejich osudech toho přitom stále příliš nevíme – také kvůli nedostupnosti ruských archivů i snaze ruského režimu účelově interpretovat historii.
7. 5. 2025

Pampelišky ovládly městské džungle díky dokonalé adaptaci

Stačí jim pár centimetrů půdy, aby vyplodily stovky semen, jež se nesou větrem jako malí výsadkáři. A kam dopadnou, tam přinášejí život. Vědci popisují, jak geniální mechanismy si vyvinuly pampelišky.
6. 5. 2025

Půdní sucho sílí

Na třetině území Česka jsou aktuálně tři nejhorší stupně intenzity půdního sucha a s ohledem na předpověď počasí na dalších devět dnů se má situace nadále mírně zhoršovat, ukazují výsledky projektu Intersucho. Podobný výhled je i na západě Slovenska.
6. 5. 2025
Načítání...