V čenichání vynikají i psí „laikové“, ukázala studie

Maďarští vědci zkoumali, jaká psí plemena mají lepší schopnost najít potravu čistě pomocí čichu. Ukázalo se, že příliš velkou roli nehraje to, zda se plemeno řadí mezi stopaře, ovčácké psy, nebo k jiné specializaci. Blýskli se bíglové a border kolie.

Autoři studie prozkoumali schopnosti více než pěti stovek psů nejrůznějších plemen. Je to sice omezený vzorek, ale přesto větší, než bývá u podobných složitých výzkumů běžné. Za analýzou stojí etologové z Univerzity Eötvöse Loránda v Budapešti.

Zajímala je nejen čistě schopnost psů detekovat pachy, ale chtěli také zjistit, jestli roli nehrají i jiné faktory než jen pouhá genetika daného plemene – například úroveň výcviku a osobnost psa.

Dobrota v květináči

K posouzení čichových schopností psů vědci použili Natural Detection Task, jednoduchý vyhledávací úkol, který sami vyvinuli a mají ho otestovaný v praxi na jiných výzkumech v minulosti, a to konkrétně u vlků. Cílem psů (a předtím vlků) bylo najít dobrotu ukrytou v jednom z květináčů, které stály v řadě vedle sebe.

Výhodou tohoto pokusu bylo, že psi nemuseli absolvovat žádný specializovaný výcvik, vědci jen využili zcela přirozenou motivaci hledat jídlo. Aby to nebylo tak snadné, měl test tři úrovně složitosti, kdy vědci kladli zvířatům do cesty nejrůznější překážky, které jim čenichání znesnadňovaly.

Během testu experimentátor – aniž by sám věděl, kde se skrývá potrava – sledoval, jestli pes spontánně označuje květináč: olizuje ho, pokládá na něj tlapu, šťouchá do něj čumákem nebo do něj packou strká.

„Ukázalo se, že různá plemena měla různou úspěšnost. Ukázalo se ale také, že nepříliš silnou roli mělo, do jaké skupiny plemen daný druh patřil, tedy jestli se jednalo o lovecké, pastevecké, nebo jiné plemeno. To naznačuje, že specifické znaky konkrétních plemen mají větší vliv než charakteristiky skupin plemen,“ přiblížil hlavní autor studie Attila Salamon.

Výsledky překvapily

Zajímavé je, že border kolie, tedy plemeno specializované jako pastevecké, dosáhly lepších výsledků v úspěšnosti najít potravu než zlatý retrívr, maďarský/německý ohař nebo baset, což jsou plemena tradičně vybraná pro lov a čich. Absolutním vítězem v rychlosti (nikoliv úspěšnosti) se stali bíglové, kteří našli ukrytou potravu rychleji než border kolie, baseti, zlatý retrívr, labrador a kokršpaněl.

Bez ohledu na plemeno byli úspěšnější psi s vyšším skóre osobnosti reagující na výcvik. Naopak velmi překvapivý byl výsledek, který ukázal, že psi s pokročilejším výcvikem nebyli úspěšnější a úspěšná pátrání dokončovali pomaleji.

„Odhalili jsme, jaké genetické a environmentální faktory a jejich možné interakce ovlivňují kromě čichových schopností psa jeho úspěšnost i v tak jednoduchém úkolu. Tato studie může pomoci lépe pochopit roli těchto faktorů a potvrzuje, že přirozený detekční úkol je užitečným nástrojem pro výběr mladých nebo nezkušených psů pro pátrací práci,“ uzavřela Márta Gácsiová, která výzkum vedla.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Z rudého snu noční můra. Před sto lety zamířila do Kyrgyzie tisícovka Čechoslováků

Interhelpo bylo československé dělnické družstvo, které pomáhalo budovat socialismus v sovětském Kyrgyzstánu. Vzniklo v květnu 1923 a před sto lety, 29. března 1925, vyjel první transport jeho členů do tehdejší Kyrgyzie. Celkem tam dorazila asi tisícovka Čechů a Slováků a přestože se část z nich později stala oběťmi stalinských čistek, družstvo se významně podílelo na vybudování průmyslového potenciálu asijské republiky.
před 2 hhodinami

Před polednem nastane zatmění Slunce. Bude vidět i z Česka

V sobotu nastane částečné zatmění Slunce, které bude pozorovatelné i z Česka. Měsíc zakryje až 22 procent slunečního disku, přičemž nejvýraznější zatmění bude patrné na severozápadě Čech. Úkaz začne krátce před půl dvanáctou dopoledne a potrvá zhruba do jedné hodiny odpoledne. Půjde o jedno z nejlépe pozorovatelných zatmění v posledních letech, protože Slunce bude v době maxima vysoko nad obzorem, uvedl Pavel Suchan z České astronomické společnosti.
před 4 hhodinami

Nejstarší vanilku v Evropě našli vědci na Pražském hradě

Pražský hrad byl v době Rudolfa II. centrem evropské kultury, obchodu i umění. Dokládá to i nový objev přímo ve Vladislavském sále. Archeologové tam našli vůbec nejstarší důkaz o použití vanilky v Evropě.
před 17 hhodinami

Dva týdny extrémů. Světem se prohnala mimořádná vlna horka

Tropické noci v březnu, teploty vyšší oproti průměru až o sedm stupňů a pokoření stovek teplotních rekordů v Evropě i Asii. Uplynulá vlna veder byla mimořádná rozsahem i výkyvy teplot.
včera v 11:38

Zemětřesení v Asii mohlo připravit o život až sto tisíc lidí, ukazuje model

Zemětřesení, které zasáhlo v pátek jihovýchodní Asii, postihlo podle geologa a seismologa Aleše Špičáka nečekaně velkou oblast. V kombinaci s jeho silou to znamená velké materiální i lidské škody. Model Americké geologické služby zatím odhaduje očekávaná úmrtí na deset až sto tisíc. Pravděpodobnost, že počet obětí přesáhne sto tisíc, je v tuto chvíli dle modelu 22procentní.
včera v 11:06

Univerzity čelí špionážím ve výzkumu

S kybernetickými útoky, pokusy o krádež počítačů nebo špionáží ve výzkumu mají zkušenosti univerzity po celém světě, především ty technologické. Vysoké školy v Nizozemsku proto spolupracují s bezpečnostními experty, kteří jim radí, jak postupovat při zkoumání žádostí nebo například během cest do zahraničí. Zkušenost se špionáží mají i další evropské instituce.
včera v 07:40

Studii o údajné souvislosti mezi očkováním a autismem má vést muž označovaný za antivaxera

Přestože byla souvislost mezi očkováním dětí a autismem mnohokrát vyvrácena, rozhodla se vláda prezidenta USA Donalda Trumpa ještě jednou tento fenomén prozkoumat. Americká média teď informují o muži, který má kontroverzní výzkum vést.
27. 3. 2025

Český test umí odhalit rakovinu slinivky z kapky krve. Získal patent v USA

Česká metoda na odhalení rakoviny slinivky z krve získala patent ve Spojených státech. Vyvinuli ji vědci z Univerzity Pardubice, cesta k patentu jim trvala téměř pět let.
27. 3. 2025
Načítání...