TÉMA

Bill Nelson

NASA vytváří tým, který bude zkoumat neidentifikované jevy na obloze
Americký národní úřad pro letectví (NASA) by měl hrát větší roli ve zkoumání neidentifikovaných anomálních jevů (UAP), existující záznamy o nich jsou z většiny příliš nekvalitní, než aby mohly být použity pro vědecké zkoumání. Ve zprávě vydané ve čtvrtek 14. září se na tom shodl panel 16 nezávislých odborníků.
14. 9. 2023|
NASA: Rok 2023 bude asi nejteplejší v historii, 2024 ho ale překoná
Letošní rok bude s padesátiprocentní pravděpodobností nejteplejším v dějinách a rok 2024 bude nejspíš ještě teplejší. Vyplývá to u nově zveřejněných závěrů amerických vědců působících ve vládních institucích.
15. 8. 2023|
Měsíční modul postaví firma podnikatele Bezose. NASA chce v kosmu víc konkurence
Společnost Blue Origin podnikatele Jeffa Bezose získala zakázku amerického Národního úřadu pro letectví (NASA) na konstrukci lunárního modulu za 3,4 miliardy dolarů  – v přepočtu 75 miliard korun. NASA v podobném tendru před dvěma lety vybrala firmu SpaceX, která již zkonstruovala dopravní systém Starship také k účelu přistání na Měsíci v rámci mise Artemis. NASA nyní tvrdí, že chce vytvořit větší konkurenci pro budoucí mise plánované na konec desetiletí.
22. 5. 2023|
Lipavský ve Spojených státech podepsal ujednání Artemis. Znamená spolupráci při průzkumu vesmíru
Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) ve Spojených státech podepsal se svým americkým protějškem Antonym Blinkenem ujednání Artemis, iniciativu USA pro spolupráci při průzkumu Měsíce, Marsu a dalších vesmírných těles. Na Twitteru o tom informoval americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Česko se tak stalo čtyřiadvacátou zemí, která se k ujednání přidala. Připojení už dříve schválila tuzemská vláda.
3. 5. 2023, Aktualizováno3. 5. 2023 19:30|
USA chtějí testovat jaderný pohon pro rakety. Má jim přinést bezpečné kosmické cestování
Americký Úřad pro letectví a vesmír (NASA) představil plán pro testování raketového motoru na jaderný pohon, který by mohl dopravit astronauty na Mars za kratší dobu, než je tomu u dosavadních systémů. Na projektu NASA spolupracuje s výzkumnou agenturou amerického ministerstva obrany DARPA, první testy plánují na rok 2027.
27. 1. 2023|
Nevyšlo to ani napodruhé. NASA opět zrušila start bezpilotní mise na Měsíc
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) v sobotu podruhé v tomto týdnu kvůli technickým potížím zrušil plánovaný start rakety SLS s modulem Orion k Měsíci. Vesmírná agentura o tom informuje na svém webu a sociálních sítích, kde už dříve během dne napsala, že má raketa potíže s unikajícím palivem.
3. 9. 2022, Aktualizováno3. 9. 2022 21:50|
NASA chystá program Artemis, který vrátí po půlstoletí člověka na Měsíc. Start přesunuli na pátek
Půl století po konci éry programu Apollo zahájí americká vesmírná agentura NASA dlouho očekávaný program Artemis, který má vrátit člověka na Měsíc. V pondělí ve 14:33 SELČ se mělo otevřít okno příležitosti pro start rakety Space Launch System (SLS) s modulem Orion, který bez posádky obletí Měsíc a v případě úspěchu se po dvaačtyřiceti dnech vrátí zpět na Zemi. NASA však nakonec pondělní start zrušila. Důvodem byl problém s jedním z motorů. Další možný termín je v pátek.
29. 8. 2022, Aktualizováno29. 8. 2022 22:13|vkl
Trosky čínské rakety dopadly do moře u Filipín
Trosky čínské rakety Dlouhý pochod 5B, která nekontrolovaně sestupovala k Zemi, vstoupily do atmosféry a bezpečně dopadly do moře u Filipín, uvedl v sobotu web Daily Mail. Podle údajů americké a čínské vesmírné agentury je dopadová plocha v Suluském moři poblíž Filipín, informoval server Space News, který sestup živě přenášel. Lidé v Malajsii sledovali padající svítící objekty a zveřejňovali videa na sociálních sítích.
30. 7. 2022|
Čína by mohla vojensky ovládnout Měsíc, varoval šéf NASA. Peking to popřel
Čína v pondělí odmítla tvrzení šéfa amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), podle kterého by mohla v rámci vojenského programu plánovat ovládnutí Měsíce. Komentář Billa Nelsona označil Peking za nezodpovědnou pomluvu a uvedl, že vždy vyzýval k budování společenství národů ve vesmíru. Informovala o tom agentura Reuters.
4. 7. 2022|
Webbův teleskop dosáhl své konečné pozice. Je jeden a půl milionu kilometrů od Země
Vesmírný teleskop Jamese Webba dosáhl své konečné pozice zhruba 1,5 milionu kilometrů od Země. Na Twitteru to oznámil americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Dosud největší a nejvýkonnější zařízení svého druhu do kosmu vynesla raketa na konci loňského prosince, fungovat začne asi za čtyři měsíce.
24. 1. 2022|