NASA vytváří tým, který bude zkoumat neidentifikované jevy na obloze

Americký národní úřad pro letectví (NASA) by měl hrát větší roli ve zkoumání neidentifikovaných anomálních jevů (UAP), existující záznamy o nich jsou z většiny příliš nekvalitní, než aby mohly být použity pro vědecké zkoumání. Ve zprávě vydané ve čtvrtek 14. září se na tom shodl panel 16 nezávislých odborníků.

Ředitel NASA Bill Nelson na tiskové konferenci oznámil, že úřad pro tento účel vytváří nový tým. NASA se podle něj bude od nynějška více zabývat zkoumáním UAP, do sběru dat hodlá zapojit veřejnost a své závěry chce transparentně sdílet s celým světem.

UAP je termín podobný známějšímu UFO (neidentifikovaný létající objekt). NASA ale používá označení „neidentifikované anomální jevy“, které připouští také možnost, že některé z pozorování ve skutečnosti nejsou fyzické objekty, ale jevy v atmosféře.

NASA chce zkoumat, ne mlčet

„Touha zkoumat a tázat se, proč jsou věci takové, jaké jsou, je zapsaná v naší DNA. Po známkách obyvatelnosti pátráme třeba teleskopem Jamese Webba, pozorujeme miliardy hvězd a galaxií. Kdybych měl říct, jestli sám věřím, že v tom ohromném vesmíru se někde ukrývá život, moje odpověď bude ano,“ řekl šéf NASA Nelson.

NASA tým 16 odborníků pověřila sestavením zprávy minulý rok. Jde o lidi se zkušenostmi z oblasti technologií, datové analýzy, umělé inteligence, zkoumání vesmíru, bezpečnosti v letectví nebo inovací v komerčním sektoru. Jejich úkolem nebylo analyzovat záznamy neidentifikovaných objektů, ale zjistit, jak se může NASA angažovat v dalším zkoumání.

Úřad pro sledování UFO

Odborníci došli k závěru, že zkoumání potenciální přítomnosti mimozemského života na Zemi hatí fakt, že vědci disponují jen malým počtem kvalitních záznamů o UAP. NASA by podle zprávy měla využít své pozice jakožto důvěryhodné instituce a společně s novým americkým úřadem pro sledování UFO (AARO) se zasadit o to, aby lidé nevnímali pozorování UAP jako kontroverzní honbu za senzací.

„Panel zjistil, že pro zkoumání dat o UAP lze využít umělé inteligence (AI) a metod strojového učení. Nicméně tyhle mocné nástroje budou fungovat jen v případě, že budeme mít data sesbíraná v souladu s určitými standardy,“ poznamenal Nelson. NASA by podle zprávy například mohla v budoucnu vyvinout aplikaci pro mobilní telefony, aby se na sběru záznamů o neidentifikovaných jevech mohla podílet široká veřejnost.

„Ačkoliv satelity NASA obyčejně nemají dostatečné rozlišení, aby rozeznaly tak malé objekty, mohou být využity k pozorování atmosférických jevů, které mohou s UAP souviset. Komerční americké satelity pak disponují schopností rozeznat objekty i o velikosti několika metrů,“ stojí ve zprávě odborníků. Dosavadní data o UAP sesbíraná pomocí satelitů jsou nekvalitní kvůli špatné kalibraci senzorů.

Úřad AARO funguje ve Spojených státech od minulého roku. Vznikl mimo jiné s účelem poskytnout platformu vojenským pilotům, kteří na svých misích zaznamenali nebývalé jevy, ale zdráhali se je nahlásit, protože se obávali výsměchu. S AARO bude podle Nelsona NASA úzce spolupracovat. „Chceme tuhle práci posunout od vytváření senzací k vědeckému zkoumání. K jakýmkoliv závěrům nebo doporučením dojdeme, budeme je transparentně sdílet,“ slíbil šéf NASA. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Pyl ve vzduchu trápí alergiky, může ale také přinášet déšť

Pylová sezona je aktuálně v plném proudu. Své o tom vědí hlavně alergici, nyní zejména ti, kteří jsou citliví na pyl trav. Množství pylu ve vzduchu je kromě vlastních fenofází rostlin významně ovlivněno také charakterem počasí. Zejména při slunečném, suchém a mírně větrném počasí může být ve vzduchu až mimořádné množství pylu. Nicméně pyl dokáže ovlivnit naopak samotné počasí. Účastní se procesu vzniku srážek.
před 2 hhodinami

Vědci poprvé natočili okamžik vzniku srdce

Stovky hodin příprav, desítky hodin natáčení nejlepšími existujícími přístroji a spousta lidské invence pomohly ke vzniku videa, které ukazuje, jak vypadá vznik srdce.
před 4 hhodinami

AI si o vědě vymýšlí jako bulvár, varuje studie

Většina chatbotů nedokáže shrnout vědecké studie, aniž by zkreslovala výsledky. Nejčastěji přehání a jen těžko se jí toto chování dá vymluvit. Problém je podle autorů nové studie složitější, než se zdá. Zejména proto, že čím novější verze AI, tím hůř si vedly. A navíc, když se vědci pokoušeli ovlivňovat chatboty k větší přesnosti, dosáhli tím pravého opaku.
před 5 hhodinami

Přemnožené sinice otrávily v Austrálii přes dvě stě mořských druhů

Zástupci více než dvou set druhů mořských živočichů uhynuli na jižním pobřeží Austrálie kvůli jedovatým sinicím, píše BBC. Oběťmi jsou drobné ryby, žraloci, rejnoci nebo krabi. Za nárůstem těchto jednoduchých, rychle se množících vodních organismů stojí vysoké teploty.
před 9 hhodinami

Fluorid ve vodě rozděluje USA. Kennedy je pro omezení

Zatímco většina Evropy už vodu nefluoridizuje, v USA je to stále běžné. Americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy mladší se to pokouší změnit. Konec praxe může přinést problémy, zvláště mezi chudšími vrstvami obyvatel.
včera v 16:12

Vesmír může skončit mnohem dříve, než vědci předpokládali

Na základě teorií Stephena Hawkinga přišli nizozemští vědci s novou hypotézou o konci vesmíru. Podle ní by měla trvat existence kosmu jen zlomek dříve odhadovaného času.
včera v 11:20

Loňské záření ze Slunce vychýlilo traktory, letadla i družice

Před rokem se zástupci NASA a dalších asi třiceti amerických vládních agentur sešli, aby simulovali a řešili hrozbu z vesmíru. Tou nebyl asteroid ani mimozemšťané, ale Slunce. Šlo o první trénink, na němž se měli odborníci připravovat na silnou geomagnetickou bouři a její dopady. Jenže toto cvičení přerušila opravdová silná geomagnetická bouře s vážnými dopady. Její důsledky nyní popsala NASA.
12. 5. 2025

Nová americká vakcína zasáhne proti covidu i chřipce. Doma může mít problém

V polovině května zveřejnila společnost Moderna výsledky testů její nové očkovací látky na principu mRNA. Je unikátní v tom, že by měla chránit před covidem-19 a sezonní chřipkou současně. Vakcína s názvem mRNA-1083 má vynikající výsledky. Lidé, kteří přípravek dostali, měli lepší výsledky než ti, kdo dostali dvě samostatné vakcíny proti těmto nemocem. Přesto není jasné, jestli bude k dostání ve Spojených státech.
12. 5. 2025
Načítání...