Rusko kvůli zbraním utužuje spolupráci s KLDR. Často se kazí, říkají o ukořistěné munici Ukrajinci

Rusko hledá spolehlivého spojence ve zbrojním průmyslu, který by mu vzhledem k přetrvávající agresi proti Ukrajině pomohl dodávkami zbraní. I proto se podle bezpečnostního mluvčího Bílého domu Johna Kirbyho vydal Sergej Šojgu během minulého týdne do Pchjongjangu. Rusko už severokorejskou munici používá. Ukrajinští obránci si přitom postěžovali, že ta, kterou od okupantů ukořistili, je nekvalitní a nevyzpytatelná.

„Nešlo o žádné tajemství. Prezident (Vladimir) Putin se zkrátka a dobře rozhodl obrátit k další zemi s žádostí o pomoc a podporu v jeho válce na Ukrajině,“ řekl Kirby. O posílení bilaterálních vazeb mezi Moskvou a Pchjongjangem informovaly i severokorejské tiskové agentury.

Šojgu doprovázel severokorejského diktátora Kim Čong-una na výstavu zbraní v Pchjongjangu, která byla součástí oslav 70. výročí konce korejské války. Byly zde k vidění i balistické střely s jadernými hlavicemi – navzdory zákazu držení těchto zbraní Radou bezpečnosti OSN.

Mluvčí OSN Stéphane Dujarric zdůraznil, že ačkoli představitelé mezinárodní organizace nebyli schopni okamžitě zanalyzovat to, co přesně bylo v Pchjongjangu k vidění, tak „všechny členské sáty OSN sdílejí stejnou odpovědnost za dodržování rezoluce Rady bezpečnosti.“

Podle generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga už Severní Korea dodala zbraně a munici ruské žoldnéřské Wagnerově skupině. Američtí představitelé následně oznámili, že zbraně byly vyměněny za jídlo.

Kim Čong-un už dříve označil invazi Ruska na Ukrajinu za „svatý boj“ a vyjádřil přání vybudovat spolu s Putinem silný stát. Severokorejská média v tomto kontextu sdělila, že „poukázal i na společný boj za ochranu suverenity, rozvoje a zájmů obou zemí před povýšenými a svévolnými praktikami imperialistů a za realizaci mezinárodní spravedlnosti a míru“.

Analytici se domnívají, že Šojguova návštěva zvyšuje šance na otevřenější podporu ze strany Severní Koreje. Zároveň by mohla naznačovat rostoucí izolaci Ruska.

Severokorejská centrální agentura KCNA se o ruské válce na Ukrajině nezmiňovala, ale citovala ministra obrany Kang Sun-nama, který prohlásil, že Pchjongjang plně podporuje ruskou „bitvu za spravedlnost a ochranu suverenity“.

Společně proti Západu

Šojgu mimo jiné předal Kim Čong-unovi dopis od ruského vůdce Putina. „Silná podpora speciální vojenské operace na Ukrajině ze strany KLDR a solidarita s Ruskem v klíčových mezinárodních otázkách nadále potvrzují náš společný zájem a odhodlání postavit se proti politice Západu, jež brání nastolení multipolárního, spravedlivého světového řádu,“ stálo v něm podle ruské zpravodajské agentury RIA.

Kim Čong-un se během oslav setkal také s členem politbyra čínské komunistické strany Li Chung-čungem. I ten mu podle severokorejských médií předal dopis od svého nadřízeného, prezidenta Si Ťin-pchinga. „Návštěva Li Chung-čunga ukázala Si Ťin-pchingův závazek vůči severokorejsko-čínskému přátelství,“ citovala Kim Čong-una KCNA.  

Podle Arťoma Lukina z ruské federální univerzity Dálného východu byla simultánní návštěva vysokých státních představitelů známkou oživení rusko-čínsko-severokorejské koalice, která původně existovala na přelomu 40. a 50. let.

Setkání v Pchjongjangu pochopitelně nezůstalo bez odezvy, zejména v USA. Zástupce mluvčího amerického ministerstva zahraničí Vedant Patel zdůraznil, že Washington je „extrémně znepokojen“ vazbami mezi Ruskem a Severní Koreou.

„Ruská podpora těchto zakázaných zbrojních programů, účast na přehlídce v Pchjongjangu, neschopnost zasáhnout proti aktivitám KLDR, které se vyhýbají sankcím – to vše jen zdůrazňuje, jak škodlivou se (Moskva) stala v souvislosti se zachováním mezinárodního míru a bezpečnosti,“ pokračoval Patel.

Přestože Severní Korea a Rusko popírají provádění zbrojních transakcí, Spojené státy tvrdí, že Pchjongjang už rakety odeslal.

Někdy dělá šílené věci, říkají Ukrajinci o ukořistěné munici z KLDR

Faktem nicméně je, že severokorejské rakety už paradoxně používá i ukrajinská armáda poté, co se je podařilo ukořistit ruským okupantům. Informoval o tom list Financial Times (FT) s odkazem na prohlášení ukrajinských úřadů.

„Ukořistili jsme jejich tanky, ukořistili jsme jejich vybavení a je velmi reálné, že i toto (využívání severokorejské munice) je výsledek úspěšné vojenské operace ukrajinské armády,“ přiznal poradce ukrajinského ministra obrany Jurij Sak. „Rusko nakupuje různé druhy munice ve všech možných tyraniích, včetně Severní Koreje a Íránu,“ dodal.

Redaktoři FT identifikovali severokorejské zbraně u ukrajinských jednotek obsluhujících raketové systémy Grad ze sovětské éry poblíž Bachmutu.

Ukrajinský velitel dělostřelectva, který se představil jako Ruslan, ovšem konstatoval, že si severokorejskou munici jeho vojáci neoblíbili kvůli její relativně vysoké kazivosti, neboť je známo, že mnohé střely vystřelí špatně nebo nevybuchnou. Většina z nich byla podle označení vyrobena v 80. a 90. letech.

Jeden z příslušníků ukrajinské jednotky novináře varoval, aby se při odpalování severokorejské munice nepřibližovali příliš blízko k raketometu, protože „je velmi nespolehlivá a někdy dělá šílené věci“.

Ruský vůdce Putin před pár týdny upozornil, že k vítězství ve válce potřebuje více moderních zbraní.

Pokračující útoky raketami dlouhého doletu, které v loňském roce způsobily Ukrajině obrovské škody, však jednoznačně ukazují jednu věc: je nereálné očekávat, že Rusku někdy rakety „dojdou“. Navzdory sankcím a vývozním kontrolám je velmi pravděpodobné, že bude i nadále schopno ataků na delší vzdálenost, které způsobí enormní škody ukrajinskému lidu, ekonomice a armádě.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Polsko zpřísní kvůli slintavce kontroly na hranicích

Polsko zpřísní kontroly na hranicích se Slovenskem, Českem a Německem, aby se ochránilo před slintavkou a kulhavkou, oznámil premiér Donald Tusk. Zdůraznil, že nemoc se dosud v zemi nevyskytuje a že se vláda soustřeďuje na to, aby se do země ani nedostala. Kontroly na hranicích se třemi sousedními zeměmi proto mají být častější.
15:05Aktualizovánopřed 16 mminutami

SledujteIsland zasáhly stovky zemětřesení, vulkán u Grindavíku opět chrlí lávu

Poblíž islandského města Grindavík se otevřela sopečná trhlina a začala se z ní valit láva. Úřady předtím zaznamenaly na poloostrově Reykjanes, kde Grindavík leží, stovky malých zemětřesení a evakuovaly v předstihu čtyřicet domů v Grindavíku i přilehlé geotermální lázně Modrá laguna, informují agentury.
před 26 mminutami

Trump očekává, že Putin splní svou část dohody o příměří na Ukrajině

Americký prezident Donald Trump sdělil, že očekává, že ruský vládce Vladimir Putin splní svou část dohody a přistoupí na příměří na Ukrajině, informovaly světové agentury. S ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským pak Američané stále vyjednávají dohodu o nerostných surovinách.
05:58Aktualizovánopřed 39 mminutami

Europoslanci zbavili Nagyovou imunity v kauze Čapí hnízdo

Evropský parlament zbavil imunity českou europoslankyni Janu Nagyovou (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu, která je v Česku obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. Nagyová uvedla, že podobný verdikt čekala. Dodala, že věří, že soud potřetí rozhodne v její prospěch. O imunitu přišel i německý europoslanec českého původu Petra Bystroně (AfD), čelí obvinění z propagace protiústavních hnutí.
12:23Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Izraelský úder na předměstí Bejrútu zabil člena Hizballáhu

Izraelská armáda oznámila, že na jižním předměstí Bejrútu provedla úder, jehož cílem byl příslušník teroristického hnutí Hizballáh Hasan Bdajr, který byl při útoku zabit. Podle libanonských úřadů zemřeli nejméně další tři lidé, informovala agentura Reuters. Úder odsoudili libanonský prezident Joseph Aún i premiér Naváf Salám.
06:20Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Nejdražší soudní kampaň v historii USA otestuje moc Muska

Úterní volby do Nejvyššího soudu státu Wisconsin budí v USA nebývalé emoce. Demokraté a republikáni nalili do kampaně rekordní částky, aby podpořili kandidáty, kteří mohou rozhodovat o klíčových tématech jako potraty, volební pravidla či přerozdělení obvodů v Kongresu. Místní obyvatelé mají obavy ze zpolitizování justice. Kritika míří hlavně na kampaň miliardáře Elona Muska. Demokraté z klání udělali de facto referendum o něm a politice prezidenta Donalda Trumpa.
před 2 hhodinami

Bahnitá voda se valila ulicemi. Řecký ostrov zasáhly silné deště

Silné deště ochromily řecký ostrov Paros, kde úřady uzavřely školy a omezily dopravu. V obci Naousa se ulicemi valila bahnitá voda, která unášela auta i trosky. Meteorologové varují, že nepříznivé počasí bude pokračovat a silné deště zasáhnou další ostrovy v Egejském moři.
před 4 hhodinami

Myanmar hlásí už více než 2700 obětí zemětřesení

Bilance pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na více než 2719 mrtvých, uvádí v úterý s odkazem na čínskou státní televizi agentura Reuters. Dalších nejméně 4521 lidí utrpělo zranění a více než čtyři sta se pohřešuje, informovala čínská státní televize s odvoláním na vůdce myanmarské vojenské junty. Ten uvedl, že počet obětí může přesáhnout tři tisíce.
09:04Aktualizovánopřed 5 hhodinami
Načítání...