Evropa chce rychleji vracet migranty, kterým zamítla azyl. Bude víc tlačit na jejich domovské státy

3 minuty
Evropská komise zveřejnila novou repatriační strategii
Zdroj: ČT24

Evropská unie chce efektivněji a rychleji vracet odmítnuté žadatele o azyl do zemí jejich původu. V době rostoucího počtu migrantů mířících do Evropy hledá způsob, jak přesvědčit africké či asijské země k lepší spolupráci při návratech jejich občanů. Podle Evropské komise se v současnosti do své vlasti vrací jen 21 procent těch, jejichž žádosti úředníci členských států vyhodnotí jako neopodstatněné. Loni se počet žadatelů o azyl v Evropské unii zvýšil o polovinu, na více než 920 tisíc.

„Ohledně migrace čelí Evropa velmi vážné situaci. Navracení migrantů, kterým byla odmítnuta žádost o azyl, je velice důležité a myslím si, že Evropa by v tom mohla dělat víc,“ soudí například švédská ministryně pro migraci Maria Malmer Stenergardová. 

Právě Švédsko, Francie či Německo jsou pod velkým migračním tlakem. Švédsko jako předsednická země EU nyní hledá řešení situace, která se prudce zhoršila v roce 2015 v době velké migrační krize. Od té doby již četná navrhovaná řešení selhala. 

Unie už před dvěma lety zavedla mechanismus umožňující sedmadvacítce zrušit výhodný vízový režim mimoevropským zemím, které se zdráhají přijímat zpět své obyvatele. Prozatím zůstal ale prakticky nevyužitý. Unie ho doposud využila pouze jednou, a to v případě Gambie.

Přibývá migrantů ze zemi, které nepotřebují ochranu

„Nárůst ilegální migrace jsme zaznamenali ze zemí, kde nepotřebují mezinárodní ochranu. Přichází hodně Maročanů, Egypťanů, Tunisanů, Bangladéšanů, Pákistánců, Turků, Kubánců a Indů. Důležité je, abychom je mohli vracet,“ uvedla eurokomisařka pro vnitřní záležitosti Ylva Johanssonová. 

To, že migranti v zemích Evropské unie setrvávají a někteří i přes odmítnutí žádají o azyl opakovaně, navíc podle Johanssonové přetěžuje evropské úřady. Jen loni vyřizovaly třikrát více žádostí, než dorazilo migrantů. Brusel chce také přesměrovat migrační trasy tak, aby omezil oběti na životech. A cílí i na pozemní trasy, které často ovládá organizovaný zločin.

„Musí existovat legální trasy k útěku uprchlíků. Musíme je také přesměrovat, aby se neplavili nebezpečnou cestou přes Středozemní moře,“ domnívá se německá ministryně vnitra Nancy Faeserová.

Repatriace dále podle Johanssonové komplikuje například to, že velká část migrantů dorazí bez dokladů. Jejich domovské státy pak odmítají uznávat nové dokumenty vydané v Evropě.   

Vlna migrantů loni výrazně stoupla

Evropské země po několika klidnějších letech loni opět zaznamenaly výrazný nárůst počtu lidí mířících z Afriky či Asie přes Středozemní moře či Balkán do EU. Podle unijních statistik loni požádalo o azyl téměř milion lidí, což je skoro dvojnásobek předloňského počtu. Ze stovek tisíc lidí, jejichž žádosti úřady zamítly, se přitom do zemí původu podařilo unijním státům vrátit jen zhruba pětinu. 

Eurokomisařka soudí, že Unie může na třetí země přitlačit. „Abychom vyvinuli tlak na třetí země, musíme postupovat společně, Komise i členské státy,“ připustila v pátek nedostatky v jednání s mimounijními státy komisařka. Země podle ní například málo využívají služeb pohraniční agentury Frontex, která může s návratem migrantů pomoci.

Rozvojová pomoc jako důležitá páka

Některé členské státy navrhují využít v jednání se zeměmi původu migrantů i páky obchodu či rozvojové pomoci, z nichž africké či asijské státy těží. Všechna tato témata budou mít na stole za dva týdny lídři EU na schůzce v Bruselu.

Švédské předsednictví naproti tomu nechce otevírat otázku solidárního rozdělování péče o azylové žadatele, která trápí přetížené jihoevropské země. Řada dalších unijních zemí totiž odmítá návrhy, aby se o vyřizování žádostí o azyl státy podělily. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Španělsko obnovilo většinu dodávek proudu

Dodávky elektrické energie ve Španělsku a v Portugalsku, které v pondělí zasáhl celostátní výpadek proudu, jsou téměř zcela obnoveny. Asi z 90 procent už fungují také mobilní sítě, problémy ale přetrvávají na železnici a na některých místech stále nefungují semafory na silnicích, informují místní média. Španělská policie dopoledne oznámila, že z hlediska bezpečnosti proběhla noc normálně a že nikde v zemi nezaznamenala incidenty týkající se veřejného pořádku.
08:08Aktualizovánopřed 8 mminutami

Evropa dle Pavla čelí tlaku z Východu i Západu, musí spoléhat na sebe

Evropa v současnosti čelí tlaku z Východu i ze Západu a aby na globální scéně obstála, musí spoléhat sama na sebe, prohlásil na ekonomickém fóru konaném při příležitosti summitu Iniciativy Trojmoří ve Varšavě prezident Petr Pavel. Představitelé zemí od Baltského po Černé a Jaderské moře jednají o zlepšení dopravního propojení regionu nebo o posílení vojenské mobility.
před 23 mminutami

Generální stávka v Belgii ochromila leteckou i veřejnou dopravu

Belgii letos již počtvrté ochromila generální stávka, kterou svolaly odborové svazy proti rozpočtovým škrtům nové vlády a důchodové reformě. Výrazně narušen je zejména letecký provoz, hlavní bruselské letiště Zaventem zrušilo všechny odlety, narušeny jsou rovněž přílety. Stávka se ale dotkla i veřejné a železniční dopravy, uvedl list The Brussels Times. Stávka má dopady i na letecké spojení s Prahou, uvedla mluvčí pražského letiště Denisa Hejtmánková.
10:56Aktualizovánopřed 44 mminutami

Premiér Carney ohlásil vítězství své strany v kanadských volbách

Kanadský premiér Mark Carney ohlásil vítězství své strany v parlamentních volbách. Dodal, že je připravený spolupracovat i s jinými stranami. Prozatím není jisté, jestli jeho liberálové budou mít většinu. Carneymu poblahopřál i předák opozičních konzervativců. Na třetím místě dle odhadů skončil Québecký blok, na čtvrtém Nová demokratická strana, jejíž lídr Jagmeet Singh oznámil, že rezignuje na funkci. Poslední volební místnosti se v zemi uzavřely v 7:30 SELČ.
05:50Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Firma Amazon vypustila první várku svých internetových družic

Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose v pondělí tamního času (v noci na úterý SELČ) vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska. Informovaly o tom tiskové agentury s odkazem na živý přenos.
06:32Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Řidič v USA projel budovou školní družiny, zabil čtyři děti

Čtyři děti ve věku čtyři až 18 let v pondělí odpoledne místního času zahynuly a několik dalších bylo zraněno, když řidič projel svým automobilem budovou školní družiny v Chathamu, na předměstí Springfieldu v americkém státě Illinois. Informovaly o tom v noci na úterý agentury AP a AFP s odvoláním na policii. Řidič, který jel v autě sám, byl převezen do nemocnice na pozorování. Nebylo bezprostředně jasné, zda byl též zatčen ani zda jednal úmyslně.
06:16Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Sto dní s Trumpem přineslo cla, příkazy, nátlak, škrty či žaloby

Podpora veřejnosti amerického prezidenta Donalda Trumpa je po sto dnech jeho druhého funkčního období druhá nejnižší ze všech prezidentů od konce druhé světové války, vyplývá z dat agentury Gallup. Uplynulé týdny poznamenalo vyhlášení a následné částečné pozastavení cel na americké obchodní partnery, snaha o uzavření příměří v rusko-ukrajinské válce, tvrdý postup proti migraci nebo snahy o masivní redukci federálních výdajů.
před 6 hhodinami

Španělsko postupně obnovuje dodávky proudu po blackoutu

Ve Španělsku a Portugalsku, které v pondělí zasáhl rozsáhlý výpadek proudu, se během večera pomalu daří obnovovat dodávky elektřiny. Podle španělského tisku oblasti ve většině španělských regionů znovu dostávají proud, včetně některých čtvrtí v Barceloně a Madridu. Španělský premiér Pedro Sanchéz pozdě večer uvedl, že se v zemi podařilo obnovit dodávky elektřiny zhruba z padesáti procent. V Portugalsku se energetici domnívají, že by se jim mělo v průběhu noci podařit situaci stabilizovat. Elektřinu tam nyní dostává zhruba desetina odběratelů.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...