Zaměřit se na energetickou infrastrukturu je za jistých podmínek přípustné, Rusko ale nehledí na civilisty

Časté a rozsáhlé útoky Ruska na ukrajinskou energetickou infrastrukturu uvrhly miliony lidí do tmy a připravily je o teplo, elektřinu a vodu právě v době, kdy přichází zima a teploty klesají pod nulu. Akademici zabývající se válkou a mezinárodním právem připouštějí, že v jistých situacích jsou útoky na infrastrukturu legitimní strategií, Rusové se ale svým postupem na Ukrajině dopouštějí terorizování obyvatelstva.

Mnozí ukrajinští a západní představitelé údery rychle odsoudili jako válečné zločiny kvůli škodám způsobeným civilnímu obyvatelstvu.

Útoky na energetické sítě jsou však již dlouho součástí válečných operací. S určitými omezeními lze části energetických sítí považovat za legitimní cíle, pokud jsou využívány k napájení vojenských zařízení. To platí i v případě, že dané objekty mají civilní i vojenský účel, nebo pokud by zničení zařízení „poskytlo jednoznačnou vojenskou výhodu“.

Na energetickou infrastrukturu zaútočili Američané v Iráku v roce 1999 i jednotky NATO v Srbsku. Civilisté tehdy přišli o dodávky proudu, i tehdy čelila tato taktika kritice.

„Raději připravit část civilního obyvatelstva na omezenou dobu o elektřinu než riskovat zabití civilistů kvůli vedlejším účinkům bombardování? Ano, myslím, že to dává smysl,“ říká Michael Schmitt, emeritní profesor na Námořní vysoké škole válečné Spojených států.

Újma civilistů nesmí přesáhnout získanou vojenskou výhodu

Rusko své útoky na ukrajinskou infrastrukturu prezentuje jako údery proti „vojenskému systému velení Ukrajiny a souvisejícím energetickým zařízením“. Ovšem i v situaci, kdy je určitý objekt legitimním vojenským cílem, existují omezení, kdy a jakým způsobem na něj lze zaútočit.

Stát má podle mezinárodního humanitárního práva povinnost zvolit takový objekt nebo taktiku, které způsobí menší škody civilistům. Smyslem tohoto opatření je, aby armády získaly vojenskou výhodu, ale zanechaly za sebou méně mrtvých a méně zraněných, upozorňuje Maria Varakiová z Katedry válečných studií King's College.

Smrt a zranění civilistů způsobené útoky na vojenské cíle nemusí být nutně porušením mezinárodního práva. Musí se však uplatnit zásada proporcionality, která říká, že újma způsobená civilistům by neměla být nadměrná ve vztahu k získané vojenské výhodě.

Rusko nemůže zaměřit všechny raketové údery, míní bývalý důstojník

Rusko trvá na tom, že se zaměřuje pouze na vojenské cíle, ale naznačilo, že se svými údery snaží dotlačit Ukrajince k jednání. „Odmítání ukrajinské strany urovnat problém, zahájit jednání, její neochota hledat společnou řeč – toto je důsledek,“ řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

„Rusko prostě nemůže provádět operace takové intenzity a frekvence na území celého státu a ověřit zaměření všech objektů,“ domnívá se Schmitt, který má zkušenost jako důstojník amerického letectva. Navíc pochybuje, že všechna zasažená infrastruktura podléhá klasifikaci vojenského cíle.

Demoralizovat a terorizovat civilisty opačné strany není považováno za přijatelnou vojenskou výhodu. Bere se to jako válečný zločin.
Maria Varakiová
Katedra válečných studií Kings's College, Londýn

Proto je podle něj „zcela jasné“, že hlavní motivací Ruska, přinejmenším při některých útocích, je terorizovat Ukrajince. Rusko navíc podle doktorky Varakiové neprokázalo snahu minimalizovat škody na civilním obyvatelstvu.

Rusko i Ukrajina jsou smluvními stranami Dodatkového protokolu I k Ženevským úmluvám, kde je řada těchto pravidel definovaná. Otázkou ale zůstává, zda se z nasazení popsané strategie budou muset ruští představitelé někdy zodpovídat.

OSN obvinilo Rusko z válečných zločinů

Rusko čelí obvinění z válečných zločinů po odhalení hrobů a masových pohřebišť v několika ukrajinských městech, odkud se stáhly jeho jednotky. Na začátku dubna se v médiích začaly šířit zprávy o Buče severně od Kyjeva, kde podle dosavadních zjištění mělo během ruské okupace přijít o život 458 lidí. Vyšetřování příčin jejich smrti trvalo několik měsíců, známky zastřelení, mučení nebo ubytí nese 419 těl. Pro kriminalisty a vyšetřovatele je důležitý každý detail případu, aby identifikovali pachatele a mohli je obžalovat z válečných zločinů.

V září Ukrajinci osvobodili okolí Charkova a opět vstoupili do města Izjum, kde našli několik set hrobů a dvě masová pohřebiště. Většina mrtvých byli civilisté a mnozí z nich byli pohřbeni provizorně. Některá těla měla podle kriminalistů svázané ruce a nesla známky mučení.

Organizace spojených národů zřídila vyšetřovací komisi, která konstatovala, že na Ukrajině došlo po ruské invazi k páchání válečných zločinů. Upozornila také na znásilňování, mučení a protizákonné zadržování dětí. Komise má v plánu zabývat se i informacemi o nucených transportech a adopcích dětí.

Ve čtvrtek potvrdili prezidenti Francie a Spojených států odhodlání dovést Rusko k zodpovědnosti za válečné zločiny, kterých se na Ukrajině dopustili jeho vojáci i další proruské síly.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Z kontinentální Evropy odstartovala orbitální raketa. Po několika sekundách spadla

Z kosmodromu Andöya Spaceport na severu Norska v neděli po několika odkladech odstartovala ke zkušebnímu letu raketa Spectrum německé startupové firmy Isar Aerospace, která odvysílala živé záběry ze startu na portálu YouTube. Let ale trval jen několik sekund, raketa se brzy zřítila zpět na zemský povrch, uvedla agentura AFP. I tak šlo o první start orbitální rakety z kontinentální Evropy mimo Rusko.
13:52AktualizovánoPrávě teď

Velmi se zlobím na Putina, řekl Trump. Pohrozil také Íránu bombardováním

Americký prezident Donald Trump v rozhovoru s televizí NBC News řekl, že je velmi rozzloben na ruského vůdce Vladimira Putina za jeho slova o ukrajinské hlavě státu Volodymyru Zelenském. Rusku pohrozil tvrdými opatřeními týkajícími se ropy, pokud se nezastaví krveprolití na Ukrajině.
16:38Aktualizovánopřed 51 mminutami

Souostroví Tonga v Tichomoří zasáhlo silné zemětřesení, hrozí i tsunami

Souostroví Tonga v Tichém oceánu zasáhlo silné zemětřesení, jehož intenzitu americká geologická služba USGS předběžně stanovila na 7,1 stupně magnituda. Podle ní hrozí v přilehlých oblastech vlna tsunami.
před 2 hhodinami

U Malacek je podezření na kulhavku a slintavku, mohou se zpřísnit opatření na D2

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku. Zástupce mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer sdělil, že opatření se nemění, kontroly by ale měly být důslednější.
14:09Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Při ruském dronovém útoku v Charkově zemřeli dva lidé

Rusové zaútočili pozdě večer desítkami dronů na několik ukrajinských měst. Největší škody hlásí Charkov, kde podle tamních úřadů utrpěla zásah vojenská nemocnice, obchodní centrum nebo několik bytových domů. Poslední zprávy hovoří o dvou mrtvých a 35 zraněných. Jsou mezi nimi i vojáci, kteří se léčili právě v zasaženém zdravotnickém zařízení. Další lidé byli zraněni při útoku v Kupjansku. Ukrajinská protivzdušná obrana uvedla, že v noci na neděli sestřelila 65 ze 111 ruských dronů a dalších 35 zřejmě zničily systémy elektronického boje.
09:24Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Myanmar zasáhl následný otřes

Oblast druhého největšího myanmarského města Mandalaj v neděli zasáhl následný otřes o síle 5,1 stupně, další z několika po silném pátečním zemětřesení o intenzitě 7,7 stupně, které zasáhlo kromě Myanmaru také Thajsko. Informovala o tom americká geologická služba USGS. Lidé v ulicích Mandalaje začali křičet strachy, když následný otřes udeřil, uvedla agentura AP. Epicentrum otřesů bylo asi 20 kilometrů severozápadně od města.
před 6 hhodinami

Na Ukrajině působí i francouzské drony. Jejich výrobce chce znásobit produkci

Evropští lídři se na pařížském summitu ochotných shodli na nutnosti zvýšit dodávky zbraní na Ukrajinu. A to včetně dronů, které se v boji s ruskými jednotkami ukázaly jako velmi účinné. Jejich hlavní francouzský výrobce, který své stroje posílá Kyjevu, chce v příštích týdnech znásobit produkci.
před 10 hhodinami

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami
Načítání...