Zastřeleni, umučeni, umláceni. V Buče už našli přes čtyři sta obětí ruských okupantů

Po více než čtyřech měsících vyšetřování ukrajinské úřady oznámily, že ruská okupace Buči si vyžádala nejméně 458 mrtvých. Podle zástupkyně starosty Mychajlyny Skoryk-Škarivské jde o nejpřesnější cifru, k jaké se vyšetřovatelé mohou dostat. Známky zastřelení, mučení nebo fatálního ubití nese 419 těl.

Devětatřicet obětí podle Skoryk-Škarivské zdánlivě zemřelo přirozenou smrtí. Místní poslankyně ale upozornila, že i tato úmrtí mohla být způsobena ruským chováním k civilnímu obyvatelstvu během měsíc trvající okupace města. Jde například o infarkt, který utrpěla patrně zdravá čtyřiatřicetiletá matka tří dětí v úkrytu před ostřelováním, nebo úmrtí ženy krátce poté, co její sestru zastřelili ruští vojáci.

Vyšetřovatelé zkoumají detaily každého případu, aby identifikovali pachatele a mohli je obžalovat kvůli válečným zločinům, doplnila Skoryk-Škarivská. Téměř všechny ostatky totiž doložitelně patří civilistům. Těla padlých ukrajinských vojáků evidují ukrajinské úřady zvlášť a tři těla ruských okupantů odeslaly k repatriaci.

Zhruba padesátka těl zůstává neidentifikována, podle zástupkyně starosty to nebylo možné. Skoryk-Škarivská upozornila také na části těl, které byly příliš zmrzačené, rozložené nebo roztříštěné, než aby je bylo možné přiřadit k obětem, zřejmě ale patřily několika lidem. Vyšetřovatelé se domnívají, že některé mohou patřit i ruským vojákům.

Každý desátý

Buču před válkou obývalo bezmála čtyřicet tisíc lidí, z nichž většina zvládla z předměstí Kyjeva uprchnout, ještě než dorazila invazní vojska. V Buče zůstaly přibližně čtyři tisíce lidí, většinou starší obyvatelé, kteří byli příliš nemocní nebo zkrátka nechtěli opustit své domovy. Během dvaatřiceti dnů ruské okupace zemřel každý desátý.

Buča v Kyjevské oblasti se stala jedním ze symbolů ruské okupace a válečných zločinů. Města jako Irpiň, Hostomel nebo Borodjanka ruská armáda obsadila v prvních dnech invaze na Ukrajinu, než se ze severu země stáhla poté, co narazila na silný ukrajinský odpor. Po odchodu okupantů se ve městech našly masové hroby se stovkami obětí.

Moskva navzdory přibývajícím důkazům páchání válečných zločinů popírá.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 4 hhodinami

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
před 5 hhodinami

Počet mrtvých po zemětřesení v Myanmaru překročil 1600

Počet obětí pátečního mohutného zemětřesení v Myanmaru stoupl na 1644, uvedla podle agentury AFP v sobotu odpoledne vládnoucí vojenská junta s tím, že dalších 3408 lidí utrpělo zranění. Předchozí sobotní bilance čítala 1002 mrtvých a přes 2,3 tisíce zraněných. Vůdce vládnoucí vojenské junty Min Aun Hlain už v pátek připustil, že se počet obětí bude ještě zvyšovat. Agentura AP v sobotu napsala, že hlavní opoziční hnutí v zemi vyhlásilo částečné příměří s vojenskou juntou, aby tak usnadnilo přístup k humanitární pomoci.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

V římské bazilice svatého Petra se konala mše v češtině

V nejslavnějším katolickém chrámu na světě, bazilice svatého Petra, se uskutečnila mše v češtině. Šlo o vrchol Národní pouti v Římě. Zúčastnilo se jí více než dva tisíce lidí. A dočkali se i náhrady za neuskutečněnou audienci u papeže Františka. Pontifik, který se zotavuje po pobytu v nemocnici, jim adresoval osobní poselství. „Ze srdce žehnám vám i vašemu národu a prosím, modlete se za mě,“ napsal v něm.
před 6 hhodinami

Z jejich domovů jsou sutiny. ČT natáčela v palestinském uprchlickém táboře

Izraelská armáda dál útočí na infrastrukturu Hamásu a jeho bojovníky v Pásmu Gazy. Organizace Lékaři bez hranic upozorňuje na zhoršenou humanitární situaci Palestinců vysídlených rozsáhlou izraelskou operací na severu okupovaného Západního břehu. O situaci palestinských uprchlických táborů v Dženínu nebo Tulkarmu informoval zpravodaj ČT Václav Černohorský.
před 6 hhodinami

Istanbul zažil další velkou demonstraci proti zadržení exstarosty

Nejméně desetitisíce lidí se v sobotu v Istanbulu zúčastnily demonstrace, kterou svolala turecká opozice proti zadržení bývalého starosty tohoto největšího tureckého města a významné osobnosti opozice Ekrema Imamoglua. Pokračují tak největší demonstrace v Turecku za posledních více než deset let, píše agentura Reuters.
před 12 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 12 hhodinami
Načítání...