Rakouský kancléř Nehammer navštívil Putina, varuje před východní ofenzivou

14 minut
Brífink rakouského kancléře Nehammera po jednání s ruským prezidentem Putinem
Zdroj: ČT24

Rakouský kancléř Karl Nehammer v pondělí navštívil ruského prezidenta Vladimira Putina. Vyzval ho, aby ukončil válku a umožnil nezávislé vyšetřování masakrů civilního obyvatelstva. Rozhovor kancléř označil za velmi přímý, otevřený a tvrdý. Putin totiž podle něj chystá další masivní útok na východě Ukrajiny. Schůzka se konala v rezidenci ruského prezidenta nedaleko Moskvy. Kvůli svému rozhodnutí navštívit Rusko čelí Nehammer kritice, zejména ze strany zemí východní Evropy. Jde o prvního zástupce členské země EU, který od vypuknutí invaze s šéfem Kremlu osobně jednal.

  • 0:00

    Novější zprávy z rusko-ukrajinské války najdete zde.

  • 22:29

    Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na čtvrteční poradě v Záporoží nařídil vojákům rychle budovat opevnění na všech hlavních úsecích fronty, uvedl server Ukrajinska pravda s odvoláním na vyjádření samého prezidenta ve večerním videoprojevu.

    "Na všech základních směrech, kde je nutné posílit (ukrajinské pozice), je třeba urychlit výstavbu (opevnění)," uvedl Zelenskyj. Jde podle hlavy státu především o úseky fronty u Avdijivky a Marjinky, Kupjanska a Lymanu, jakož i o výstavbu opevnění v Sumské, Černihivské, Kyjevské, Rivnenské, Volyňské a také na jihu Chersonské oblasti.

  • 21:20

    Pro americkou vládu by mohlo být po Novém roce velmi složité pokračovat v podpoře Ukrajiny, neuvolní-li Kongres na tento účel dodatečné finance. Na brífinku to řekl mluvčí Bílého domu John Kirby, který vyzval zákonodárce k urychlenému rozhodnutí. Žádost o další miliardy dolarů blokuje Republikánská strana, která chce vyčlenění peněz spojit se zpřísněním imigračních zákonů.

    "Přistávací dráha se krátí," prohlásil Kirby. "Myslíme si, že máme čas zhruba do konce roku, než začne být velmi obtížné dál Ukrajinu podporovat. A konec roku přijde brzy," upozornil na tiskové konferenci mluvčí pro otázky národní bezpečnosti.

Nehammer prohlásil, že z rozhovoru s ruským prezidentem nemá optimistický dojem. „Nebylo to přátelské setkání,“ popsal kancléř. „Zjevně se připravuje rozsáhlá ofenziva,“ dodal s poukazem na všeobecně očekávaný masivní útok ruských sil na východě Ukrajiny. Ten podle něj bude mít zničující dopad na civilisty. Ukrajinské jednotky o něm prý vědí a připravují se, že je Rusové chtějí obklíčit.

Hned po skončení setkání s šéfem Kremlu podle rakouské tiskové agentury APA  označil Nehammer společné jednání za „velmi přímé, otevřené a tvrdé“. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov oznámil, že rozhovor trval zhruba hodinu a půl. Další komentář odmítl.

Při briefingu po schůzce kancléř mimo jiné zdůraznil, že Putina je nutné neustále konfrontovat s fakty z Ukrajiny. Prezident však podle něj opět popřel odpovědnost Rusů za masakr v Buči a zopakoval svá stanoviska a vidění agrese proti Ukrajině, kterou označuje za „speciální vojenskou operaci“.

„Pro mě bylo důležité mu jednoznačně říct, že válka musí skončit, musí skončit pro lidi na Ukrajině. Že OSN a Mezinárodní trestní soud vyšetří zločiny. Řekl jsem, že boží mlýny sice melou pomalu, ale melou. Že se vyšetří válečné zločiny stejně, jako se vyšetřily válečné zločiny spáchané během občanské války v Jugoslávii,“ prohlásil Nehammer před novináři.

Istanbulský formát je jediný možný

Při jednání s Putinem kancléř podle svých slov také zdůraznil, že je důležité udržet humanitární koridory pro civilisty. Šéfa Kremlu také vybídl, aby ruská armáda umožnila přístup pracovníků Mezinárodního výboru Červeného kříže k ukrajinským zajatcům, stejně jako to podle něj umožňuje ukrajinská armáda u svých válečných zajatců.

Nehammer rovněž Putinovi řekl, že ukrajinský prezident Zelenskyj s ním chce jednat přímo, na což však „nepřišla žádná významnější reakce“. Zopakoval se pouze odkaz na takzvaný istanbulský formát, což naznačuje, že to je nyní jediný způsob, jak pokročit při mírových rozhovorech, které momentálně uvázly, myslí si kancléř.

Turecko minulý měsíc v Istanbulu zprostředkovalo setkání delegací ukrajinských a ruských vyjednavačů.

Musí se udělat vše k ukončení války

„Vše, co může přispět k ukončení války, se musí udělat,“ řekl Nehammer už před cestou. Podle agentury APA dodal, že chce zprostředkovat dialog mezi prezidenty Volodymyrem Zelenským a Vladimirem Putinem, který by vedl k příměří a otevření humanitárních koridorů. Devětačtyřicetiletý kancléř nicméně  předem připustil, že od cesty nečeká zázraky. Uvedl také, že nebude „morálně neutrální“, a ujistil, že zmíní i válečné zločiny na Ukrajině.

Karl Nehammer, podobně jako izraelský premiér Naftali Bennet, který do Moskvy přicestoval počátkem března, hodlá využít zbytky lehce neutrálního postoje Rakouska v rámci „bezpečnostní architektury západu“. Rakousko není členem NATO a možná se rozhodlo tento kapitál využít, domnívá se zpravodaj ČT David Borek, který je nyní v Kyjevě. „Nehammer tady v Kyjevě byl před dvěma dny a fakt, že nyní jede do Moskvy, ukazuje, že to bylo koordinováno,“ řekl.

Iniciativa k cestě do Moskvy vzešla od Nehammera, potvrdil sám kancléř. Hovořil o ní v sobotu se Zelenským a řekl o ní i šéfce Evropské komise Ursule von der Leyenové a německému kancléři Olafu Scholzovi.

Jde o první rozhovor Putina s Nehammerem, který se stal kancléřem loni v prosinci. Od té doby spolu tito dva politici nehovořili ani po telefonu. Putin pouze rakouskému kancléři poslal telegram u příležitosti jeho nastoupení do úřadu.

Agentura APA napsala, že Nehammerova cesta za Putinem se asi nebude líbit některým evropským zemím, jmenovala například Polsko či pobaltské země. Podle německého deníku Bild už ji kritizoval zástupce starosty ukrajinského Mariupolu Serhij Orlov. „Teď to není vhodné. (…) Rusko stále páchá válečné zločiny na ukrajinském území,“ řekl Orlov deníku Bild. „Nerozumím tomu, jak v této době je možná konverzace s Putinem,“ dodal.

Schallenberg: Je dobré Putinovi osobně říct, že prohrál

Za kancléře se postavil šéf rakouské diplomacie. Podle Alexandra Schallenberga je dobré Putinovi osobně připomenout, že válku prohrál. „Je rozdíl postavit se mu tváří v tvář a říct mu, jaká je realita: že tento prezident de facto morálně prohrál válku,“ řekl Schallenberg po příjezdu na jednání s ministry zahraničí členských zemí EU v Lucembursku.

„Mělo by být v jeho vlastním zájmu, aby mu někdo řekl pravdu. Myslím, že je to důležité a že to sami sobě dlužíme, pokud chceme zachránit lidské životy,“ dodal.

Rakouský vicekancléř Werner Kogler byl zdrženlivější. Uvedl, že tato cesta by „mohla stát za pokus“, pokud by byla koordinovaná s EU, napsala agentura APA.

Známý rakouský politolog Gerhard Mangott rozhodnutí kancléře kritizoval. „Nemyslím si, že tahle návštěva byla moudré rozhodnutí. Nikdo v EU nečekal na stavitele mostů a Východoevropané již tento krok ostře kritizovali,“ uvedl. Podle Mangotta bude Putin vědět, jak této návštěvy zneužít.

Kontroverzní vztahy

Rakousko dlouhodobě patřilo mezi země, které byly k Putinovu režimu vstřícné, je velmi oblíbenou destinací pro ruské oligarchy i pro jejich investice. Ruští oligarchové vlastní v Rakousku celou řadu nemovitostí a mají podíl v mnoha firmách. Provázanost je tam historicky velká, vysvětlila analytička z Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd UK Zuzana Lizcová.

Skandál způsobila v souvislosti s Ruskem v roce 2018 například bývalá šéfka rakouské diplomacie Karin Kneisslová, když pozvala na svou svatbu ruského vládce Putina, zatančila si s ním před kamerami ruské televize a pak mu složila hluboké pukrle. Čelila pak na sociálních sítích a v novinách obviněním z lokajství a ponižování se před Ruskem. Řada opozičních politiků tehdy vyzvala šéfku diplomacie k rezignaci.

O rok později se Kneisslová navíc nechala slyšet, že by si s Putinem ráda zatančila znovu.

Pozornost vzbudila Kneisslová znovu poté, co po zahájení ruské invaze na Ukrajinu uvedla, že chce i nadále zůstat v dozorčí radě ruského ropného koncernu Rosněfť. Politička nyní žije ve Francii, z Rakouska dle jejích slov „musela uprchnout, dobrovolně neodešla“. Řekla, že Rakousko opustila kvůli nevraživosti, jaké tam čelila, i kvůli de facto zákazu práce.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Rakev s tělem papeže Františka dorazila do baziliky Panny Marie Sněžné

Kolona s rakví s tělem papeže Františka dorazila k bazilice Panny Marie Sněžné, kde bude pohřben. Pontifik zemřel v pondělí ve věku 88 let, příčinou jeho smrti byla mozková mrtvice. Na rozloučení s papežem dorazila celá řada významných světových představitelů, včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa či ukrajinské hlavy státu Volodymyra Zelenského. Česko zastupoval premiér Petr Fiala (ODS).
09:00Aktualizovánopřed 13 mminutami

Při výbuchu v íránském přístavu zemřeli čtyři lidé, přes pět set se zranilo

Mohutný výbuch, který v sobotu zasáhl přístav u íránského města Bandar-Abbás, má čtyři oběti. Vzrostl také počet zraněných, íránská státní televize informovala o nejméně 516 lidech. Tamní média mluví o tom, že exploze zřejmě nastala ve skladu chemických látek.
13:35Aktualizovánopřed 25 mminutami

Kyjev popřel, že by ruští vojáci vytlačili všechny Ukrajince z Kurské oblasti

Kyjev popřel tvrzení Moskvy, že by se jejím silám podařilo z ruské Kurské oblasti vytlačit všechny zbývající ukrajinské vojáky. Vedení ukrajinské armády uvedlo, že její jednotky dál operují na některých územích západoruské oblasti, kterou částečně obsadili loni v létě. Šéf Kremlu Vladimir Putin uvedl, že ukrajinské dobrodružství v kurském regionu zcela ztroskotalo, a tak se prý otevírá cesta k dalším úspěšným krokům ruských ozbrojených sil.
před 27 mminutami

Zelenskyj a Trump se setkali poprvé od hádky v Bílém domě

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v Římě krátce setkal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Jednání, které bylo prvním osobním od únorové vážné roztržky obou politiků ve Washingtonu, činitel Bílého domu podle agentury Reuters označil za velmi produktivní, ukrajinská prezidentská kancelář hovoří o „první konstruktivní výměně názorů“. Oba státníci přicestovali kvůli pohřbu papeže Františka.
07:24Aktualizovánopřed 40 mminutami

Indie a Pákistán proti sobě opět střílely

Indie a Pákistán proti sobě už druhý den v řadě zahájily palbu. K incidentům došlo podél hranice pákistánské a indické části Kašmíru. Indická armáda prohlásila, že její vojáci pouze reagovali na pákistánskou střelbu. Napětí mezi dvěma jadernými velmocemi se zvýšilo po úterním útoku ozbrojenců na skupinu turistů, při kterém zemřelo přes dvacet lidí.
11:48Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Trump chce obřím balíkem zbraní zlepšit vztahy se Saúdskou Arábií

Spojené státy nabídnou Saúdské Arábii prodej zbraní za bezmála dvě a čtvrt bilionu korun. Jedná se například o dopravní letadla C-130, rakety nebo radary. Prezident USA Donald Trump má návrh představit během květnové návštěvy Rijádu. Nabídka velkého zbrojního balíku by měla napomoct překonat rozpory klíčového amerického spojence a předchozí administrativy Joea Bidena. Ta tehdy uvalila zákaz na prodej zbraní do státu Arabského poloostrova, čímž ho chtěla přinutit k ukončení války v Jemenu.
před 5 hhodinami

FBI zadržela soudkyni kvůli podezření z maření zadržení migranta

Agenti amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) v pátek zatkli soudkyni ve Wisconsinu Hannah Duganovou. Čelí podezření, že se pokusila zabránit zadržení migranta. Šéf FBI Kash Patel to napsal v příspěvku na sociální síti X, který brzy smazal. Informaci ale následně potvrdila federální policejní služba (USMS). Duganová už předstoupila před soud, který ji z vazby propustil do dalšího pokračování řízení.
před 5 hhodinami

Tisíce lidí se ve Vatikánu naposledy rozloučily s papežem

Ve Vatikánu skončilo třídenní veřejné loučení se zesnulým papežem Františkem. Hold mu přišlo vzdát 250 tisíc truchlících, uvedla vatikánská služba. Organizátoři na sobotním pohřbu očekávají kolem 200 tisíc lidí.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami
Načítání...