Orbánovým vyzyvatelem má být konzervativní starosta Márki-Zay

Vyzyvatelem maďarského premiéra Viktora Orbána v parlamentních volbách v příštím roce bude pravděpodobně Péter Márki-Zay. Po sečtení zhruba 60 procent hlasů z primárních voleb opozice vede tento konzervativní starosta se ziskem přibližně 60 procent hlasů. Jeho oponentka, europoslankyně Klára Dobrevová už uznala svou porážku.

Péter Márki-Zay
Zdroj: Reuters Autor: Marton Monus

Devětačtyřicetiletý Márki-Zay by se tak měl stát společným kandidátem svazku šesti opozičních stran na maďarského premiéra.

„Zvítězit můžeme jedině společně,“ pronesl Márki-Zay před svými jásajícími příznivci. „Tohle byla bitva, ale musíme také vyhrát válku,“ doplnil s odkazem na volby do parlamentu, které se budou konat na jaře příštího roku. Dosavadní soupeřka Márkimu-Zayovi pogratulovala. „Přeji mu mnoho sil v našem úsilí o sesazení Viktora Orbána a následné demontáži jeho režimu,“ prohlásila Dobrevová a vítězi primárek přislíbila podporu.

Politik, který se v primárkách opozičních stran prezentoval jako přijatelná volba pro konzervativní i levicové voliče, měl po sečtení prvních hlasů v druhém kole hlasování náskok v Budapešti, zatímco Dobrevová vedla na venkově.

Kdo jsou Márki-Zay a Dobrevová

Umírněně konzervativní ekonom Márki-Zay není členem žádné ze zavedených maďarských politických stran a stojí v čele Hnutí Maďarsko všech (MMM), které spoluzakládal. Upozornil na sebe v roce 2018 vítězstvím v obecních volbách v domovském městě Hódmezövásárhely, které bylo do té doby baštou Orbánovy vládní strany Fidesz.

Právničku a ekonomku z Demokratické koalice Dobrevovou, která zastává středolevou politiku, podle serveru EUobserver mnozí znají hlavně jako manželku bývalého socialistického premiéra Ference Gyurcsánye. Podle průzkumů veřejného mínění bylo právě manželství s kontroverzním bývalým předsedou vlády její největší slabinou.

Nesourodá koalice se chce hlavně zbavit Orbána

Opozice povzbuzená dobrým výsledkem v místních volbách v roce 2019 a také příznivými průzkumy se rozhodla utvořit společnou koalici, i když v ní jsou ideologicky velmi nesourodé strany od zelených, socialistů a liberálů až po krajně pravicový Jobbik. Spojuje je touha zbavit moci Orbána, který vládne od roku 2010 a vede spory s Evropskou unií kvůli migraci nebo politice vůči sexuálním menšinám.

Orbán by tak mohl poprvé od nástupu k moci čelit ve volbách do parlamentu sjednocené opozici, poznamenala agentura Reuters.

Opoziční politici chtějí postupně demontovat to, co nazývají Orbánovým „neliberálním státem“. Plánují například změny zákonů, které podle premiérových kritiků pomohly upevnit jeho moc. Hodlají rovněž zlepšit vztahy s Evropskou unií.

Do boje půjde těžká váha. Konzervativec a křesťan

Kandidatura Márkiho-Zaye by mohla pro Orbána v parlamentních volbách znamenat velkou výzvu. Konzervativní starosta má sedm dětí a netají se svou křesťanskou vírou.

Tato image by mohla ztížit případnou Orbánovu snahu jej očernit a mohla by rovněž oslovit mnoho nerozhodnutých voličů na venkově i v metropoli, podotkla agentura Reuters.