Přes tisíc afghánských vojáků ustoupilo před Talibanem do Tádžikistánu

Přes tisíc afghánských vojáků a příslušníků bezpečnostních sil se v neděli uchýlilo před postupujícími povstalci z radikálního hnutí Taliban do Tádžikistánu. Do této země už dříve odešly stovky afghánských vojáků, ale až v neděli se tak poprvé stalo v tak velkém rozsahu, uvedla v pondělí agentura Reuters. Taliban se v provincii Badachšán, která leží na hranici s Tádžikistánem, zmocnil dalších šesti okresů.

Video Události
video

Události: Afghánští vojáci ustupují před Talibanem do Tádžikistánu

Územní zisky i apetit Talibanu rostou s pokračujícím stahováním vojáků koalice vedené Spojenými státy. Například hlavní americkou základnu Bagrám už od pátku střeží afghánští vojáci. Radikální hnutí nedávno obsadilo provincii Wardak. Zahraničním novinářům na tamní základně Sultan Chíl předváděl Taliban získané zbraně.

Islamisté nepochybují o budoucích úspěších a někteří velitelé mluví o likvidaci civilní afghánské vlády, byť oficiálně to politika Talibanu není. Od května radikálové ovládli třetinu z více než čtyř set okresů. Pod obnovenou mocí Talibanu žije už více Afghánců než na vládních územích.

Více než tisíc vojáků na severu země raději v neděli překročilo hranici do Tádžikistánu, než aby bránili civilní správu. Stovky afghánských vojáků odešly do Tádžikistánu i v pondělí ráno. Podle stanice BBC do bývalé sovětské republiky odešlo v posledních dnech nejméně šestnáct stovek příslušníků afghánských bezpečnostních sil.

Afghánští vojáci překročili hranici s povolením Tádžikistánu, podle vysokého afghánského důstojníka si přechod hranice vynutily okolnosti. „Taliban je odřízl od všech cest, takže nemohli dělat nic jiného než překročit hranici,“ sdělil agentuře Reuters.

Nyní je to na Afgháncích

Civilní obyvatelé, kteří nesouhlasí s přísnou islámskou ideologií Talibanu, nemají jinou možnost než utéct. Podle afghánského prezidenta už jsou takových rodin desítky tisíc. Tádžikistán zvažuje vybudování uprchlického tábora. Bezpečnostní rada této bývalé sovětské republiky navíc rozhodla vyslat k hranicím s Afghánistánem další vojenské jednotky.

Tádžický prezident Rachmon nařídil mobilizaci dvaceti tisíc vojáků v záloze, kteří budou vysláni na afghánskou hranici, aby tam bránili jejímu ilegálnímu přecházení.

Západní bezpečnostní experti nejsou přesvědčeni, že Taliban zabrání opětovnému vzestupu ještě extremističtějších al-Káidy a takzvaného Islámského státu. „Bude to skutečně občanská válka. Ukázali jsme jim lepší život a nyní je na Afgháncích, aby o ten lepší život zabojovali, jinak upadnou zpět pod nadvládu Talibanu,“ nechal se slyšet bývalý náčelník britského generálního štábu lord Richard Dannatt. 

Ruský prezident Vladimir Putin v souvislosti se situací na hranici vyjádřil podle Kremlu připravenost pomoci Tádžikistánu, kde má Rusko vojenskou základnu a tisíce vojáků. Putin v telefonátu se svým tádžickým protějškem Imomalim Rachmonem uvedl, že Rusko je ochotno pomoci jak na bilaterálním základě, tak v rámci Ruskem řízené Organizace dohody o kolektivní bezpečnosti.