Trump věří v dohodu s Ruskem. Moskva přitom už řadu ujednání porušila

Administrativa amerického prezidenta Donald Trumpa zahájila nedávno vyjednávání s Ruskem o ukončení ruské agrese proti Ukrajině. Vzbudila tím obavy Evropy a Ukrajiny, které odmítají, aby se o dění rozhodovalo bez účasti zástupců Kyjeva. Otázkou zůstává, jak trvalá by případná dohoda s Ruskem byla. Moskva totiž válkou proti sousední zemi řadu mezinárodních i dvoustranných ujednání porušila.

Rusko agresí proti Ukrajině, kterou zahájilo v únoru 2014 obsazením Krymu a rozpoutáním války na Donbasu a v roce 2022 vyeskalovalo plnohodnotnou pozemní invazí, ignorovalo celou řadu právních norem, na kterých stojí mezinárodní řád od konce druhé světové války.

Jde například o Chartu OSN, Deklaraci zásad mezinárodního práva týkajících se přátelských styků a spolupráce, Závěrečný akt KBSE z Helsinek, Pařížskou Chartu pro novou Evropu či Zakládající akt NATO–Rusko, které všechny obsahují mimo jiné závazek zdržet se hrozby silou nebo použití síly vůči územní celistvosti či politické nezávislosti jakéhokoli státu.

Z dalších dokumentů jde třeba o Ženevské úmluvy, které upravují mimo jiné pravidla pro zacházení s civilisty či zajatci ve válce. Na jejich porušování ze strany Ruska poukazují i OSN či Rada Evropy.

Kromě toho Rusko porušilo či vypovědělo také závazky plynoucí z dvoustranných ujednání s Ukrajinou či mnohostranných ujednání, jichž se kromě Ukrajiny a Ruska účastnily i další strany. Mezi tyto dokumenty patří například následující:

Budapešťské memorandum (1994)

  • Rusko, USA a Velká Británie se v něm zavázaly respektovat ukrajinskou nezávislost a územní celistvost v tehdejších hranicích (tedy v hranicích po vyhlášení nezávislosti Ukrajiny v roce 1991)
  • Ukrajina se zavázala vzdát se svého jaderného arzenálu, který zůstal na jejím území po rozpadu SSSR
  • Ukrajina odevzdala všechny své jaderné zbraně Rusku, poslední hlavici předala 1. června 1996

Smlouva o přátelství, spolupráci a partnerství (1997)

  • obě strany se v ní mimo jiné zavázaly k vzájemnému respektu územní celistvosti a potvrdily neporušitelnost vzájemných hranic
  • v souvislosti s touto smlouvou byly také uzavřeny dohody o rozdělení Černomořského loďstva, setrvání jeho ruské části na ukrajinském Krymu a o pronájmu tamních základen ruské armádě, v jejichž rámci se Rusko zavázalo respektovat svrchovanost Ukrajiny, dodržovat její zákony a nevměšovat se do vnitřních záležitostí země

Charkovské dohody (2010)

  • prodloužily výše zmíněné dohody o Černomořském loďstvu a pronájmu vojenských základen na Krymu Rusku – tedy včetně respektu ke svrchovanosti Ukrajiny – do roku 2042, a to výměnou za částečný odklad splátek za dodávky zemního plynu

Minské dohody (2014 a 2015)

  • poté, co ztroskotala první minská dohoda ze září 2014, byla zástupci OBSE, Ukrajiny, Ruska a Ruskem koordinovanými organizacemi na Donbasu („Doněcká lidová republika“ a „Luhanská lidová republika“) podepsána v únoru 2015 druhá minská dohoda, která první dohodu reviduje
  • dohody požadovaly mimo jiné příměří, stažení těžkých zbraní, decentralizaci země a zvláštní status pro Donbas, předání kontroly nad rusko-ukrajinskou hranicí zpět Kyjevu, odchod zahraničních vojáků a odzbrojení ilegálních skupin či nové volby na Donbasu
  • experti označují dohody za neúčinné a upozorňují na rozdílné interpretace jejich plnění plynoucí z toho, že dokumenty jasně nestanoví posloupnost jednotlivých kroků
  • Ukrajina usilovala o obnovení své suverenity nad Donbasem, a proto požadovala nejprve příměří, odchod zahraničních vojáků a odzbrojení ilegálních skupin a návrat rusko-ukrajinské hranice na Donbasu pod svou kontrolu, aby se na Donbasu mohly konat regulérní volby a mohla být provedena decentralizace země
  • Rusko požadovalo „volby“ na Donbasu ještě před návratem kontroly nad společnou hranicí Kyjevu (a tedy za podmínek, kdy většinu regionu měly stále pod kontrolou Moskvou koordinované síly, které by na uspořádání „voleb“ dohlížely) a hned po těchto „volbách“ úplnou autonomii, což by ochromilo ústřední orgány v Kyjevě (Moskva požadovala, aby autonomie zahrnovala právo veta ohledně zahraniční politiky země)
  • dohody ztratily smysl poté, co Rusko těsně před zahájením plnohodnotné pozemní invaze na Ukrajinu uznalo nezávislost „Doněcké lidové republiky“ a „Luhanské lidové republiky“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Po únorovém útoku ruského dronu jsou v Černobylu zpřísněna opatření

Od havárie atomové elektrárny v Černobylu uplynulo devětatřicet let. Bezpečnostní opatření v areálu jsou teď zpřísněna. Úřady k tomu přistoupily po únorovém útoku ruského dronu na kryt sarkofágu. Mezinárodní agentura pro atomovou energii opakovaně upozorňuje na přetrvávající rizika pro světovou jadernou bezpečnost v souvislosti s ruskou válkou na Ukrajině. V Černobylu natáčela zpravodajka ČT Ilona Zasidkovyčová.
před 16 mminutami

Řidič ve Vancouveru najel do davu, zemřelo devět lidí

V západokanadském Vancouveru, kde v sobotu večer (v neděli nad ránem SELČ) řidič na festivalu najel do davu, zemřelo devět lidí, oznámila na síti X policie, která dosud množství obětí neuváděla. Počet zraněných policie neupřesnila, už dříve ale sdělila, že jich bylo více. Řidiče policie zadržela. Případ vyšetřovatelé nepovažují za terorismus.
08:04Aktualizovánopřed 37 mminutami

Počet obětí po výbuchu v íránském přístavu vzrostl na 28

Počet mrtvých po sobotní explozi v přístavu u íránského města Bandar Abbás vzrostl na 28, přes tisíc dalších lidí utrpělo zranění. V neděli o tom informovala agentura AFP s tím, že není jasné, kolik zaměstnanců bylo v době výbuchu v přístavu. Oheň už mají hasiči pod kontrolou, stále ale není uhašen. Celní odbavení a nakládka kontejnerů byly obnoveny, oznámilo podle AFP íránské ministerstvo vnitra.
10:33Aktualizovánopřed 52 mminutami

K hrobu papeže Františka v Římě už proudí stovky věřících

K hrobu papeže Františka v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě začaly po jeho sobotním pohřbu chodit řady věřících. Stanovit datum zahájení volby jeho nástupce by měla kongregace kardinálů, která zasedne v pondělí ráno, uvedla v neděli italská televize Sky TG24. Konkláve by podle ní mělo začít mezi 5. až 10. květnem.
před 2 hhodinami

Trump usiluje o volný průjezd amerických lodí Panamským a Suezským průplavem

Americký prezident Donald Trump požaduje volný průjezd amerických lodí Panamským a Suezským průplavem. Mělo by se to týkat jak vojenských, tak obchodních lodí, napsal na své sociální síti Truth Social. Trump zároveň uvedl, že požádal ministra zahraničí USA Marca Rubia, aby se touto záležitostí okamžitě zabýval.
před 6 hhodinami

Při výbuchu v íránském přístavu zemřelo čtrnáct lidí, přes sedm set osob se zranilo

Mohutný výbuch, který v sobotu zasáhl přístav u íránského města Bandar Abbás, má čtrnáct obětí. Vzrostl také počet zraněných, íránská státní televize informovala o více než 750 lidech. Výbuch, který nastal v den třetího kola jednání o jaderném programu Teheránu mezi Spojenými státy a Íránem, podle úřadů zřejmě zapříčinily špatně skladované chemikálie.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Papež František byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné

Papež František byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě, oznámil Vatikán. Neveřejný obřad následoval po dopolední asi dvouhodinové mši na Svatopetrském náměstí. Pontifik zemřel v pondělí ve věku 88 let. Na rozloučení s papežem dorazila celá řada významných světových představitelů, včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa či ukrajinské hlavy státu Volodymyra Zelenského. Česko zastupoval premiér Petr Fiala (ODS).
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Evropské zbrojovky zvyšují produkci munice, popsala Zóna ČT24

Rusko-ukrajinská válka poukázala na slabý bod v evropské obraně. Jedná se o nedostatek munice. Evropská komise v roce 2024 vyčlenila na investice do výroby výbušnin, střelného prachu, nábojů a střel 500 milionů eur (12,5 miliardy korun). Z dotací těžil například německý Rheinmetall i české zbrojovky Explosia a STV Group, přiblížil pořad Zóna ČT.
před 15 hhodinami
Načítání...