Evropská unie rozšíří sankce proti ruským činitelům za uvěznění Navalného

Evropská unie rozšíří sankce proti ruským představitelům kvůli uvěznění opozičního lídra Alexeje Navalného a potlačování demonstrací na jeho podporu. Shodli se na tom ministři zahraničí členských zemí. Na sankční seznam mají přibýt jména čtyř lidí, mimo jiné ruského generálního prokurátora. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell novinářům sdělil, že sankce budou vůbec poprvé zavedeny s využitím nového globálního sankčního režimu EU.

Video Události: Evropská unie rozšíří sankce proti ruským činitelům
video

Události: Evropská unie rozšíří sankce proti ruským činitelům

Zdroj: ČT24

Sankce se naopak nedotknou ruských oligarchů blízkých Kremlu, jejichž potrestání jako účinný tlak na prezidenta Vladimira Putina navrhoval sám Navalnyj.

Sankce navazují na nedávnou cestu šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella, který se v Moskvě marně snažil apelovat na Navalného propuštění. Patrně nejznámější kritik Kremlu má strávit v trestanecké kolonii 2,5 roku za porušení pravidel dřívějšího podmíněného trestu za zpronevěru. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov navíc volil vůči Borrellovi a EU ostrá slova a Moskva v době návštěvy vykázala tři diplomaty unijních zemí.

„Mrzí mě, že Rusko se nám svými kroky i nadále vzdaluje. I proto jsem dnes podpořil rozšíření sankcí,“ řekl po jednání v Bruselu český ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Na rozdíl od lednového ministerského zasedání se tentokrát pro přípravu sankcí vyslovili ministři jednohlasně, zatímco minule byly proti například velké země jako Německo či Francie.

Maas chce nové sankce i dialog s Ruskem

„Jsem pro přípravu nových sankcí, pro přidání konkrétních osob,“ prohlásil německý ministr zahraničí Heiko Maas, který však zároveň zdůraznil, že Unie musí s Ruskem pokračovat v dialogu. O konkrétních jménech v pondělí politici nemluvili, podle diplomatů by však postihy mohly zasáhnout vedle zmíněného prokurátora také vrchního vyšetřovatele či šéfa ruských věznic.

„Rada se shoduje, že Rusko směřuje k autoritářskému státu a vzdaluje se Evropě,“ prohlásil Borrell, podle něhož ministři dospěli k závěru, že poslední vývoj jasně dokazuje, že Moskva nemá o spolupráci s EU zájem.

K přijetí sankcí proti zmíněným činitelům bude podle Borrella vůbec poprvé využit nový unijní mechanismus, který umožňuje trestat porušování lidských práv po celém světě bez komplikovaného přijímání zvláštních pravidel pro každý případ. To umožní schválit sankce nejvýše do týdne, řekl hlavní unijní diplomat.

Navalného návrh neměl mezi ministry podporu

Na potrestání zámožných spojenců šéfa Kremlu, k němuž spolu s Navalným vyzval i Evropský parlament, nedošlo. Krok neměl mezi ministry podporu mimo jiné proto, že se někteří obávali možných soudních pří, které by oligarchové kvůli sankcím vedli.

Navalného spolupracovník Leonid Volkov, který se v minulých dnech v Bruselu snažil diplomaty EU přesvědčit o potrestání oligarchů, pondělní výsledek přivítal s tím, že otevírá cestu pro další využívání zmíněného sankčního režimu.

Sedmadvacítka unijních zemí již v říjnu potrestala za Navalného loňskou otravu šest ruských činitelů. Opozičník se po pokusu o otravu, z níž viní Kreml a ruské tajné služby, zotavoval v Německu a letos v lednu byl krátce po příletu do Moskvy zatčen. Ruské úřady odmítají, že by měly s otravou něco společného, spolupracovat na jejím vyšetření s EU však nechtějí.

Video Horizont ČT24: Sankce proti Rusku
video

Horizont ČT24: Sankce proti Rusku

Zdroj: ČT24