Mutace koronaviru z Anglie se už objevila ve Francii či Španělsku. V Nitře byl očkován první Slovák

Mutace koronaviru z jižní Anglie byla poprvé odhalena také ve Francii. Vysoce nakažlivá varianta viru byla prokázána v Tours v centrální části země u Francouze, který trvale žije v Británii. Stejná mutace se našla také u čtyř osob ve Španělsku, od pátku se prokázala celkem u sedmi lidí v Japonsku. Dva nakažené hlásí rovněž kanadská provincie Ontario, svůj případ má i Švédsko. V Evropě pokračuje distribuce vakcíny firem Pfizer a BioNTech, Maďarsko i Slovensko už začalo očkovat.

Ve Francii pomáhají s testováním také hasiči
Zdroj: ČTK/AP Autor: Aaron Chown

Ve Francii je nakažená osoba bez příznaků nemoci a byla izolována ve svém bydlišti. Přicestovala z Londýna 19. prosince. O dva dny později univerzitní nemocnice odhalila pozitivitu. Jde o první hlášený případ nakažení „variantou VOC 202012/01“ viru způsobujícího covid-19 ve Francii, uvedlo francouzské ministerstvo zdravotnictví. Zdravotnické úřady provádějí trasování kontaktů infikovaného.

Ve Španělsku se potvrdily čtyři případy britské mutace, všechny v okolí Madridu. Všichni čtyři nemocní jsou z jedné rodiny, jeden z nich ve čtvrtek přicestoval z Británie. Médiím to v sobotu sdělila místní vláda.

Japonsko již v pátek oznámilo pět případů výskytu britské varianty koronaviru, v sobotu další dva případy. Jedná se o muže, který 16. prosince přiletěl z Británie, a mladou ženu, která v Británii nebyla, ale je příbuzná jiného pacienta. Všichni japonští pacienti jsou mladší 70 let, píše agentura Kjódó.

Dvě osoby nakažené britskou mutací oznámily úřady v kanadském Ontariu. Jedná se o pár, který přitom v poslední době nikam necestoval a neví ani o tom, že by přišel do kontaktu s rizikovou osobou. V provincii začaly ode dneška platit přísnější restrikce kvůli zhoršující se epidemické situaci.

Novou variantu viru zaznamenalo rovněž Švédsko, kde se prokázala u cestovatele z Británie, který onemocněl krátce po příjezdu do města Sormland jižně od metropole Stockholmu. Nyní je podle úřadů v izolaci a zatím nejsou náznaky toho, že by se mutace v zemi dále šířila.

Odhalení nové mutace viru SARS-CoV-2 oznámil britský ministr zdravotnictví Matt Hancock minulý týden. Podle něj se šíří především na jihu Anglie. Světová zdravotnická organizace (WHO) v pondělí uvedla, že zatím neexistují žádné důkazy o tom, že by nová mutace způsobovala vážnější průběh covidu-19. Novou variantu viru odhalili už například i v Dánsku, Itálii, Belgii, Německu, Nizozemsku, Austrálii či Libanonu.

Očkování se šíří po celém světě

Slovensko obdrželo prvních zhruba 10 tisíc dávek vakcíny proti covidu-19 a zahájilo očkování. Jako první Slovák byl ve Fakultní nemocnici Nitra očkován infektolog Vladimír Krčméry, informovala slovenská média. Vakcínu jako další na řadě dostanou zdravotníci v nemocnicích v Bratislavě, Nitře, Banské Bystrici a Košicích. 

Vakcíny byly podle slovenského Státního ústavu pro kontrolu léčiv uskladněny ve Fakultní nemocnici Nitra, a to za dodržení přísných teplotních a bezpečnostních podmínek. Očkovací látka se musí skladovat při teplotě minus 70 stupňů Celsia.

Maďarsko také obdrželo prvních 9750 dávek vakcíny proti covidu-19 společností Pfizer a BioNTech a neprodleně začalo s očkováním. Látku jako první dostanou pracovníci ve zdravotnictví, píše s odvoláním na mluvčího maďarské vlády agentura Reuters.

Za doprovodu policie byly brzy ráno očkovací látky dovezeny do nemocnic v Budapešti, Nyíregyháze a Debrecínu na východě Maďarska. Policisté dohlíželi i na to, aby byly látky drženy při předepsané teplotě. Vakcíny, které se podávají ve dvou dávkách, postačí pro 4875 zdravotníků.

První dávku vakcíny od firem Pfizer a BioNTech dostal i nejmocnější muž Saúdské Arábie, korunní princ Muhammad bin Salmán. Informovala o tom v pátek agentura SPA. Pětatřicetiletý kontroverzní politik, který je ve světě podezírán z objednání vraždy novináře Džamála Chášakdžího, byl očkován v rámci celonárodní vakcinační kampaně. Tu země s více než 33 miliony obyvatel oficiálně zahájila už 17. prosince.