Roky ekonomického rozkladu skončily, na Marsu budeme první, slíbil Trump v projevu o stavu unie

Spojené státy prožívají nejlepší ekonomický rozkvět v historii. Na úvod tradičního projevu o stavu unie to před oběma komorami Kongresu prohlásil americký prezident Donald Trump. V proslovu dále slíbil intenzivnější boj proti drogám a vymýcení AIDS do konce desetiletí. Kongres požádal o uvolnění peněz za účelem dostat Američany jako první na Mars. Prezident v projevu rovněž v souvislosti s imigrací zdůraznil, že do USA vede pouze legální cesta. Naopak o impeachmentu se Trump vůbec nezmínil. O ústavní žalobě hovořili v reakci na prezidentův projev demokraté.

Video Studio ČT24
video

Donald Trump o stavu unie: USA jsou nejsilnější v historii

Zdroj: ČT24

Šéf Bílého domu se v úvodu zaměřil na hospodářství. „Roky ekonomického rozkladu skončily. Dny, kdy naše země byla využívána, znevýhodňována či dokonce čelila od jiných zemí pohrdání, jsou dalece za námi,“ řekl Trump. „Stav naší unie je silnější, než byl kdy dříve,“ zdůraznil.

V úvodní části projevu Trump zdůraznil, že za jeho vlády prožívají Spojené státy nebývalý rozkvět. „Vytvořili jsme sedm milionů pracovních míst,“ poznamenal. Zdůraznil, že díky krokům jeho vlády bohatne celá země včetně menšin, které dříve stály na okraji společnosti.

„Nezaměstnanost Afroameričanů, Američanů s asijskými kořeny, Hispanoameričanů dosáhla nejnižší úrovně v historii. Nezaměstnanost mladých Afroameričanů je na vůbec nejnižší úrovni,“ dodal.

Trump v poselství kritizoval předchozí administrativu demokratického prezidenta Baracka Obamy, kdy podle něj podniky z USA stěhovaly továrny a kdy nevýhodné obchodní smlouvy zemi finančně vyčerpávaly. Právě obchodní dohody označil Trump za jeden z důvodů, proč se rozhodl stát prezidentem.

Prezident zmínil novou dohodu mezi USA, Mexikem a Kanadou (USMCA), která nahradí Severoamerickou dohodu o volném obchodu (NAFTA), kterou Trump považuje za nevýhodnou pro Washington. Hovořil také o nové obchodní dohodě s Čínou, jejíž první fázi obě země podepsaly. Poznamenal, že nyní, kdy se obchodní podmínky po letech narovnávají, jsou vztahy s Čínou zřejmě nejlepší v historii.

Prezident se dále zaměřil na oblast zdravotnictví. „Do konce desetiletí vymýtíme epidemii AIDS v Americe,“ slíbil Trump. Syndrom získaného selhání imunity, jak se onemocnění jmenuje, způsobuje vir HIV. Lék proti této smrtelné virové nákaze dosud neexistuje.

Statisíce předávkovaných Američanů

Trump chce rovněž zintenzivnit tažení proti drogám, obzvláště pak proti opioidům. BBC před týdnem k této problematice uvedla, že od konce 90. let, kdy se USA potýkají s opioidovou krizí, zemřelo na předávkování okolo 400 tisíc Američanů.

Trump hovořil rovněž o zlepšení dostupnosti zdravotní péče včetně nutnosti snížit cenu léků. Vyzval proto Kongres, aby přijal příslušný zákon o cenové transparentnosti, který by výrazně snížil ceny léků na předpis. „Dejte mi ten zákon na stůl a já bez průtahů podepíši,“ řekl prezident.

V části projevu, kdy Trump hovořil o tom, že někteří se snaží zdravotní péči zničit, sbor demokratů prezidenta přerušil výkřikem, že je to on, kdo tak činí. „To vy,“ křičeli demokraté na adresu prezidenta. Demokraté také zvedli ruce s třemi vztyčenými prsty na znamení návrhu zákona HR3, kterým demokraté cenu léků chtějí snížit.

Trump rovněž požádal Kongres o navýšení investic do neonatálního výzkumu. „To je také důvod, proč vyzývám Kongres, aby přijal zákon zakazující potraty v pozdních termínech,“ řekl.

Nejdřív na Měsíc, pak na Mars

V poselství také vyzval Kongres, aby uvolnil peníze na vesmírné mise. „Letos se Američané vrátí do vesmíru na palubě amerických raket,“ zdůraznil Trump. Zmínil také kosmické lodě soukromých amerických společností SpaceX a Boeing, které na letošní rok plánují první pilotované mise.

Před letem k Marsu chtějí Američané nejdříve opět přistát na Měsíci, kam dosud mimo USA žádná jiná země lidskou posádku vyslat nedokázala.

Proslov se dotknul rovněž citlivého tématu přistěhovalectví. „Zatímco mluvíme, velké a organizované karavany jsou na pochodu do USA,“ upozornil Trump s odkazem na hromadné cesty migrantů ze středoamerických zemí k hranicím Spojených států.

„Je na čase, aby Kongres ukázal světu, že Amerika je odhodlána skoncovat s nelegální migrací, a odstavit od vesla bezohledné kojoty, kartely, drogové dealery a pašeráky lidí,“ prohlásil prezident.

Trump: Legální imigrace nás obohacuje

Podle prezidenta je třeba nový systém. „Tohle je morální záležitost. Stav bezpráví na naší jižní hranici je hrozbou bezpečnosti, ochrany a blahobytu celé Ameriky,“ uvedl Trump. Dodal, že nový imigrační systém bude zahrnovat i závazky vůči milionům přistěhovalců, kteří v USA žijí a kteří respektují americké zákony. „Legální imigrace nesčetnými způsoby obohacuje naši zemi a posiluje naši společnost,“ doplnil prezident.

Trump rovněž hájil právo Američanů držet zbraň. „Dokud budu prezidentem, budu vždy chránit druhý dodatek ústavy o vašem právu držet a nosit zbraně,“ řekl Trump s tím, že toto ústavní právo se v USA stává terčem útoků.

Následně se ozval v publiku Fred Guttenberg, jehož čtrnáctiletá dcera Jamie byla mezi 17 oběťmi masakru na střední škole ve floridském Parklandu v roce 2018. Guttenberg, který byl hostem demokratické šéfky Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové, Trumpův projev přerušil a následně byl policií vyveden.

Video Studio 6
video

Zpravodaj ČT Miřejovský: Opozice Trumpovu projevu moc netleskala

Zpravodaj ČT Miřejovský: Opozice Trumpovu projevu moc netleskala

Klvaňa: Trump říká 4 roky to samé, nerozlišuje mezi politickým a prezidentským projevem

Trump v proslovu o stavu unie zdůraznil potřebu dostat Američany na Mars

Bývalý zpravodaj ČT v USA Řezníček: Projev byl mimořádný kulisami i načasováním

Události ČT: Trumpův projev o stavu unie

V poselství o stavu unie prezident rovněž zdůraznil, že to byla jeho vláda, které se podařilo teroristické hnutí Islámský stát (IS) vyhnat prakticky ze všech území, které ovládalo. „K dnešku bylo území chalífátu IS zničeno ze sta procent,“ zdůraznil Trump.

Američané v současné době spolu se spojenci spolupracují na likvidaci zbytků IS. „Když jsem se ujal úřadu, IS kontroloval v Iráku a Sýrii přes 20 tisíc čtverečních mil (51 800 kilometrů čtverečních),“ poznamenal. Příslušníky IS pak označil za krvežíznivá monstra.

K situaci v Afghánistánu, kde je stále aktivní radikální hnutí Taliban, prezident řekl, že zintenzivnil vyjednávací úsilí, aby dosáhnul politického urovnání. „Protistrana je rovněž velmi ráda za vyjednávání,“ uvedl. „Jakmile dosáhneme v jednáních pokroku, budeme moci snížit naši vojenskou přítomnost,“ přislíbil Trump.

Trump se zaměřil i na Írán. Teheránu vzkázal, že Washington je připraven pomoci obnovit íránskou ekonomiku, pokud se islámská republika vzdá snahy získat jadernou zbraň a přestane podporovat terorismus. Írán dlouhodobě tvrdí, že má jaderný program pouze pro výzkumné účely.

Napětí kvůli impeachmentu

Trump v projevu po celou dobu vůbec nezmínil ústavní žalobu. Tu proti němu vznesla demokraty ovládaná Sněmovna reprezentantů. Její předsedkyni Nancy Pelosiové po příchodu do sálu prezident ani nepodal ruku. Šéfka sněmovny zase po konci poselství roztrhala papíry s Trumpovým vytištěným projevem.

„Další špílec, který tam byl ze strany Nancy Pelosiové – a možná porušení nějakého protokolu, byl případ, kdy Pelosiová Trumpa neuvedla slovy ‚je to mimořádná čest, uvést prezidenta Spojených států‘. Řekla pouze suše ‚prezident Spojených států‘,“ doplnil bývalý zpravodaj ČT v USA Martin Řezníček.

Podle Řezníčka to bylo právě načasování a kulisy, čím byl letošní projev mimořádný. „Bylo to v době, kdy demokraté totálně zpackali své první primárky v Iowě. Bylo to v předvečer, co bude Trump ‚omilostněn‘, tedy co bude shozena ze stolu ústavní žaloba – kterou právě schválila Sněmovna reprezentantů – v té stejné komoře, kde Trump mluvil. A on pronesl projev, který byl plný překvapení,“ řekl také Řezníček.

Demokraté prezidenta viní ze zneužití pravomocí a z obstrukcí vůči Kongresu. Očekává se, že Senát, který proces s Trumpem vede, prezidenta ve středu osvobodí. Tuto komoru totiž ovládají republikáni.

Trump mluvil obecně, opozice moc netleskala

„Trump nebyl ve svém projevu moc konkrétní, mluvil spíš obecněji. Závazky do budoucna dávají prezidenti během zprávy o stavu unie běžně. George Bush mladší před lety prohlásil, že se do roku 2030 Američané vrátí na Měsíc a do roku 2050 zapíchnou americkou vlajku na Marsu. Trump to nyní víceméně zopakoval. V tomto duchu mluvil i o jiných záležitostech, jako je boj s HIV a podobně,“ komentoval proslov současný zpravodaj ČT v USA David Miřejovský.

Rozruch mezi komentátory podle něj vyvolala Trumpova slova o vybudování nových 160 kilometrů hraniční bariéry za doby jeho vlády. „Kritici mu vytýkají, že to není úplně nová zeď, že jen nahradil starší bariéru. Trump se rozhodně s opozicí neshodne, jak řešit problémy ilegální imigrace,“ upozornil Miřejovský. „Opozice během jeho projevu příliš netleskala, spíše zaznívaly nesouhlasné projevy,“ dodal.

Podle názoru řady amerických médií pronesl Trump jedno z nejvíce politických a rozdělujících poselství o stavu unie v nedávné historii USA. Výraznou vlnu nevole u demokratů vzbudilo předání prezidentské medaile svobody konzervativnímu moderátorovi Rushovi Limbaughovi. Řada demokratů jej považuje za ultrapravicového komentátora, který svou rétorikou přispěl k dnešnímu rozdělení americké společnosti.

V některých momentech však oba znepřátelené tábory nalezly vzácnou shodu. Jednalo se například o představení vůdce venezuelské opozice Juana Guaidóa, jenž usiluje o svržení režimu prezidenta Nicoláse Madura.

Celý sál rovněž svorně aplaudoval, když Trump informoval přítomnou studentku o tom, že získala stipendium na lepší školu. Prezident rovněž při projevu překvapil manželku amerického vojáka, který se s ní na galerii pro hosty setkal poprvé od doby, kdy odjel na misi do Afghánistánu.

Byla to spíš reality show, hodnotí amerikanista

„Trumpův projev byl bombastický a předvolební. Je vidět, že se blíží volební rok. Trump měl naposledy příležitost zopakovat na takto prominentním fóru svoje hlavní úspěchy a naznačit svoji předvolební strategii. Kupříkladu prezident Obama se více věnoval tomu, co je ještě potřeba dotáhnout včetně konkrétnějších legislativních návrhů, aby vyvinul tlak na Kongres. U Trumpa to byla spíš reality show,“ poznamenal amerikanista Kryštof Kozák z FSV UK.

Na prezidentův projev již reagovali demokraté. Guvernérka amerického státu Michigan Gretchen Whitmerová se v odpovědi zaměřila především na zdravotní péči. „Každý demokrat ucházející se o prezidentský úřad má plán na rozšíření zdravotní péče na všechny Američany,“ uvedla a poznamenala, že prezident Trump má jiný záměr. „Je to jednoduché. Demokraté se snaží zdravotní péči vylepšit. Republikáni ve Washingtonu se to snaží vzít,“ dodala.

Whitmerová připomněla také impeachment. „Jelikož jsme ve Washingtonu svědky procesu ústavní žaloby, jsou zde věci, který by každý z nás nehledě na stranickou příslušnost měl požadovat,“ řekla demokratka. „Záleží na pravdě. Záleží na faktech. A nikdo by neměl stát nad zákonem,“ dodala.

Vedle Whitmerové s demokratickou odpovědí vystoupila také kongresmanka Veronica Escobarová, která hovořila španělsky. Také ona se zaměřila na téma zlepšení dostupnosti zdravotní péče. Hovořila i o tom, že dělnická třída má problémy v USA vyžít.

I Escobarová zmínila ústavní žalobu na Trumpa a prohlásila, že prezident ohrozil národní bezpečnost, když se snažil Ukrajinu přinutit, aby mu pomohla pošpinit jeho demokratického rivala Joea Bidena. „My demokraté budeme pokračovat v boji za pravdu a za to, co je správné. Nikdo nestojí nad zákony,“ zdůraznila Escobarová.