Buttigieg má výhru v demokratických primárkách v Iowě za mimořádnou, Biden se po debaklu nevzdá

Výběr prezidentského kandidáta demokratů v americkém státě Iowa těsně vede někdejší starosta South Bendu v Indianě Pete Buttigieg, ukazují výsledky ze 97 procent okrsků. Zveřejnění výsledků strana opakovaně kvůli technickým problémům odkládala.

Buttigieg vede s 26,2 procenta hlasů a těsně za ním je s 26,1 procenta hlasů senátor Bernie Sanders. Jeho kolegyně v Senátu Elizabeth Warrenová je na třetím místě už s větším odstupem (18,2 procenta) a někdejší viceprezident Joe Biden, který patří k favoritům demokratického klání, zůstává za ní s 15,8 procenta. 

Buttigieg je překvapením primárek

„Je to mimořádné,“ řekl Buttigieg v rozhovoru se CNN k prvním výsledkům z Iowy. „Doufám, že to také něco znamená pro spoustu lidí, kteří si lámou hlavu nad tím, zda někam patří, zda patří do své komunity nebo rodiny. Tohle je důkaz, že můžete věřit v sebe a v tuto zemi,“ prohlásil Buttigieg, který se otevřeně hlásí k homosexualitě.

Buttigieg, který na rozdíl od levicově zaměřených senátorů Sanderse a Warrenové zastává středové politické postoje, je od počátku kampaně hodnocen analytiky a komentátory jako překvapení demokratického klání.

Někdejší starosta umí získávat finanční podporu pro kampaň, daří se mu v televizních debatách a dokáže získávat sympatie demokratických voličů.

Vítězem na počet podporovatelů je Sanders

Sandersova kampaň uvedla, že je s výsledkem spokojená, neboť podle zveřejněného počtu podporovatelů vede Sanders. Senátora, jak ukazují prozatímní výsledky, skutečně podpořilo na shromáždění více lidí, v přepočtu na delegáty si ale vede lépe Buttigieg. „Jsou to delegáti státu, kdo rozhodují o vítězi stranického shromáždění v Iowě,“ poznamenal politický moderátor CNN Wolf Blitzer.

Podobná situace může nastat i v listopadových prezidentských volbách, jako tomu bylo v roce 2016. Tehdy sice demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou volilo o tři miliony lidí více než republikána Donalda Trumpa, ale prezidentem se stal Trump.

Rozhodující v americkém prezidentském volebním systému totiž není součet odevzdaných hlasů, ale počet volitelů nominovaných z jednotlivých amerických států. Stejné pravidlo platí i v případě delegátů, kteří stranického kandidáta na prezidenta vyberou. 

Není čas na odpočinek, hlásí Biden

Biden v době oznámení prvních výsledků z Iowy poslal sponzorům e-mail, ve kterém zdůraznil, že Iowa je teprve začátek. „V Iowě jsme bojovali tvrdě. Nyní jsme v dobré pozici, abychom mohli postupovat do zbytku země. Ale není čas na odpočinek, musíme být připraveni pokračovat v kampani v New Hampshire, Nevadě, Jižní Karolíně a dále. Trump mezitím neustále útočí,“ upozornil Biden v dopise.

Nejmenovaný podporovatel, který dlouhodobě pomáhá získávat peníze Demokratické straně, televizi CNN sdělil, že výsledky z Iowy jsou matoucí. „Sedíte tam a podivujete se nad tím, jak konečná čísla mohou být pro někdejšího viceprezidenta tak nízká,“ uvedl.

Obává se, zda sponzory nezachvátí panika. Hodně si proto slibuje od Jižní Karolíny, kde místní černošské obyvatelstvo představuje asi 60 procent demokratických voličů v tamních primárkách. A právě od černochů si slibuje, že Bidena podpoří. V případě černošských voličů Buttigieg zaostává, proto se jeho kampaň posílení jejich podpory věnuje, poznamenala CNN.

V Iowě se v pondělí rozhodovalo o 41 delegátech z celkových 3979, kteří na letním nominačním sjezdu demokratů budou volit prezidentského kandidáta strany. Iowa je prvním státem, kde se o demokratickém protikandidátovi Donalda Trumpa rozhoduje.

Zveřejnění výsledků zdržely technické problémy s mobilní aplikací. Podle Demokratické strany nešlo o hackerský útok a nebyla narušena bezpečnost aplikace. Problém se podle ní nacházel v softwaru. Aplikace správně zaznamenávala přijaté údaje, vyvozovala z nich ale špatné či neúplné závěry. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Nehoda concordu byla začátkem konce komerčních nadzvukových letů

Před pětadvaceti lety došlo k nehodě, od níž se začal odvíjet začátek konce jednoho ze snů lidstva, a to ten o komerčním létáním nadzvukovými letouny. Shořel v plamenech letounu Concorde, který tehdy odstartoval z pařížského letiště.
13:46AktualizovánoPrávě teď

Uznání Palestiny slouží propagandě Hamásu, kritizuje Francii Rubio

Šéf americké diplomacie Marco Rubio kritizoval rozhodnutí francouzského prezidenta Emmanuela Macrona uznat Stát Palestina. Poslouží podle něj teroristickému hnutí Hamás. Prezident Donald Trump se zase vyjádřil, že Macronův krok nemá žádnou váhu. Plán Paříže ocenily třeba palestinská autonomie, Španělsko či Saúdská Arábie.
06:32Aktualizovánopřed 38 mminutami

Konflikt Thajska s Kambodžou vyhnal z domovů sto tisíc lidí

V Thajsku kvůli současnému konfliktu s Kambodžou zemřelo již šestnáct lidí a své domovy muselo opustit na sto tisíc obyvatel, kteří zamířili do nouzových ubytovacích center, napsala v pátek agentura Reuters. Jde o největší eskalaci napětí mezi Bangkokem a Phnompenhem za více než deset let. O situaci má večer jednat Rada bezpečnosti OSN.
05:50Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Úřady na jihu Ruska hlásily dronové nálety, Ukrajina informuje o mrtvých

Dva regiony na jihu Ruska v noci na pátek zažily rozsáhlé dronové útoky, vyplývá z informací úřadů. Podle telegramového kanálu Astra ve Stavropolském kraji bezpilotní letouny podruhé během několika týdnů zřejmě mířily na chemický závod Azot ve městě Něvinnomyssk. Region má podle úřadů za sebou zatím největší dronový útok. V ukrajinské Záporožské oblasti v důsledku ruského úderu zemřel jeden člověk, další zřejmě přišel o život při bombardování Charkova, mrtvého hlásí i Cherson.
10:30Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Škoda Auto zvýšila zisky, Volkswagen si pohoršil

Automobilka Škoda Auto v prvním pololetí zvýšila provozní zisk zhruba o dvanáct procent na téměř 1,29 miliardy eur (31,5 miliardy korun). Zvýšil se i celkový prodej aut. Mateřský koncern Volkswagen však zaznamenal meziroční pokles provozních zisků o třetinu, i když mírně zvýšil prodej aut na 4,36 milionu kusů z 4,34 milionu před rokem. Zároveň i kvůli dopadu amerických dovozních cel zhoršila automobilka celoroční výhled.
11:33Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Izrael povolí shazování humanitární pomoci do Gazy na padácích, píše ToI

Izrael brzy povolí Jordánsku a Spojeným arabským emirátům shazovat pomocí padáků humanitární pomoc do Pásma Gazy, sdělil v pátek odpoledne podle portálu The Times of Israel (ToI) úřad izraelského ministerstva obrany pro palestinské civilní záležitosti COGAT. Podle představitelů izraelské armády, se kterou budou tyto dodávky koordinovány, provede Jordánsko první shoz humanitární pomoci možná ještě v pátek.
15:03Aktualizovánopřed 2 hhodinami

„Jako autoritáři jinde po světe,“ popsali Trumpův vztah k médiím Reportéři bez hranic

Během šesti měsíců vlády podnikl americký prezident Donald Trump řadu kroků proti médiím a zpravodajským serverům. Zažaloval například list The Wall Street Journal (WSJ) nebo novinářům tiskové agentury Associated Press (AP) zakázal vstup do Bílého domu. Svým chováním „napodobuje a inspiruje se u autoritářských a kvaziautoritářských režimů jinde po světě“, míní organizace Reportéři bez hranic (RSF).
před 2 hhodinami

Japonci mají k tuzemsku blíž, než by se mohlo zdát, říká Pavel

Japonský císař Naruhito v císařském paláci v Tokiu přijal v pátek českého prezidenta Petra Pavla. Návštěva byla vyvrcholením jeho cesty do Japonska. Setkání trvalo zhruba půl hodiny. Prezident později schůzku označil za velice vstřícnou s tím, že spolu hovořili třeba o světové výstavě Expo či o tom, jak Česko pomáhá Ukrajině. Císař také vyjádřil vůči Pavlovi podle japonských médií vděčnost za jeho návštěvu Hirošimy. Pavel se později setkal také s premiérem Šigeruem Išibou a měl přednášku na Tokijské univerzitě.
06:28Aktualizovánopřed 3 hhodinami
Načítání...