Lži a pomsta za protiimigrační politiku. Maďarský ministr odmítl kritiku stavu demokracie ve své zemi

9 minut
Události, komentáře: rozhovor se šéfem maďarské diplomacie
Zdroj: ČT24

Maďarský ministr zahraničí Peter Szijjártó ostře odmítl kritiku své vlády znějící čím dál hlasitěji z evropských institucí i západoevropských zemí kvůli odklonu od demokratických principů. Jsou to prý jen lži a pomsta za protiimigrační politiku. Zdůraznil mimo jiné, že jeho strana Fidesz bude vždy prosazovat upřednostňování křesťanské kultury v Evropě. Rozhovor, který s ním vedl Martin Řezníček, se dotkl i evropského rozpočtu.

„Máme plné zuby náznaků znějících z evropských institucí, že středoevropské země jen berou výhody členství. Evropské fondy nejsou založeny na štědrosti našich západoevropských přátel. Jsou založeny na smlouvách,“ zdůraznil šéf maďarské diplomacie.

Všechny státy Visegrádské skupiny jsou čistými příjemci peněz z unijního rozpočtu. Některé západoevropské politiky rozladilo, že středoevropské vlády nejsou ochotné přijmout ani symbolickou část žadatelů o azyl z Itálie a Řecka, které kvůli své geografické poloze jejich nápor zvládají jen stěží. Naznačovali, že to není solidární, a proto by se dotace měly snížit.

Takovou logiku Szijjártó striktně odmítl s tím, že středoevropské země udělaly mnoho, aby ochránily vnější hranici EU. Maďarsko na to utratilo více než miliardu eur (asi 25 miliard korun). To je podle ministra projev solidarity, protože jinak by statisíce dalších lidí přišly do Německa nebo Rakouska, které by musely jejich pobyt zaplatit.

Připomněl také, že přesun peněz ze západu na východ prostřednictvím EU je jen jednou částí celého procesu. Za přístup k těmto penězům už podle něj středoevropské země musely otevřít své trhy pro západoevropské firmy. „Podle odhadů Evropské komise se 70 procent peněz přicházejících z evropských fondů do střední Evropy vrací na západ prostřednictvím těchto firem,“ vysvětlil.

Zhasínající demokracie

Szijjártó také odmítl proces řízení s Maďarskem, který inicioval Evropský parlament kvůli obavám z porušování nezávislosti justice, svobody projevu a práv menšin nebo z vysoké míry korupce. Zpráva parlamentu upozorňuje na odklon devítileté vlády strany Fidesz od demokratických principů směrem k autoritářství.

Není sama. Organizace Freedom house kritizuje Fidesz za to, že prostřednictvím ústavních změn ovládl nezávislé instituce a v posledních letech zastrašuje občanskou společnost i politickou opozici. Považuje kvůli tomu Maďarsko za nejméně svobodnou zemi v EU.

Reportéři bez hranic hovoří o koncentraci maďarských médií v rukou „oligarchů napojených na premiéra Viktora Orbána“. Kritizují, že k vládě kritická média musela skončit. Svoboda tisku je podle nich v Maďarsku druhá nejmenší v EU po Bulharsku.

V žebříčku indexu vnímání korupce Transparency International zaujímá Maďarsko v rámci EU třetí nejhorší pozici po Bulharsku a Řecku.

Lži a pomsta

Podle šéfa maďarských diplomatů je zpráva Evropského parlamentu jen sérií lží. „Je to politická pomsta proti Maďarsku a jeho současné vládě za velmi silnou protiimigrační politiku, která jde zřetelně proti evropskému hlavnímu proudu,“ myslí si.

Doufá, že nová Evropská komise změní přístup k jeho zemi. Že nastolí atmosféru vzájemného respektu a nebude pokračovat ve „stigmatizaci, obviňování, urážkách a poučování“, kterých se prý dopouštěla odcházející Komise.

Chce také dále jednat o budoucnosti Evropské lidové strany (EPP). Ta v březnu právě kvůli porušování principů právního státu pozastavila členství Fideszu. Její nový šéf Donald Tusk v souvislosti s Maďarskem varoval před „populisty, manipulátory a autokraty“.

„EPP se bohužel posunula do středu a doleva,“ komentoval to Szijjártó. Fidesz je připraven pokračovat v debatě o směřování frakce. „Máme své limity, jimiž jsou ochrana křesťanské kultury a její upřednostňování na evropském kontinentu, protiimigrační politika, nebo spolupráce s vlasteneckými stranami místo socialistů, liberálů nebo zelených,“ popsal jádro stranické politiky.

Zdůraznil, že Fidesz vyhrál desatery volby v řadě a v těch parlamentních získal dvoutřetinovou většinu: „Nikdo nemá právo zpochybňovat vůli maďarského lidu.“

Peter Szijjartó
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Emiráty poslaly tři lidi na smrt za vraždu rabína

Ve Spojených arabských emirátech (SAE) byli odsouzeni k trestu smrti tři lidé, kteří loni v listopadu stáli za vraždou izraelsko-moldavského rabína Cviho Kogana. Čtvrtý pachatel má strávit zbytek života za mřížemi. Píše to agentura Reuters s odkazem na státní agenturu WAM. Podle izraelských médii jde o Uzbeky.
před 59 mminutami

Nelegální migrace by se měla řešit stejně jako terorismus, řekl Starmer

Nelegální migrace by měla být řešena stejně jako terorismus, prohlásil britský premiér Keir Starmer při zahájení summitu o migraci a společné strategii proti gangům převážejícím migranty. Podle předsedy vlády způsobila špatná organizace příliš mírný postoj Británie v otázce nelegální migrace, což zločinecké gangy převážející migranty vnímají jako pozvánku do země. Gangy využívají také nejednotnost orgánů evropských zemí, míní podle webu BBC Starmer.
15:06Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Izrael nařídil evakuaci palestinského Rafahu a okolí

Izraelská armáda v pondělí nařídila evakuaci obyvatel většiny města Rafah a přilehlých oblastí na jihu Pásma Gazy. Uvedla, že zde hodlá obnovit intenzivní pozemní operaci proti palestinskému teroristickému hnutí Hamás. Informovala o tom agentura AP a izraelská média.
10:56Aktualizovánopřed 2 hhodinami

„Je suis Marine,“ reagoval Orbán na rozsudek nad Le Penovou

Porušení demokratických norem nebo vyhlášení války ze strany Bruselu. Tak podle agentury AFP reagovali někteří evropští politici na pondělní rozhodnutí francouzského soudu, který kvůli zpronevěře zakázal šéfce poslanců krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penové, aby se v příštích pěti letech ucházela o volené veřejné funkce.
před 2 hhodinami

Erdogan zadržením soka naplno otevřel náruč samovládě

Zadržení starosty Istanbulu Ekrema Imamoglua vyvolalo v Turecku nevídanou vlnu protestů spojenou s policejním násilím a umlčováním opozičních hlasů. Podle řady západních médií jde o vyvrcholení úpadku demokracie, k němuž dochází v zemi už roky. Uvězněním předního soka a kandidáta na prezidenta nyní vládce Recep Tayyip Erdogan naplno otevřel náruč autokracii.
před 3 hhodinami

Soud určil u Le Penové čtyři roky odnětí svobody

Francouzský soud uznal vůdkyni krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penovou vinnou v procesu, kde byla obviněna s dalšími lidmi ze zpronevěry prostředků Evropského parlamentu (EP). Následně jí s okamžitou platností zakázal ucházet se na pět let o volené veřejné funkce a odsoudil ji ke čtyřem rokům odnětí svobody, z toho dvou nepodmíněně, napsala agentura Reuters. Podle agentury AFP ale nemá jít do vězení, neboť zbylé dva roky si má odpykat s elektronickým náramkem. Politička se proti rozsudku odvolá.
11:09Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Medvěd zřejmě zabil muže na středním Slovensku

U Detvy na středním Slovensku medvěd pravděpodobně zabil muže, uvedla Státní ochrana přírody Slovenské republiky (ŠOPSR). Muž byl podle médií nezvěstný od neděle, kdy se nevrátil z procházky. Ministr životního prostředí Tomáš Taraba (za SNS) v reakci ohlásil plán odstřelit 350 medvědů.
10:09Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Zemětřesení v Myanmaru si vyžádalo přes dva tisíce obětí

Bilance obětí pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na 2028 mrtvých a nejméně 3408 zraněných. S odvoláním na oznámení myanmarské junty o tom informoval list The Wall Street Journal. V Thajsku pak zemřelo nejméně 18 lidí. Pod troskami rozestavěného mrakodrapu, který se zřítil v Bangkoku, se podle záchranářů stále ozývají známky života.
07:57Aktualizovánopřed 6 hhodinami
Načítání...