Ukončete svou závislost na uhlí, vyzval Asii generální tajemník OSN

Generální tajemník OSN António Guterres vyzval asijské státy, aby ukončily svou závislost na uhlí. Země v regionu jsou podle něj jedny z nejvíce ohrožených globálním oteplováním, a měly by tak být v první linii při boji za jeho zmírnění. Šéf OSN během summitu Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN) v Thajsku rovněž prohlásil, že klimatická změna je „určující otázkou naší doby“.

António Guterres (druhý zprava) na summitu ASEAN
Zdroj: ČTK/AP Autor: Koki Kataoka

Guterres citoval výsledky studie zveřejněné v úterý v prestižním časopise Nature. Podle ní bude do roku 2050 v důsledku globálního oteplování ohroženo záplavami u pobřeží o miliony lidí více, než se původně předpokládalo. Nejvíce postižené přitom budou rozvojové státy v Asii.

Generální tajemník uvedl, že „ačkoliv mohou lidé diskutovat o přesnosti těchto čísel, je patrné, že je tu určitý trend“. Problém je podle něj naléhavý v Asii také kvůli tomu, že se tam v současnosti plánuje výstavba „významného počtu“ uhelných elektráren.

„Musíme uhlíku určit cenovku. Musíme přestat dotovat fosilní paliva. A musíme do budoucna zabránit vzniku nových uhelných elektráren,“ prohlásil Guterres.

Velká voda bude ohrožovat pobřeží šesti asijských států

Podle studie vědecké a mediální organizace Climate Central zabývající se změnami klimatu bude žít v roce 2100 pod hladinou přílivu 190 milionů lidí.

I v případě, že se podaří celosvětově mírně snížit produkci skleníkových plynů, bude řada oblastí v šesti asijských státech čelit každoročním záplavám pobřeží. Celkově bude vysokou hladinou oceánů ohroženo na 237 milionů lidí. Varování se týká konkrétně Číny, Bangladéše, Indie, Vietnamu, Indonésie a Thajska.