Morales má potvrzené vítězství. Chtělo by to druhé kolo, vyjadřují pochyby EU či USA

Nejvyšší volební soud v Bolívii zveřejnil konečné výsledky prvního kola prezidentských voleb. Potvrzují těsné vítězství současné hlavy státu Eva Moralese. Ten tak získá už čtvrtý mandát a u moci zůstane do roku 2025. Doma i v zahraničí ale čelí obviněním z volebních manipulací. Mezinárodní pozorovatelé Organizace amerických států (OAS) Moralesovi doporučili, aby připustil konání druhého kola voleb. K tomu se připojily i Spojené státy a Evropská unie.

Evo Morales oslavující vítězství
Zdroj: REUTERS Autor: David Mercado

Podle soudu získal levicový prezident Morales hlasy 47,07 procenta voličů, zatímco jeho konzervativní vyzyvatel Carlos Mesa 36,51 procenta. Podle bolivijských volebních pravidel znamená zisk přes 40 procent a současně náskok vyšší než deset procentních bodů na druhého kandidáta vítězství už v prvním kole.

Soud vyhlásil výsledky po sečtení 99,99 procent hlasů s tím, že zbývající setinu tvoří neplatné hlasy z jednoho z okrsků, kde se budou volby opakovat v listopadu. Na konečný výsledek nemají vliv.

Mesa po oznámení výsledků uvedl, že hlasování neuzná a označil jej za podvod. Volební soud totiž v neděli na téměř 24 hodin pozastavil zveřejňování výsledků v situaci naznačující, že k rozhodnutí o vítězi voleb bude třeba druhé kolo hlasování. Když sčítání obnovil, měl na něj Morales náskok už přes deset procent.

Zaznívají výzvy ke konání druhého kola

Pochybnosti o demokratičnosti voleb vyjádřili i mezinárodní pozorovatelé Organizace amerických států (OAS), kteří Moralesovi doporučili, aby připustil konání druhého kola voleb. K této žádosti se připojily i Spojené státy a Evropská unie.

Ve společném prohlášení Kolumbie, Brazílie, Argentiny a Spojených států, na nejž upozornila agentura AP, se uvádí, že vlády těchto čtyř států „uznají pouze takový výsledek, který bude odrážet vůli bolivijského lidu“. Gratulace k vítězství se Moralesovi naopak dostalo z Mexika, kde je prezidentem levicový Andrés Manuel López Obrador.

Morales je podle agentury AFP jedním z posledních latinskoamerických levicových politických vůdců, kteří se k moci dostali v první dekádě 21. století. Levice od té doby utrpěla porážku v Brazílii, Argentině, Chile i Ekvádoru.