Rozdrtíme vaše kosti na prach, vzkázal separatistům čínský prezident Si Ťin-pching

Čínský prezident Si Ťin-pching se během víkendové návštěvy Nepálu nebývalým způsobem opřel do separatistů. Varoval, že „kdo se pokusí oddělit od Číny jakoukoli oblast, zemře, jeho tělo bude rozdrceno a kosti rozemlety na prach“, napsal s odkazem na citaci čínského ministerstva zahraničí zpravodajský server BBC News. Si podle médií zřejmě reagoval na mnohaměsíční prodemokratické demonstrace v Hongkongu.

Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu
Zdroj: Reuters Autor: Prakash Mathema

Čínský prezident tvrdá slova pronesl v neděli na oficiální návštěvě Nepálu. Při této příležitosti také podotkl, že „vnější síly, které podporují rozdělení Číny, žijí ve světě falešných představ“.

Od vypuknutí hongkongských protestů před čtyřmi měsíci Peking obviňuje „vnější síly“ z podněcování nepokojů a kritizuje Spojené státy a Velkou Británii, že se vměšují do vnitřních záležitostí Číny.

Prezident Si doteď situaci v Hongkongu přímo nekomentoval, podle BBC tak bude jeho nejnovější výrok vnímán jako výjimečné a silné varování.

Čínská vláda doposud prohlašovala, že hongkongská policie si dokáže s protesty poradit sama. Demonstranti se ale obávají, že by Peking mohl vyslat do Hongkongu armádu, aby chaos v ulicích ukončila.

Zásah v Hongkongu by mohl Číně poškodit obraz

Takový scénář se však jeví jako nepravděpodobný kvůli masakru na náměstí Nebeského klidu z roku 1989, kdy měly při brutálním zásahu bezpečnostních složek zahynout stovky demonstrantů. Podle expertů si Čína nebude chtít podobným způsobem opět kazit pověst.

Od roku 1997, kdy Británie předala Hongkong zpátky Číně, je toto území spravováno podle principu jedna země, dva systémy, což má zaručovat demokratické zřízení a autonomní výsady. Kritici ale tvrdí, že Peking tyto svobody postupně omezuje.

Demonstranti v ulicích od června žádají demokratické reformy, včetně přímé volby správce Hongkongu.

Protestní akce téměř každodenně přerůstají v násilnosti, při nichž radikálové házejí na policisty zápalné láhve a dlažební kostky, ničí stanice metra a zakládají v ulicích ohně. Bezpečnostní síly odpovídají vodními děly, obušky, slzným plynem, gumovými projektily a použily již také ostrou střelbu.

Ke střetům došlo znovu i v neděli. Radikální demonstranti ničili stanice metra a obchody firem, které jsou podle nich propojené s pevninskou Čínou.

Obavy panují i na Tchaj-wanu

Podle agentury AFP byla nedělní výhrůžka čínského prezidenta rovněž mířena na tibetské hnutí za nezávislost a na Tchaj-wan, který Čína považuje za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení samostatnosti.

Tchaj-wan funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.