Čaputová se v OSN zastala Thunbergové. Lidé musí změnit způsob uvažování, uvedla

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová věnovala většinu svého prvního vystoupení na všeobecné rozpravě zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku tématu boje proti změnám klimatu. Hovořila ale také o nerespektování pravidel některými mocnostmi. Podle slovenských médií nepřímo kritizovala Rusko a syrský režim. Odsoudila současně šíření nenávisti a falešné propagandy a potlačování lidských práv, jehož se někteří dopouštějí s tím, že bojují proti extremismu.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová v OSN v roce 2019
Zdroj: REUTERS Autor: Eduardo Munoz

„Je potřeba si připomenout, že pokud jedna země obsadí území jiné země, je třeba to nazvat okupací, a ne mírovým jednáním,“ uvedla Čaputová. Podle serveru aktuality.sk tak narážela na anexi ukrajinského Krymu Ruskem v roce 2014.

Podle slovenského serveru také nepřímo kritizovala syrský režim za chemické útoky v občanské válce, když prohlásila, že „použití chemických zbraní proti nevinným občanům nelze ospravedlnit bojem proti terorismu“.

Hlavní téma klima

Slovenskou prezidentku ale obzvlášť znepokojuje popírání klimatických změn. „Když bych měla jmenovat jen jednu věc, která mě nejvíc znepokojuje na světové úrovni, pak je to popírání. Popírání existence klimatické krize nebo tvrzení, že vlastně není tak vážná,“ uvedla Čaputová v OSN. 

Prezidentka se také zastala šestnáctileté švédské aktivistky Grety Thunbergové, jejíž pondělní emotivní vystoupení na klimatickém summitu v New Yorku jízlivě komentoval americký prezident Donald Trump. A francouzský prezident Emmanuel Macron ji kritizoval za radikální postoje, jimiž podle něj rozděluje společnost. Čaputová uvedla, že „mládež rozumí naléhavosti klimatické hrozby lépe než my“.

Podle Čaputové je nutné, aby lidé změnili životní styl a způsob uvažování, podle něhož je „zelená příliš drahá a není zisková“. Uvedla také, že podnikatelé už si začínají uvědomovat, že investice do zelené ekonomiky mohou být „ziskové a ekonomicky racionální“, vytvářejí navíc pracovní místa i nové podnikatelské příležitosti.