Kampaň, která má šokovat. Pozůstalí obětí ze Sandy Hook bojují za bezpečnější školství

Pozůstalí po obětech ze základní školy Sandy Hook, kde v roce 2012 zemřelo dvacet dětí, chtějí šokovat. Jejich kampaň má upozornit, že i když podobně velký masakr se od té doby nestal, USA čeká stále dlouhý boj o bezpečnější školství. 

Video Horizont ČT24
video

Horizont: Drastický klip upozorňuje, že by se neštěstí ze Sandy Hook mohlo opakovat

Nůžky jako zbraň proti střelci, pastelky jako nástroj poslední obrany. Mobil, který odešle poslední vzkaz. Klip, který se zpočátku tváří jako obyčejná reklama, skrývá mrazivé poselství o tom, že každá věc může být při hromadné střelbě hranicí mezi životem a smrtí. 

Drsné video vypustila nadace přeživších po masakru na škole Sandy Hook. Tam téměř před sedmi lety přišlo o život šestadvacet lidí. Většinu obětí přitom tvořily děti do sedmi let. Jednalo se o tragédii, která dohnala k slzám i tehdejšího prezidenta Baracka Obamu.

Přísnější legislativa, kterou tehdy Obama emotivně slíbil přijmout,  ale nakonec Kongresem neprošla. Rodičům ze Sandy Hook tak nezbývá než podobnými spoty apelovat na politiky, ředitele škol i samotné děti.  

Další klip pak odkrývá jiné bolavé místo amerického školství: chybějící kolektiv, přehlížení šikany a náznaků agrese.

USA: Jedna střelba za osm dní 

Loni se ve Spojených státech na školách střílelo průměrně jednou za osm dní. S 35 mrtvými a téměř osmdesátkou zraněných nebyl rok 2018 nejkrvavější. Ukazuje ale, že hromadné masakry jsou novou normou tamního školství, stejně tak falešné poplachy, neustálá ostražitost a četná cvičení.

„To cvičení spočívalo v tom, že se v jeden moment, který určil ředitel, zavřely dveře. Učitelé museli nahnat děti do bezpečí, což v případě té školy, kde jsme natáčeli, byly koupelny. To bylo jediné zděné prostředí. Děti se musely skrčit, zhasnout a byly ticho,“ popsal tento typ cvičení bývalý zpravodaj ČT v USA Martin Řezníček.

Sandy Hook od roku 2012 co do počtu obětí zatím jiné masakry ve školách nepřekonaly. V Parklandu střelec zabil 17 lidí, v Santa Fe bylo obětí deset. Zpřísnit držení zbraní na federální úrovni současné vedení země odmítá.