Historický zvrat: Kim se chce co nejdříve sejít s Trumpem, ten opatrně souhlasí

Spojené státy se po dlouhém období dramatického nepřátelství dohodly na historickém summitu se Severní Koreou, který má vést k denuklearizaci Korejského poloostrova. Zprávu o dojednané schůzce Donalda Trumpa s Kim Čong-unem oznámil ve čtvrtek ve Washingtonu novinářům jihokorejský emisar Čchong Ui-jong, který Kimovo pozvání v Bílém domě tlumočil. Schůzka se má uskutečnit nejpozději v květnu, americké sankce do dosažení dohody mají trvat. Bílý dům navíc očekává, že KLDR představí nějaké ústupky ještě před summitem, který uvítala Čína i Rusko.

Video Události
video

Události: Severokorejské překvapení. Kim Čong-un a Trump plánují setkání

Kim má zájem sejít se s Trumpem „co nejdříve“, řekl Čchong, který se severokorejským vedením diskutoval v pondělí. Severokorejský vůdce je prý „oddán denuklearizaci“ Korejského poloostrova, Pchjongjang se zavázal, že se zdrží jaderných a raketových testů.

Podle prvních reakcí amerických médií by první schůzka nejvyšších představitelů USA a KLDR znamenala dramatický průlom ve snaze vyřešit mnohaletý krizový stav na Korejském poloostrově. Trump a Kim si během loňského roku vyměňovali ostré slovní výpady, které vyvolávaly obavy z možné války. 

Do poslední chvíle utajované ústní poselství od severokorejského vůdce adresované Trumpovi tlumočila delegace z Jižní Koreje ve čtvrtek v Bílém domě.

„Řekl jsem (Trumpovi), že při našem setkání severokorejský vůdce Kim Čong-un prohlásil, že je oddán denuklearizaci. Zavázal se, že Severní Korea se zdrží jakýchkoli dalších jaderných nebo raketových testů. Vyjádřil zájem setkat se co nejdřív s prezidentem Trumpem. Ten naše informace ocenil a řekl, že se s Kim Čong-unem setká do května, aby dosáhl denuklearizace,“ řekl novinářům Čchong, který je bezpečnostním poradcem jihokorejského prezidenta.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Ještě nedávno si říkali "Rakeťák" a "senilní stařec". Nyní plánují setkání

Horizont ČT24: Ještě nedávno si říkali "Rakeťák" a "senilní stařec". Nyní plánují setkání

Koreanista Chlada: Za Kimovou vstřícností je tvrdý dopad sankcí i dlouhodobá politika

Publicista Klvaňa: Je otázka, jestli americká administrativa šanci jednání nepromrhá

Svým impulsivním souhlasem Trump „trochu dal ministru zahraničí Tillersonovi ránu do zad“, protože ten ještě na své návšetěvě v Africe tvrdil, že žádná přímá jednání s KLDR na stole nejstou. „Trump se v podstatě za jeho zády sešel s jihokorejským diplomatem a impulzivně se pro setkání rozhodl,“ vysvětlil komentátor a publicista Tomáš Klvaňa.

„Je to základ pro dobrý výsledek. Aby se mohlo dospět k nějakému posunu v tomto problému, tak je potřeba se sejít a hovořit o tom. Pokud by se to povedlo na nejvyšší úrovni, tak je to perfektní základ pro něco dalšího.“

Jaromír Chlada

koreanista

Nejsledovanější diplomatická akce od návštěvy Nixona v Pekingu 

Detaily o summitu USA-KLDR zatím nejsou známy kromě toho, že by se měl konat do konce května. O místu se spekuluje a v úvahu přichází několik destinací od demilitarizovaného pásma mezi korejskými státy po Ženevu, New York, ale i Trumpovo floridské sídlo Mar-a-Lago. Tillerson řekl, že příprava vrcholné schůzky si vyžádá několik týdnů.

Ženeva připadá v úvahu proto, že Kim ve Švýcarsku studoval. Soul se dá podle AFP téměř vyloučit, jelikož pro KLDR to není přijatelné dějiště summitu.

V každém případě půjde o nejsledovanější diplomatickou akci od návštěvy amerického prezidenta Richarda Nixona v Pekingu v roce 1972, kde ho přijal Mao Ce-tung, nebo od jednání prezidenta USA Ronalda Reagana se sovětským prezidentem Michailem Gorbačovem ve Švýcarsku v roce 1985.

Sankce budou pokračovat, dokud se Kim jaderných zbraní nezbaví

Nátlak na Severní Koreu bude nicméně pokračovat, než svá prohlášení KLDR promění v konkrétní činy, upozornil Čchong. Jeho slova potvrdil i Bílý dům. Na „denuklearizaci Severní Koreje“ se prý Trump těší, mezitím ale musejí veškeré sankce dál trvat.

„Prezident Trump si velmi cení hezkých slov jihokorejské delegace a prezidenta Mun Če-ina. Přijme pozvání ke schůzce s Kim Čong-unem na místě a v čase, které budou dohodnuty. Těšíme se na denuklearizaci Severní Koreje. Mezitím veškeré sankce a maximální nátlak musejí zůstat v platnosti,“ uvedla v prohlášení mluvčí prezidenta Trumpa Sarah Sandersová.

Dohodu o setkání s Kimem Trump na twitteru ohodnotil jako „úžasný pokrok“. „Kim Čong-un mluvil s jihokorejskými činiteli o denuklearizaci, nikoli jen o zmrazení. Během této doby nebudou žádné severokorejské raketové testy. Bylo dosaženo velkého pokroku, ale sankce zůstanou, dokud nebude dohody dosaženo. Schůzka se plánuje!“ napsal prezident.

Mluvčí Bílého domu později upozornila, že schůzka se neuskuteční, jestliže Washington ze strany Pchjongjangu neuvidí nějaký konkrétní krok. Trump musí podle ní za svou vstřícnost ke společnému setkání něco dostat.

Americko-jihokorejské vojenské manévry musí pokračovat

Podle jihokorejského poradce musejí pokračovat i americko-jihokorejské vojenské manévry, což prý Kim bere na vědomí. Washington a Soul jsou podle Čchonga optimisty v tom, že diplomatický proces může prověřit možnost mírového řešení korejského problému.

Čchong ve čtvrtek ve Washingtonu v doprovodu šéfa jihokorejské rozvědky So Huna několik hodin jednal s velkou skupinou amerických činitelů včetně bezpečnostního poradce Bílého domu Herberta McMastera, ministra obrany Jima Mattise a šéfa rozvědek Daniela Coatse.

Severní Korea už v minulých dnech oznámila, že je připravena jednat se Spojenými státy o denuklearizaci a normalizaci vztahů. Oba korejské státy se rovněž podle Pchjongjangu dohodly, že koncem dubna po více než deseti letech uspořádají ve vesnici Pchanmundžom v hraničním demilitarizovaném pásmu vrcholnou mezikorejskou schůzku.

USA vidí za summitem úspěch sankcí. Analytici varují: Trumpovi chybí odborníci na KLDR

Šéf zahraničního výboru americké Sněmovny reprezentantů Ed Royce událost hodnotí jako důkaz, že sankce začaly fungovat. Administrativa by podle něj měla pokračovat v diplomacii, přičemž pokračovat bude také tlak na KLDR.

„Trumpovi je třeba přiznat zásluhu za zostření sankcí, což zřejmě zafungovalo. Díky americkému prezidentovi se na nich podílí také Rusko a Čína. Ekonomický zásah byl pro KLDR zjevně citelný,“ myslí si Klvaňa.

Někteří členové výboru se vyjádřili skepticky - republikán Cory Gardner řekl, že ochota k jednání s Kimem musí přinést „naprostou, ověřitelnou a nezvratnou denuklearizaci Korejského poloostrova“. Demokrat Ed Markey se domnívá, že Trump by měl věc považovat za „začátek dlouhodobého diplomatického procesu a vyhnout se improvizaci, která by tento proces poškodila“.

Někteří analytici upozorňují, že po Trumpově nástupu do funkce přišlo americké ministerstvo zahraničí o mnoho specialistů na korejský problém. Z osobních důvodů například odešel Joseph Yun, který byl hlavním komunikačním kanálem mezi Washingtonem a Pchjongjangem.

Robert Kelly z univerzity v Pusanu se domnívá, že Trumpovi jde hlavně o publicitu, protože nebývá zvykem pořádat summit, jemuž nepředcházela podrobná jednání na nižší úrovni.

Čína vyzývá k odvaze. Podle Ruska jde o krok správným směrem

Peking reagoval na plánované setkání výzvou k politické odvaze. „Doufáme, že všechny strany projeví politickou odvahu a učiní správná rozhodnutí,“ řekl na pravidelném briefingu mluvčí čínského ministerstva zahraničí Keng Šu-ang. Čína ochotu USA a KLDR uspořádat summit považuje podle mluvčího ze „pozitivní signál“.

Čínský prezident Si Ťin-pching s Trumpem probírali otázku Severní Koreje po telefonu. Prezident nejlidnatější země světa podle čínských státních médií ocenil Trumpovu snahu řešit severokorejský problém politicky. Si ťin-pching doufá, že zainteresované strany projeví dobrou vůli a vyvarují se všeho, co by mohlo ohrozit či narušit nynější zlepšení situace na Korejském poloostrově.

Ohlášený summit mezi USA a Severní Koreou uvítalo i Rusko.  „Je to krok správným směrem. Doufáme, že se toto setkání bude konat. Nemělo by to být jenom setkání, měl by to být podnět k politickému vyřešení situace na Korejském poloostrově,“ řekl Sergej Lavrov.