Rozvrácená Venezuela půjde v dubnu volit. Maduro si „v boji proti imperialismu“ věří

Venezuelské provládní ústavodárné shromáždění v úterý jednohlasně přijalo rozhodnutí uspořádat v zemi do konce dubna předčasné volby. Kandidovat v nich na dalších šest let hodlá i stávající socialistický prezident Nicolás Maduro. Místopředseda socialistické strany Diosdado Cabello uvedl, že předčasné volby hlavy státu jsou svým způsobem odpovědí Caracasu na sankce, které Evropská unie v pondělí uvalila na sedm venezuelských činitelů.

Video Zprávy ve 12
video

Maduro chce znovu kandidovat na prezidenta

„Jsem připraven být kandidátem,“ řekl Maduro shromážděnému davu svých podporovatelů v Caracasu. „Je to správné rozhodnutí. Imperialismus a pravice měly v plánu zmocnit se ekonomiky,“ dodal nepopulární vůdce, kterého opozice označuje za diktátora, jenž zničil venezuelskou ekonomiku.

Venezuelská opozice je oslabená a rozdělená, mnozí z možných Madurových vyzyvatelů jsou v exilu nebo ve vězení, připomněl internetový server BBC. Řádné volby se měly konat na konci tohoto roku, někteří pozorovatelé očekávali, že prezidentův tábor prosadí volby předčasné.

„Je logické, že se vláda k tomuto kroku rozhodla. Začátek letošního roku byl totiž z ekonomického hlediska velmi složitý a vláda navíc využila chvíle, kdy je opozice v rozkladu,“ řekl politolog Benigno Alarcón.

Země je už několik let v hluboké ekonomické krizi, ke které se kvůli nedostatku léků a základních potravin přidala i krize humanitární. Současný autoritářský prezident to ale popírá.

Oficiální měnou je bolívar, jehož hodnota prudce klesá. Loni činila inflace ve Venezuele asi 2600 procent, letos by se podle údajů parlamentu mohla vyšplhat až na 10 000 procent.

Madurova vláda současný parlament neuznává a od jeho vzniku v lednu 2016 blokuje jeho činnost. Loni vláda vytvořila své ústavodárné shromáždění, jehož cílem měla být nová ústava. Místo toho ale tento orgán funguje jako paralelní parlament a vydává zákony.

Volby za současných podmínek nebudou legitimní

Není ani jasné, jakého kandidáta proti Madurovi opoziční koalice postaví. Svého uchazeče o prezidentský úřad vybere koalice v primárkách, ale už jí nezbývá mnoho času, poznamenala agentura Reuters.

Podle čtrnáctičlenného regionálního uskupení, jehož členy je například Kanada, Mexiko a Peru, nebudou volby za současných podmínek legitimní. Mexiko po ohlášení předčasných voleb oznámilo, že přestává zprostředkovávat rozhovory mezi vládou a opozicí v Dominikánské republice.