Američané a Japonci pořádají manévry, KLDR varuje před potopením „strašného zvířete“

Seskupení amerických bojových plavidel v čele s letadlovou lodí USS Carl Vinson ve Filipínském moři jižně od Korejského poloostrova zahájilo společné vojenské manévry s japonským námořnictvem. Z japonské strany se cvičení účastní dva křižníky. Severní Korea pohrozila, že je připravena americké plavidlo potopit.

Video Horizont ČT24
video

USA ke Koreji: Nezkoušejte trpělivost Trumpa. Dochází mu

Podle amerického velení jde o „obvyklé“ manévry, které mají prověřit obranné činnosti loďstva a jeho manévrovací zdatnost. Od počátku roku, kdy skupina lodí vedená USS Carl Vinson vyplula z amerického San Diega, se zapojila do tří společných vojenských cvičení s Japonskem. Poslední z nich se uskutečnilo v březnu.

O zapojení do manévrů jednala s Američany a Japonci také Jižní Korea.

Americké velení uvedlo, že nynější cvičení se koná během plavby námořního seskupení na sever do západního Tichomoří. Minulý týden Bílý dům oznámil, že vyslal „válečné loďstvo“ jako varování Severní Koreji za její jaderné a raketové testy.

Letadlová loď USS Carl Vinson se v minulých dnech zapojila i do společného cvičení s australskou armádou, které předčasně ukončila, aby se mohla vydat na sever.

„Naše revoluční síly jsou v bojové připravenosti potopit americkou letadlovou loď s jaderným pohonem jediným úderem.“

Rodong Sinmun

oficiální list severokorejské komunistické strany
Rodong Sinmun přirovnal americkou loď ke „strašnému zvířeti“ a zdůraznil, že zásah proti němu by byl skutečnou ukázkou severokorejské vojenské síly.

Noviny komentář otiskly na třetí straně. První dvě strany se věnovaly návštěvě severokorejského vůdce Kim Čong-una na prasečí farmě.

Před několika dny Rodong Sinmun pohrozil Spojeným státům mocným odstrašujícím útokem, který „promění americkou pevninu v popel“.

Američtí analytici před několika týdny upozornili,  že se KLDR zřejmě připravuje na další jaderný test. Před dvěma týdny neúspěšně testovala severokorejská vláda raketu.