Blafování, nebo omyl? Americká letadlová loď ke KLDR nemířila

Americká letadlová loď Carl Vinson doprovázená dalšími plavidly nemířila ke Korejskému poloostrovu, jak před zhruba deseti dny tvrdil Pentagon, ale plula opačným směrem. Zatím není jasné, zda byla klamavá informace zveřejněna záměrně s cílem vystrašit severokorejského vůdce Kim Čong-una, nebo se jednalo o změnu plánu či prostou chybu v komunikaci.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Napětí kvůli severokorejskému režimu

Americké námořnictvo 8. dubna oznámilo, že útočná skupina jeho plavidel vedená letadlovou lodí Carl Vinson se vydala na cestu ke Korejskému poloostrovu.

Prezident Donald Trump počátkem minulého týdne prohlásil, že vyslal „válečné loďstvo“ jako varování Severní Koreji. Ve skutečnosti byla ale úderná skupina amerického námořnictva v tu dobu daleko od KLDR a plula opačným směrem.

Když Severní Korea o tomto víkendu předvedla na vojenské přehlídce pravděpodobně nové rakety a uskutečnila další neúspěšný raketový test, proplouvala americká plavidla Sundským průlivem a pokračovala do Indického oceánu.

Video Události, komentáře
video

Komentář Milana Slezáka z ČRo

Experti na severokorejský diktátorský režim varovali, že by rozporuplná prohlášení mohla snížit důvěryhodnost Trumpovy vlády.

„Pokud jim vyhrožujete, a vaše výhrůžka není věrohodná, zmaří to vaši politiku vůči nim, ať už je jakákoli,“ prohlásil podle agentury Reuters politolog Joel Wit, bývalý činitel amerického ministerstva zahraničí, který spolupracuje s ústavem univerzity Johna Hopkinse.

Americké lodě cvičily s Australany

Velení americké armády v Pacifiku v úterý sdělilo, že útočná skupina Carl Vinson, tvořená stejnojmennou letadlovou lodí s 60 letouny a 5 tisíci členy posádky, dvěma torpédoborci a jedním křižníkem vybaveným balistickými střelami a dalšími bojovými plavidly musela nejprve dokončit plánované manévry pořádané společně s Austrálií. Ty byly oproti původním plánům zkráceny a nyní již úderná skupina „pluje na základě rozkazu do západního Pacifiku“.

Americký viceprezident Mike Pence během své návštěvy Japonska oznámil, že „období strategické trpělivosti vůči Severní Koreji skončilo a ve hře jsou všechny možnosti.“ Premiéra Šinzó Abeho ujistil, že prezident Trump je připraven spolupracovat se zeměmi regionu, aby se dosáhlo mírového řešení a Korejský poloostrov byl zbaven nukleárních zbraní.

Hlavní základny USA v Tichomoří
Zdroj: Militarybases.com

Severní Koreu Pence označil za největší nebezpečí a akutní hrozbu pro mír a bezpečnost ve východní Asii.