Tragický rok 2016: V Sýrii zemřelo nejvíc dětí od začátku války

V Sýrii loni přišlo o život v bojích 652 dětí. Dětský fond OSN (UNICEF) ve své zprávě tvrdí, že jde o nejčernější číslo od začátku občanské války. UNICEF také uvádí, že do škol nechodí 1,7 milionu syrských dětí. Třetina škol je totiž buď poškozená, nebo obsazená ozbrojenci. Přímo ve školách nebo poblíž nich zemřela více než třetina dětí.

Video Horizont ČT24
video

UNICEF: V Sýrii zemřelo loni přes 650 dětí

Loni zemřelo o pětinu víc syrských dětí než v roce 2015. UNICEF ale upozorňuje, že jde pouze o potvrzené a identifikované oběti, takže skutečný počet mrtvých může být vyšší. „Hloubka jejich utrpení je nepředstavitelná. V Sýrii se každodenně kvůli bojům dostávají do nebezpečí miliony dětí, jejich životy jsou obráceny vzhůru nohama,“ prohlásil Geert Cappelaere z UNICEF.

Zpráva UNICEF o tragické situaci syrských dětí v roce 2016 8.45 MB

Na humanitární pomoci je závislých šest milionů malých Syřanů. Nejhůře je na tom 2,8 milionu dětí, jež žijí ve špatně dostupných oblastech. Z nich 280 tisíc zůstává v obléhaných městech a obcích.

Ze zjištění UNICEF vyplývá, že se v Sýrii rozkládá zdravotnický systém a přestává fungovat jakákoli podpora, což vede k tomu, že jsou děti nuceny pracovat, účastnit se bojů nebo vstupovat předčasně do manželství.

Desítky jich umírají na nemoci, jimž se dá předejít. Loni ozbrojené skupiny zapojily do svého boje přes 850 dětí, což je víc než dvojnásobek ve srovnání s rokem 2015.

Organizace Save the Children minulý týden varovala, že se miliony syrských lidí ocitají v situaci „toxického stresu“, která může přivodit celoživotní problémy v podobě mentálních problémů nebo návykového chování. Podle této organizace se dvě třetiny syrských dětí dostaly do situace, v níž buď přišly o někoho blízkého, zažily útok na rodinný dům nebo byly samy v boji zraněny.

Zpráva UNICEF vychází dva dny před šestým výročím začátku protivládních protestů, které rychle přerostly v boje. Válka si vyžádala přes 300 tisíc mrtvých a mezi miliony uprchlíků je 2,3 milionu syrských dětí.

UNICEF: Tisíce mrtvých i v Jemenu 

UNICEF vydal zprávu také o situaci v Jemenu. Tamní boje mezi vládními jednotkami a šíitskými povstalci si podle něj za poslední dva roky vyžádaly na 7700 obětí na životech, včetně nejméně 1564 dětí. Dalších 2450 dětí bylo v bojích zraněno. Na dva miliony tamních dětí trpí podle dřívějších informací akutní podvýživou.

Fond UNICEF v prohlášení také uvedl, že za poslední dva roky bylo v důsledku konfliktu zraněno 1801 chlapců a 649 dívek. Podle UNICEF bylo 1572 chlapců rekrutováno do řad vojáků.