Přípravy na Trumpovu inauguraci pokračují. Ve Washingtonu ji budou sledovat statisíce lidí

Americké ministerstvo zahraničí potvrdilo, že se po útocích v Berlíně nebudou upravovat bezpečnostní opatření k lednové inauguraci prezidenta Donalda Trumpa, která jsou podle ministerstva dostatečně přísná už teď. Přípravy na inauguraci pokračují i během svátků.

Video Události
video

Události: Přípravy na Trumpovu inauguraci pokračují

Zdroj: ČT24

Všichni muži, kteří stáli v čele Spojených států za poslední dvě století, alespoň jednou navštívili kostel svatého Jana. Proto se mu také přezdívá kostel prezidentů. Den, kdy bude do úřadu prezidenta uveden Trump, by tak měl začít právě tady.

Po bohoslužbě se stále ještě jen zvolený prezident Trump přesune do Bílého domu, který od kostela dělí jen park. Tam podepíše několik dokumentů a zamíří ke Kapitolu. Cestou bude míjet statisíce lidí. A také řadu dočasných vysílačů pro mobilní telefony, kterými firmy kvůli inauguraci zlepšují pokrytí.

Hlavní část ceremonie se odehraje před Kapitolem, kde Trump 20. ledna přesně v poledne složí slib. Hymnu zazpívá Jackie Evanchová, vítězka soutěže Amerika má talent.

Pensylvánská třída spojuje Kapitol s Bílým domem o téměř 4 kilometry dál. V lednu při inauguraci tu nebudou žádná auta, ale naopak po obou stranách přibudou lidé. Právě tudy projede v tu dobu už prezident Trump, a pokud půjde – a to doslova – ve šlépějích svého předchůdce, možná na chvíli opustí auto a projde se po novém asfaltu pěšky.

„Dokážete si představit, že plánovat událost pro statisíce diváků v hlavním městě a miliony dalších, kteří se budou dívat po celém světě, je velkolepý projekt.“

Bradley Becker

velitel vojenské části příprav inaugurace Donalda Trumpa

Poslední zastávkou budou dočasné tribuny před Bílým domem, odkud bude Trump několik hodin sledovat průvod kapel, vojáků a zástupců nejrůznějších spolků. Odpoledne pak vstoupí do Bílého domu hlavním vchodem a osmiletá éra Baracka Obamy skončí.