Po útoku islamistů na keňskou univerzitu zemřelo 147 lidí

Garissa – Útok islamistů na univerzitu ve východokeňském městě Garissa stál život 147 lidí. Keňské bezpečnostní síly už islamistické ozbrojence v první vlně zneškodnily - operace ale prý ještě není u konce. V oblastech u somálské hranice, kde k útoku došlo, úřady ve čtvrtek preventivně vyhlásily výjimečný stav. Vláda vypsala několikamilionovou odměnu na domnělého strůjce útoku - jednoho z vrchních představitelů hnutí Šabáb.

Odhady o počtu členů útočícího komanda se liší - jdou od pěti do deseti lidí. „Lidi jsme roztřídili a muslimy jsme propustili,“ řekl jeden z útočníků. Křesťany útočníci na místě vraždili nebo zadržovali. Útočníci podle ministerstva vnitra obsadili jednu ze čtyř budov. Ostatní policie evakuovala.

Keňský Červený kříž uvedl, že z obsazené budovy uniklo asi padesát lidí. „Probudil nás zvuk výstřelů, všichni začali utíkat o život,“ podotkl student John. „Běželi jsme dokonce nazí, neměli jsme čas zjišťovat, co se děje,“ uvedla další studentka.

Video Při útoku Šabábu na univerzitní areál zemřely desítky lidí
video

Při útoku Šabábu na univerzitní areál zemřely desítky lidí

Při útoku Šabábu na univerzitní areál zemřely desítky lidí

ud: 2.4.2015

Ozbrojenci v Garisse drží rukojmí už dlouhé hodiny

Spolupracovník ČT Jakub Zahradníček: V Garisse už došlo k mnoha útokům

Arabista: Šabáb je hnutí rozhněvaných mladých mužů s cílem destabilizovat

Ozbrojenci kolem 4:30 SEČ napadli nejprve univerzitní mešitu. Na místo posléze dorazili policisté i vojáci, přestřelka mezi nimi a ozbrojenci trvala několik hodin. „Je těžké se dostat do areálu, protože někteří z útočníků jsou na střechách a střílí na nás, kdykoli se snažíme proniknout dovnitř,“ uvedl během akce zástupce policie.

/*json*/{"map":{"lat":-0.4591034972919119,"lng":39.6485854,"zoom":13,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":{},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/

Severní a východní oblasti Keni, které sousedí se Somálskem, jsou často dějištěm útoků islamistů ze somálské skupiny Šabáb napojené na Al-Káidu. Jde o odvetné akce za zapojení Keni do tažení proti skupině v Somálsku. Jen v Garisse už podle spolupracovníka ČT v Keni Jakuba Zahradníčka došlo k mnoha teroristickým útokům.

Dále například v roce 2013 zaútočili radikálové na nákupní centrum Westgate v metropoli Nairobi, tehdy zahynulo 67 lidí a 170 dalších bylo zraněno. Organizátora této akce v březnu zabil bezpilotní letoun americké armády. V letech 2012 až 2014 zahynulo při útocích milic Šabáb na keňském území podle policejních statistik 312 lidí, z toho jen v Garisse bylo 38 obětí.