Růžový pomník na omluvu Čechům už vyčistili

Sofia - Sofijský památník sovětské armádě, který se tento týden zbarvil na znamení omluvy za invazi do Československa z roku 1968 do růžova, má opět svou původní barvu. Pryč jsou i nápisy Bulharsko se omlouvá či Praha '68, které se na monumentu objevily v noci na středu.

Vyčištění podle deníku Dnevnik financovalo sdružení Bulharsko - Rusko, které se již na podobné akci podílelo v roce 2011, když byli vojáci na památníku přebarveni na americké komiksové hrdiny. „Znovu památník umyjeme. Najmeme si firmu, se kterou jsme spolupracovali v minulosti. Myslím si, že ve čtvrtek ráno už bude památník čistý,“ řekla šéfka sdružení Svetlana Šarenkovová ve středu večer deníku Standart. „Chceme, aby byl monument, který připomíná smrt milionů lidí, zase v pořádku,“ dodala. Přebarvení soch je podle ní vandalstvím.

Za nabarvení památníku na dva roky do vězení

Kdo za obarvením památníku stojí, není jasné. Člověku, který památník pomaloval, hrozí obvinění z výtržnictví, za které může v Bulharsku dostat až dva roky vězení. Sofijská prokuratura již zahájila vyšetřování, k dispozici má záběry z kamer v okolí monumentu. Bulharské deníky v této souvislosti poznamenávaly, že podobnými akcemi v Česku proslul výtvarník David Černý, který přebarvil v roce 1991 na růžovo rovněž památník sovětským vojákům - tank z druhé světové války.

U obyvatel Sofie vyvolalo přebarvení památníku velký zájem a množství z nich k monumentu ve středu zamířilo, aby se u něj mohli vyfotografovat. Většina z těch, se kterými na místě mluvil reportér listu 24 časa, si nemyslela, že jde o vandalství. Považovali to za umění, jehož vzkaz naopak vyzdvihovali.

Přebarvení památníku vyvolalo u bulharských médií zájem. Svými dotazy zahltily zejména českou ambasádu v Sofii. „Přebarvení sochy je z právního hlediska striktně nezákonné. Vážíme si, že je toto výročí připomenuto, nicméně s touto formou se nemůžeme identifikovat,“ uvedl zástupce velvyslance v Bulharsku Tomáš Chrobák. „Zatím těžko můžeme říci, kdo je autorem a zda se k tomu někdo přihlásí. Nejspíš asi ne,“ dodal.

Památník nebyl přebarven poprvé

Sofijský památník přitom nezískal nový vzhled poprvé. Například v roce 2011 se vojáci v bronzovém sousoší změnili v americké komiksové hrdiny Supermana či Wolverina ze ságy X-Men. Přibyl i Santa Claus a Ronald McDonald. Ruská vlajka, kterou vojáci drží v rukou, byla obarvena na americkou a pod tím vším byl bulharský nápis Držíme krok s dobou. Loni v srpnu byly zase vojákům přikresleny barevné kukly na podporu dívek ze skupiny Pussy Riot.

Většina bulharských médií včera v souvislosti s přebarvením památníků poznamenávala, že Bulharsko bylo první zemí, která na invazi do Československo trvala. V roce 1990 se za ni bulharský parlament omluvil a o sedm let později se pak osobně omluvil tehdejší bulharský prezident Petar Stojanov během své návštěvy Prahy.