Revize ústavy? ANO chce klouzavý mandát, lidovci i STAN úpravy pro Hrad

Ke změnám ústavy je potřeba přistupovat obezřetně, částečné úpravy by ale byly na místě, shodla se většina účastníků předvolební debaty České televize o stavu tuzemské demokracie. Cesty se ale rozcházejí: ANO i sociální demokracie se vyslovují pro zavedení klouzavého mandátu, lidovci a STAN chtějí omezit prezidenta – a pravice spolu se Zelenými by do ústavy nejradši nezasahovala.

Možným změnám tuzemské ústavy se v uplynulých měsících konala pod patronací šéfa vládních legislativců Jana Chvojky série kulatých stolů. Kapacity ústavního práva, šéfové nejvyšších soudů nebo zástupci tuzemské prokuratury se shodli na tom, že po čtvrt století existence základní zákon republiky revizi potřebuje, ale úpravy by to měly být hlavně kosmetické.

Nepatrně by měla posílit hlava státu, která by (v rámci sjednocení praxe) mohla bez kontrasignace – podpisu premiéra – jmenovat i vedení Nejvyššího správního soudu, stejně jako to dělá u soudu Nejvyššího a Ústavního. Poslanec jako jednotlivec by pak do budoucna mohl přijít o zákonodárnou iniciativu.

Ústavě a její případné revizi se v poslední ze série tematických předvolebních debat České televize věnovali i kandidáti v nadcházejících sněmovních volbách, a přestože prakticky všichni vyjadřovali ústavě respekt a úctu a dramatické změny odmítali, v jejích úpravách by byli ve srovnání s ústavními esy přece jen o něco kreativnější. Proti změnám se vyslovila prakticky jen stávající pravicová opozice a Zelení.

ODS, TOP 09, Zelení: Ústava razantní změny nepotřebuje

„V ústavním pořádku žádné razantní a dramatické změny neplánujeme. Ústava je koncipovaná dobře, a pokud budeme schopni vnímat a respektovat materiální právo, kterému dává jasná pravidla, tak je to v pořádku. Zelení v tomto ohledu žádné radikální pozice nepřináší,“ řekl lídr královéhradecké kandidátky Michal Kudrnáč.

„Problémy nevidíme v ústavě, nýbrž v lidech, kteří ji mají naplňovat,“ doplnil čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. „Problém české demokracie není v těch či oněch paragrafech ústavy, nýbrž v tom, že nám chybí odvaha bojovat za demokracii jak v zahraničí, tak u nás. Pro fungující demokracii nám navíc chybí vzájemná důvěra.“

Proti zásahům se vyslovil i předseda ODS Petr Fiala. „Všichni bychom měli naplňovat ducha ústavy, to je správný postup, v ústavě bych žádné změny nedělal. Nevidím pro to ani politickou atmosféru, ani politickou vůli a bojím se změn, které povedou k většímu chaosu,“ varoval. „Vzpomeňme, jak se změnila situace se zavedením přímé volby prezidenta.“

121 minut
Záznam předvolební debaty o stavu demokracie
Zdroj: ČT24

Hra o vládu. STAN chtějí oslabit prezidenta na úkor šéfa sněmovny

Právě na ústavní pozici hlavy státu by se ovšem chtěl zaměřit politický střed – lidovci a Starostové a nezávislí. Druhá zmíněná formace ústy svého celorepublikového lídra Jana Farského navrhuje změnu způsobu, jímž prezident pověřuje premiéra sestavením vlády. Ve stávající praxi získává dva pokusy z Hradu, a pokud sněmovna kabinetu pokaždé nevysloví důvěru, třetí pověřovací pokus už nepatří hlavě státu, ale předsedovi dolní komory. Starostové navrhují pořadí zpřeházet.

„Stačilo by to upravit tak, aby třetí pokus, který má předseda sněmovny, byl druhý, a prezidentovi by zůstal první a třetí pokus. V tu chvíli by byla naše demokracie daleko stabilnější a bezpečnější,“ uvedl v debatě Farský. Jinak totiž podle něj hrozí, že prezident bude využití druhého pokusu odkládat – a nechá i celé volební období vládnout kabinet bez důvěry a v demisi.

Bez bližší specifikace chtějí pravomoci hlavy státu zúžit také lidovci. „Ústava a listina základních lidských práv jsou zásadní dokumenty, o jejichž revizi je třeba vést uvážlivou diskusi, praxe výkonu prezidentské funkce ukazuje, že je namístě se zamyslet nad pravomocemi prezidenta a nad tím, jestli by nebylo vhodné je více vymezit. K tomu bychom se klonili,“ řekl ministr kultury a lídr pražské kandidátky KDU-ČSL Daniel Herman.

ANO chce klouzavý mandát, ČSSD není proti

Pověřený šéf ČSSD a lídr plzeňské kandidátky Milan Chovanec posilování nebo oslabování prezidentských kompetencí nepodporuje. „Kdyby to chtěli zákonodárci měnit, měli to udělat zároveň s přímou volbou. Žádné zásadní změny nejsou potřeba,“ konstatoval.

Chovanec se současně přiklonil k debatě o zavedení klouzavého mandátu – čili institutu, kdy poslance, jenž se ujme ministerské funkce, zastoupí ve sněmovních lavicích náhradník. „Na Slovensku to dobře funguje, nebránil bych se, vidím to jako změnu efektivní, ale na to je potřeba širokou politickou shodu. Nemůže to být protlačeno 120 hlasy.“

Zavedení klouzavého mandátu je v debatě o změnách ústavy dlouhodobým tématem hnutí ANO, což v debatě potvrdil i místopředseda sněmovny a lídr zlínské kandidátky Radek Vondráček: „Ministr by měl prostor věnovat se svému ministerstvu, vydělala by na tom i sněmovna, protože by přišel nový náhradní poslanec, který by mohl pracovat ve výborech a mohl odvést svůj kus práce.“

Piráti, komunisté i SPD volají po referendu

Šéf Svobody a přímé demokracie a lídr její středočeské kandidátky Tomio Okamura akcentoval své tradiční téma, prosazení chybějícího zákona o všeobecném referendu po sesbírání sto tisíc podpisů. Soudci by podle Okamurových představ měli mandát vykonávat jen omezeně, SPD žádá také odvolatelnost politiků a „rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu, aby mohl kontrolovat veškeré organizace, které inkasují veřejné peníze“.

Zákon o obecném referendu prosazují také Piráti. „Aby dobře fungovala, klíčová je informační kampaň a to, jakým způsobem zákon pokryje informování,“ doplnil Mikuláš Ferjenčík a rovněž akcentoval větší pravomoci NKÚ a kritizoval ČSSD za to, že navzdory deklarovaným zákonům zákon nedokázala prosadit. Odmítavé stanovisko, které v Senátu dali její senátoři, Chovanec vysvětlil vnitřní demokracií.

Stejný zájem na ústavních úpravách potom akcentovali i komunisté. „Máme velký rest, protože ústava není naplněna z hlediska zákona o celostátním referendu, a pokud bychom udělali nějakou revizi, slušelo by se posílit postavení NKÚ,“ řekla jednička jejich středočeské kandidátky Stanislav Grospič. 

Do předvolebních debat jsou představitelé politických stran a hnutí zváni na základě zveřejněných volebních pravidel České televize.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Z Trumpových výhrůžek málokterá dopadla, říká ekonom Bartoň

Prezident USA Donald Trump v pondělí varoval Rusko, že pokud do padesáti dnů nebude uzavřena dohoda o ukončení války s Ukrajinou, přijdou velmi vysoká cla. Podle bývalého guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka by opatření mohlo představovat „silný kalibr“, pokud by skutečně platila sekundární cla na obchodní partnery Moskvy ve výši stovek procent. Podle datového ekonoma Anglo-American University v Praze Petra Bartoně však „zatím z těch jeho (Trumpových) výhrůžek málokterá dopadla“. Debatu moderovala Tereza Řezníčková.
před 2 hhodinami

Respektujte slovenský zájem, reagoval Fico na Fialův dopis

Slovenský premiér Robert Fico (Smer) vyzval svého českého kolegu Petra Fialu (ODS), aby respektoval slovenský zájem na zajištění budoucích dodávek zemního plynu pro Slovensko za rozumné ceny. Fico tak reagoval na dopis, kterým jej Fiala požádal, aby Bratislava neblokovala nový soubor sankcí EU vůči Moskvě. Už dříve podobnou výzvu Ficovi adresoval německý kancléř Friedrich Merz. Fico také Fialovi navrhl co nejrychlejší uspořádání společného jednání vlád obou zemí v Bratislavě. Fiala to odmítl.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Dvě třetiny kontrol autobazarů odhalily problémy

Při koupi auta z autobazaru by zákazníci měli trvat na úplných a neměnných informacích o ceně, technickém stavu i historii vozu. Česká obchodní inspekce loni zjistila pochybení ve dvou třetinách kontrol, včetně nepravdivých údajů o stavu vozidla nebo počtu najetých kilometrů. Prodejci by měli poskytnout konečnou cenu a doložit servisní knížku.
před 4 hhodinami

Zvlněná vozovka na D1 vytvořila nebezpečný skok

Na nájezdu na jeden z mostů na D1 u Ostravy ve směru na Brno se vytvořil nebezpečný skok. I při snížené rychlosti tam řidiči často škrtnou podvozkem o povrch silnice a vystavují se tak velmi nebezpečné situaci. „(Skok) může (automobil) nadnést a opravdu letí vzduchem. Málokterý řidič má v praxi natrénováno, aby takovýto manévr zvládl,“ upozorňuje koordinátor BESIP Petr Blahut. Opravy podle Ředitelství silnic a dálnic začnou ještě během léta – nebudou ovšem definitivní, ale pouze provizorní. Čeká se totiž na výsledek soudního sporu týkajícího se materiálu použitého v podloží.
před 5 hhodinami

Třicetiprocentní cla mohou učinit evropský export nekonkurenceschopným, tvrdí analytik

Pokud by americký prezident skutečně od 1. srpna uvalil na zboží z Evropské unie třicetiprocentní cla, učinilo by to evropský export „v podstatě nekonkurenceschopným,“ říká zástupce ředitele institutu Europeum Viktor Daněk. Podle ekonomky Jany Matesové Trump nedosáhne kýženého přesunu výroby do USA, protože jeho oznámení provází nepředvídatelnost. Evropská unie podle svých představitelů dlouhodobě usiluje o obchodní dohodu se Spojenými státy.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Povodí Vltavy hlásí mimořádně nízké průtoky, deště nepomáhají

Na dvou desítkách toků na Chomutovsku již kvůli nízkým průtokům platí zákaz odebírání povrchových vod. Povodí Vltavy potvrzuje, že celá řada míst je na historických minimech. Deště posledních dnů podle něj nepomohly. Situaci zřejmě nezmění ani ty, které mají přijít v tomto týdnu. Kvůli mimořádně nízkým průtokům teď nesmí odebírat povrchové vody například lidé na okraji Jirkova. Vodou nesmějí napouštět bazény, mýt auta nebo zalévat.
před 5 hhodinami

Fiala se dohodl se Starmerem na spolupráci v jaderné energetice

Česko podepsalo s Británií memorandum o porozumění ohledně spolupráce v jaderné energetice, řekl premiér Petr Fiala (ODS) po jednání se svým britským protějškem Keirem Starmerem v Londýně. Britská firma Rolls-Royce podle něj zvažuje, že v Česku postaví továrnu na malé modulární reaktory.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Dvě třetiny lidí jsou pro přísnější regulaci alkoholu

Téměř dvě třetiny dospělých míní, že by v Česku měla být přísnější regulace alkoholu. Ukázal to průzkum think tanku Ministr zdraví, který v dubnu provedla společnost Behavio. Většina dotázaných by byla pro zákaz propagace alkoholických nápojů na akcích pro mladé, pro omezení reklamy či prodeje na benzinových pumpách a v automatech či pro zrušení daňové výjimky pro tiché víno. V průzkumu odpovídala tisícovka lidí, zjištění jsou reprezentativní.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...