Krajská asistenční centra a úřady práce budou o víkendu a o svátcích v pohotovosti kvůli změně podpory uprchlíků. Ve výjimečných případech budou moci příchozí v nouzi získat na bydlení dávku mimořádné okamžité pomoci. Pokrýt by mohla třeba kauci na byt, řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Podle vládní zmocněnkyně pro lidská práva Kláry Šimáčkové Laurenčíkové by od pondělí měla začít fungovat databáze s informacemi o všech ubytovacích kapacitách. Organizace na pomoc příchozím varují, že po změně podpory může řada lidí skončit bez bydlení. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) odhadl, že do problémů se může dostat pět až deset tisíc lidí.
Kvůli změnám v podpoře uprchlíků budou úřady práce v pohotovosti. Vznikne také databáze ubytování
„Během víkendu budou jak úřady práce, tak krajská asistenční centra v režimu pohotovosti, abychom byli schopni v případě nutnosti a potřeby reagovat, dát doplňující informace, řešit otázku zranitelnosti. Budeme mít posílené i naše krizové linky, abychom byli připraveni čelit situacím, které je potřeba zvládnout a odbavit,“ řekl Jurečka.
Ministr vnitra připustil, že změny v podporách povedou k přesunu některých Ukrajinců z regionů s dražším ubytováním do regionů s ubytováním levnějším i k návratu některých běženců na Ukrajinu. „Já si myslím, že do reálného problému se nedostane více než pět až deset tisíc lidí, a pro ty se samozřejmě chystají opatření nějakého rychlého nouzového ubytování,“ řekl Rakušan. Jde podle něho o to, aby tito lidé nezůstali na ulici.
Stát bude platit nouzové ubytování jen zranitelným uprchlíkům
Lidem, kteří mohou pracovat, uhradí stát nouzové ubytování v zařízeních prvních pět měsíců. Poté si ho budou platit sami, nebo se musí přestěhovat. Zdarma ho budou mít dál zranitelní, tedy děti a mladí do 18 let, rodiče dětí do šesti let, těhotné ženy, lidé nad 65 let, studenti českých vysokých škol do 26 let, invalidé a lidé s průkazem postižených i ti, kteří o ně pečují.
Od července se přestává vyplácet solidární příspěvek těm, kteří zdarma u sebe doma či ve svém volném bytě uprchlíky ubytovávají. Bydlení by si uprchlíci měli platit sami. Do humanitární dávky se nově zahrne životní či existenční minimum i náklady na bydlení na osobu 3000 korun v evidovaném bytě či 2400 korun jinde, od výsledné částky se odečte uprchlíkův příjem.
Organizace varují před ztrátou bydlení
Podle Jurečky je v nouzovém ubytování asi 70 tisíc lidí, z nichž zhruba 30 tisíc nepatří mezi zranitelné. V solidárních domácnostech je pak asi 30 tisíc osob, upřesnil ministr. Organizace na pomoc příchozím poukazují na to, že se podpora snižuje. Varují, že řada lidí může skončit bez bydlení. „Jsou tady samozřejmě kapacity, které se do určité míry mobilizovaly, abychom o nich věděli a mohli je využít,“ uvedl ministr. Počet míst, která jsou případně k dispozici, nepřiblížil.
Podle zmocněnkyně by měla od pondělí začít fungovat také databáze se všemi kapacitami bydlení, kterou spustí Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Obce by z ní měly případně zjistit, kde jsou volná místa, dodala Šimáčková Laurenčíková.
Úřady práce dostaly také pokyny pro případné přidělení mimořádných dávek. „Pokud nastanou specifické situace, máme možnost využít systém mimořádné okamžité pomoci. Neměl by nahrazovat plošně podporu nezranitelných. Je to pro specifické situace, kde jsme připraveni touto formou pomoci,“ uvedl ministr.
Zdůraznil, že mimořádná dávka je pro lidi v hmotné nouzi. „Rozhodně nebudeme v sobotu či neděli vyplácet na úřadu práce peníze v hotovosti. Bude probíhat proces posouzení. Bude tu prověřování majetkové a příjmové situace, samozřejmě v rámci možností,“ řekl Jurečka. Podle něj bude mimořádnou pomoc možné využít na kauci za byt či pro lidi, kteří čekají na posouzení zdravotního stavu pro uznání zranitelnosti.
Jurečka chce vytvořit systém, který by informoval o dávkách z Ukrajiny
Podle Jurečky také ministerstvo práce jedná s ukrajinskou stranou o pravidelném poskytování informací o vyplácení ukrajinských důchodů a dávek. Resort tak chce přesněji zjistit příjmy uprchlíků kvůli poskytování podpory v Česku.
„Je potřeba si uvědomit, že modelové příklady jsou zatíženy jednou důležitou neznámou. A tou je, že Ukrajina nepřestala vyplácet důchody, ani invalidní důchody, ani žádnou jinou sociální podporu včetně přídavků na děti a rodičovského příspěvku. Tyto formy podpory ukrajinským občanům včetně těch na území ČR jsou vypláceny. My bychom potom museli do těch příkladů započítávat i tyto příjmy – v přepočtu podle kurzu a kupní síly. I tyto zranitelné skupiny mají stále nějaký příjem,“ uvedl Jurečka.
Příjem v Česku uprchlíci kvůli dávce dokládají. K příjmu z Ukrajiny je čestné prohlášení. „My se s ukrajinskou stranou snažíme komunikovat opakovaně v posledních měsících, abychom nalezli nějaký systém pravidelného předávání informací o tom, kterým lidem z Ukrajiny, kteří pobývají na území ČR, jsou vypláceny důchody a podpory v rámci ukrajinského sociálního systému. Zatím bohužel jsme ještě nenašli shodu, jakým způsobem si tato data předávat,“ řekl šéf resortu. Věří, že letos se „informační tok zprůchodní“.
Ministerstvo se pak chystá podle Jurečky vyplacenou podporu zpětně kontrolovat. Při zjištění dalších příjmů by dávku žádalo zpět.