Kvůli změnám v podpoře uprchlíků budou úřady práce v pohotovosti. Vznikne také databáze ubytování

Krajská asistenční centra a úřady práce budou o víkendu a o svátcích v pohotovosti kvůli změně podpory uprchlíků. Ve výjimečných případech budou moci příchozí v nouzi získat na bydlení dávku mimořádné okamžité pomoci. Pokrýt by mohla třeba kauci na byt, řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Podle vládní zmocněnkyně pro lidská práva Kláry Šimáčkové Laurenčíkové by od pondělí měla začít fungovat databáze s informacemi o všech ubytovacích kapacitách. Organizace na pomoc příchozím varují, že po změně podpory může řada lidí skončit bez bydlení. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) odhadl, že do problémů se může dostat pět až deset tisíc lidí.

„Během víkendu budou jak úřady práce, tak krajská asistenční centra v režimu pohotovosti, abychom byli schopni v případě nutnosti a potřeby reagovat, dát doplňující informace, řešit otázku zranitelnosti. Budeme mít posílené i naše krizové linky, abychom byli připraveni čelit situacím, které je potřeba zvládnout a odbavit,“ řekl Jurečka.

Ministr vnitra připustil, že změny v podporách povedou k přesunu některých Ukrajinců z regionů s dražším ubytováním do regionů s ubytováním levnějším i k návratu některých běženců na Ukrajinu. „Já si myslím, že do reálného problému se nedostane více než pět až deset tisíc lidí, a pro ty se samozřejmě chystají opatření nějakého rychlého nouzového ubytování,“ řekl Rakušan. Jde podle něho o to, aby tito lidé nezůstali na ulici.

8 minut
Marian Jurečka o změnách pravidel pro válečné uprchlíky
Zdroj: ČT24

Stát bude platit nouzové ubytování jen zranitelným uprchlíkům

Lidem, kteří mohou pracovat, uhradí stát nouzové ubytování v zařízeních prvních pět měsíců. Poté si ho budou platit sami, nebo se musí přestěhovat. Zdarma ho budou mít dál zranitelní, tedy děti a mladí do 18 let, rodiče dětí do šesti let, těhotné ženy, lidé nad 65 let, studenti českých vysokých škol do 26 let, invalidé a lidé s průkazem postižených i ti, kteří o ně pečují.

Od července se přestává vyplácet solidární příspěvek těm, kteří zdarma u sebe doma či ve svém volném bytě uprchlíky ubytovávají. Bydlení by si uprchlíci měli platit sami. Do humanitární dávky se nově zahrne životní či existenční minimum i náklady na bydlení na osobu 3000 korun v evidovaném bytě či 2400 korun jinde, od výsledné částky se odečte uprchlíkův příjem.

Organizace varují před ztrátou bydlení

Podle Jurečky je v nouzovém ubytování asi 70 tisíc lidí, z nichž zhruba 30 tisíc nepatří mezi zranitelné. V solidárních domácnostech je pak asi 30 tisíc osob, upřesnil ministr. Organizace na pomoc příchozím poukazují na to, že se podpora snižuje. Varují, že řada lidí může skončit bez bydlení. „Jsou tady samozřejmě kapacity, které se do určité míry mobilizovaly, abychom o nich věděli a mohli je využít,“ uvedl ministr. Počet míst, která jsou případně k dispozici, nepřiblížil.

Podle zmocněnkyně by měla od pondělí začít fungovat také databáze se všemi kapacitami bydlení, kterou spustí Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Obce by z ní měly případně zjistit, kde jsou volná místa, dodala Šimáčková Laurenčíková.

Úřady práce dostaly také pokyny pro případné přidělení mimořádných dávek. „Pokud nastanou specifické situace, máme možnost využít systém mimořádné okamžité pomoci. Neměl by nahrazovat plošně podporu nezranitelných. Je to pro specifické situace, kde jsme připraveni touto formou pomoci,“ uvedl ministr.

Zdůraznil, že mimořádná dávka je pro lidi v hmotné nouzi. „Rozhodně nebudeme v sobotu či neděli vyplácet na úřadu práce peníze v hotovosti. Bude probíhat proces posouzení. Bude tu prověřování majetkové a příjmové situace, samozřejmě v rámci možností,“ řekl Jurečka. Podle něj bude mimořádnou pomoc možné využít na kauci za byt či pro lidi, kteří čekají na posouzení zdravotního stavu pro uznání zranitelnosti.

Jurečka chce vytvořit systém, který by informoval o dávkách z Ukrajiny

Podle Jurečky také ministerstvo práce jedná s ukrajinskou stranou o pravidelném poskytování informací o vyplácení ukrajinských důchodů a dávek. Resort tak chce přesněji zjistit příjmy uprchlíků kvůli poskytování podpory v Česku.

„Je potřeba si uvědomit, že modelové příklady jsou zatíženy jednou důležitou neznámou. A tou je, že Ukrajina nepřestala vyplácet důchody, ani invalidní důchody, ani žádnou jinou sociální podporu včetně přídavků na děti a rodičovského příspěvku. Tyto formy podpory ukrajinským občanům včetně těch na území ČR jsou vypláceny. My bychom potom museli do těch příkladů započítávat i tyto příjmy – v přepočtu podle kurzu a kupní síly. I tyto zranitelné skupiny mají stále nějaký příjem,“ uvedl Jurečka.

Příjem v Česku uprchlíci kvůli dávce dokládají. K příjmu z Ukrajiny je čestné prohlášení. „My se s ukrajinskou stranou snažíme komunikovat opakovaně v posledních měsících, abychom nalezli nějaký systém pravidelného předávání informací o tom, kterým lidem z Ukrajiny, kteří pobývají na území ČR, jsou vypláceny důchody a podpory v rámci ukrajinského sociálního systému. Zatím bohužel jsme ještě nenašli shodu, jakým způsobem si tato data předávat,“ řekl šéf resortu. Věří, že letos se „informační tok zprůchodní“.

Ministerstvo se pak chystá podle Jurečky vyplacenou podporu zpětně kontrolovat. Při zjištění dalších příjmů by dávku žádalo zpět.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

„Je to věc politické reprezentace,“ vzkázal Ústavní soud k zemědělským dotacím

Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh opozičních poslanců týkající se vládního nastavení dotací zemědělcům. Nařízení při rozdělování přímých plateb podle nich znevýhodňuje kolektivně podnikající zemědělce, třeba družstva, naopak prý zvýhodňuje malé, samostatně hospodařící farmáře. Za skupinu poslanců jednala Alena Schillerová (ANO), vyhlášení nálezu se nezúčastnila.
před 4 mminutami

Zemřel Alois Švehlík. Hlas Nicholsona i osobnost Národního divadla

Zemřel herec Alois Švehlík. Přes tři dekády patřil k nejvýraznějším postavám hereckého souboru Národního divadla, na kontě má také řadu filmových rolí, za snímek Na střeše získal nominace na Českého lva. Uplatnil se také v dabingu, kde propůjčil hlas třeba Jacku Nicholsonovi. Aloisi Švehlíkovi bylo 85 let. Lidé z oboru na něj vzpomínají jako na představitele silných osobností s citlivou duší.
08:11Aktualizovánopřed 4 mminutami

Policie prověřuje nehodu v Hustopečích kvůli dvěma trestným činům

Policie rozšířila prověřování železniční nehody v Hustopečích nad Bečvou, kde v únoru vykolejily a vzápětí shořely cisterny s benzenem, o trestný čin poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti. Nehodu se škodou ve stovkách milionů korun vyšetřuje pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. Spis dozoruje přerovské okresní státní zastupitelství. Nikdo dosud nebyl obviněn, řekla přerovská policejní mluvčí Miluše Zajícová.
08:39Aktualizovánopřed 29 mminutami

ŽivěPoslanci se sešli k zákonu o podpoře bydlení

Sněmovna pokračuje v závěrečném kole debaty o zákonu o podpoře bydlení, jenž míří zejména na lidi ohrožené bytovou nouzí. Na programu mimořádné schůze svolané z koaličního podnětu je také uzákonění pravidel pro lobbování a sociální novela, v níž prosazují opoziční ANO a SPD zvýšení některých příspěvků na péči pro lidi se zdravotním postižením.
09:00Aktualizovánopřed 33 mminutami

Dárců kostní dřeně přibývá, devítiletý Matěj ale na vhodného stále čeká

Nebývalý zájem o zápis do registrů dárců kostní dřeně znamená naději nejen pro vážně nemocnou dvouletou Madlen s hematologickým onemocněním, ale také pro další dospělé i dětské pacienty. Registry i po dvou týdnech přijímají denně stovky až tisíce lidí. Na vhodného dárce zatím marně čeká například devítiletý Matěj ze Zlína s vzácnou poruchou krvetvorby.
před 4 hhodinami

Na český trh vstoupil čínský gigant v oblasti elektroaut

Na tuzemském automobilovém trhu přibyla nová čínská konkurence. Je jím výrobce automobilů BYD, který je jedním ze světových hráčů na poli elektromobility. Největší čínská automobilka prozatím tuzemským zákazníkům nabídne dva elektromobily a hybridní vůz. Přestože na českém trhu působí i další čínské automobilky, poptávka po jejich autech zdaleka nedosahuje zájmu spotřebitelů o už zavedenější značky. Letos byl z elektrických aut největší zájem o vozy značky Škoda, Volkswagen a Tesla.
před 5 hhodinami

Státní rozpočet měl ve čtvrtletí schodek 91,2 miliardy

Schodek státního rozpočtu za první čtvrtletí dosáhl 91,2 miliardy korun, prohloubil se z únorových 68,6 miliardy, informovalo ministerstvo financí. Je to čtvrtý nejhlubší březnový deficit od vzniku Česka, loni činil ve stejném období 105 miliard korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) meziroční zlepšení uvítal, podle něj se projevují dopady konsolidačního balíčku.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Rádio Svobodná Evropa posílá pražské zaměstnance na neplacenou dovolenou

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) začalo v úterý posílat zaměstnance pražské centrály na neplacenou dovolenou. Médium totiž od amerického Kongresu neobdrželo vyčleněné prostředky na dubnový provoz. Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa chce financování RFE/RL ukončit, rozhlasová stanice se proti tomu brání soudní cestou.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...