Policie doporučuje zachovat kontroly na Hradě. Prezident Zeman žádal jejich zrušení

Policie prozatím doporučila zachovat bezpečnostní kontroly na Pražském hradě. Je to sídlo hlavy státu a jedna z nejnavštěvovanějších památek, což z něj dělá potenciálně atraktivní měkký cíl. Pokud se bezpečnostní situace změní, policisté jsou připraveni opatření změnit, sdělila mluvčí policejního prezidia Hana Rubášová. O zrušení či zásadní úpravu kontrol u vstupu na Hrad požádal ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) prezident Miloš Zeman. Nepovažuje je nyní za správné a v souladu se zájmy občanů.

Kontroly byly zavedeny v létě 2016. Pražský hrad se k nim v té době aktivně hlásil a obhajoval je. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček je zdůvodňoval bezpečností. Hrad také plánoval vylepšení přístřešků pro policisty a sliboval změny v podobě kontrol za využití moderních technologií.

Policisté podle Rubášové přihlédli i k současné mezinárodní situaci. „Z výše uvedených důvodů Policie České republiky doporučila zachovat stávající bezpečnostní opatření zahrnující technické prostředky k zabránění neoprávněnému či násilnému vjezdu do areálu Pražského hradu a bezpečnostní kontroly osob na vstupu,“ uvedla mluvčí.

Nyní podle ní Útvar pro ochranu prezidenta a další specializované útvary posuzují jednotlivé alternativy zábran i formy a rozsah prověrek návštěvníků Pražského hradu.

Zeman uvedl, že situaci, kdy jsou návštěvníci nuceni podstupovat prohlídky, i když se jdou třeba jen projít do Královské zahrady nebo Jeleního příkopu, nepovažuje za správnou a v souladu se zájmy občanů. „Stejně tak již nelze déle tolerovat znehodnocení historicky cenných prostor Pražského hradu kontrolními stanovišti a zátarasy,“ napsal Rakušanovi.

Prezidentská kancelář už na konci října informovala o tom, že jedná s policií o zmírnění bezpečnostních kontrol při vstupu do některých částí Hradu. Cílem je, aby lidé nemuseli procházet kontrolou, když jdou do Jeleního příkopu nebo do Královské zahrady, uvedl tehdy ředitel administrativní sekce prezidentské kanceláře Jan Novák, který je pověřený řízením Správy Pražského hradu.

Vliv ruské invaze

Zeman v dopise zmiňuje, že dosud kontroly při vstupech do areálu Pražského hradu veřejně nekritizoval a doufal v to, že budou časem zmírněny nebo zrušeny. Nyní ale pozbyl důvěry v potřebnost a oprávněnost kontrol. Kritizuje, že policie v krátkém čase změnila postoj.

Aby opatření měla smysl, musí k nim podle Zemana veřejnost přistupovat s porozuměním a musí důvěřovat jejich smyslu. Tak tomu ale není, uvedl. „Žádám Vás proto, abyste ve smyslu svých předcházejících vystoupení zajistil důslednou revizi opatření Policie České republiky na hranicích areálu Pražského hradu a rychlý návrh jejich zrušení nebo zásadní úpravy,“ napsal Zeman.

Rakušan v reakci na dopis hlavy státu uvítal, že se Zeman na konci svého volebního období rozhodl podporovat otevřenost Pražského hradu. Připomněl, že on o ni usiloval po celou dobu, kdy je ve funkci ministra. „Zprvu to vypadalo nadějně, pak to zhatila válka na Ukrajině,“ poznamenal. „Rozhodnutí o případném zrušení kontrol na Pražském hradě je plně v kompetenci policie. Věřím, že situace doma i v zahraničí se brzy zlepší natolik, aby kontroly mohly být zrušeny,“ dodal.

Rakušan v lednu požádal policejní složky o revizi všech bezpečnostních „opatření, která kolem Hradu stvořila válečné opevnění“. Podle ministra byl připraven plán na zmírnění vnějších opatření a zvýšení ostrahy uvnitř hradního areálu. Po zahájení ruské invaze na Ukrajinu letos na konci února ale bezpečnostní složky vydaly rozhodnutí, že není vhodná doba k tomu, aby bezpečnostní opatření zmírňovaly. O „odlehčeném modelu“ bude možné diskutovat podle ministra poté, až skončí ruská válka proti Ukrajině, řekl Rakušan v březnu.

Načítání...