Moravskoslezský kraj se chce lépe připravit na změny klimatu. Vsadí například na zelené střechy

Moravskoslezský kraj chce zmírnit dopady změn klimatu (zdroj: ČT24)

Moravskoslezský kraj se chce lépe připravit na klimatické změny, například na zvýšení denních teplot nebo častější období sucha. Od Evropské komise získalo hejtmanství 250 milionů korun na projekt Life Coala. Tyto peníze v nejbližších deseti letech použije na plány obcí a firem, jak změnám klimatu čelit. Mají jít i na konkrétní opatření, jako jsou úpravy budov nebo veřejných prostranství.

Úpravy, které mají zmírnit dopady změn klimatu, jsou často drobné, ale mají velký přínos. Příkladem může být rostlinami porostlá střecha, která dokáže výrazně snížit venkovní teplotu. Průkopníkem v takových řešeních je v Moravskoslezském kraji město Opava.

Náměstek primátora Opavy Michal Jedlička (KDU-ČSL) představil například zastávku se zelenou střechou. „Je to takový nový typ autobusové zastávky, kterou budeme postupně v Opavě implementovat,“ uvedl.

Zelenou střechu má pak například i mateřská škola v Opavě-Komárově. „Všechna ta voda buď zůstane v těch rostlinkách. Nasají vodu a potom z toho žijí. Přebytek vody skončí v trativodu,“ dodal náměstek. 

Další příklad je také z Opavy. Jedná se o propustnou dlažbu, po které voda neodtéká, ale vsakuje se do půdy. V létě navíc ochlazuje vzduch. Město plánuje, že takovou dlažbu by mohla mít v budoucnu všechna nová parkoviště. 

Větší sucho i častější povodně

Do roku 2100 má podle už zpracované studie vzrůst teplota v Moravskoslezském kraji asi o dva a půl stupně Celsia. V letních měsících bude častěji sucho, přibude také extrémů, jako jsou například povodně. Právě takové dopady změny klimatu má zmírnit projekt Life Coala. 

„Projekt je na deset let. Má část, která se týká tvrdých projektů či investic. Tam je to dvacet procent, pokud jde o změny budov,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO). 

V regionu by měla vzniknout i poradenská centra, která by měla institucím a majitelům objektů pomoci. „Budou mít komplexní úlohu – ukázat na projekty, které je dobré v obci realizovat, říct, jaký mají dopad v daném území, a kde na to čerpat peníze,“ sdělil environmentální expert Petr Birklen.  

Obce se už teď mohou inspirovat na řadě míst v celém Česku. „V městském prostoru jde o snahu předcházet efektům takzvaného tepelného ostrova, to znamená, že se ta místa přehřívají a v noci nechladnou,“ uvedl Birklen. 

Načítání...