V ulicích Plzně jsou další kameny zmizelých. Pět z nich město věnovalo Romům

Dvacet dalších kamenů zmizelých, které připomínají oběti nacistické perzekuce, přibylo v pátek do chodníků na osmi místech v Plzni. Ve městě jich tak je už 77. Kromě patnácti kamenů připomínajících židovské oběti holocaustu se město k mezinárodnímu projektu poprvé připojilo i s pěti kameny věnovanými plzeňským Romům, kteří byli za války odsunuti do koncentračního tábora v Letech u Písku, řekla mluvčí magistrátu Eva Barborková.

Kameny, o které se má „zakopnout“, takzvané Stolpersteine, mají přimět kolemjdoucí zastavit se a vzpomenout si na oběti nacistického režimu. Nacházejí se před domy, v kterých tito lidé žili před násilným sestěhováním a deportací do koncentračních nebo vyhlazovacích táborů.

Přímo z Plzně odjelo v lednu 1942 ve třech transportech 2613 židovských mužů, žen a dětí. Konce války se dožilo pouze 209 z nich. Deportace Romů z Plzně do tábora v Letech probíhaly od 3. srpna 1942. Tábor v Letech fungoval tři roky, během kterých jím prošla velká část Romů žijících na území Čech. Zemřelo v něm celkem 327 lidí a další stovky Romů z Let skončily v Osvětimi.

První kameny zmizelých se v plzeňských ulicích objevily už v roce 2012. Do mezinárodního projektu, jehož autorem je německý výtvarník Gunter Demnig, se zapojilo 26 evropských zemí. V osmnácti stech městech a obcích bylo do letošního června položeno téměř 90 tisíc Stolpersteine.

„Je to způsob, jak připomenout šoa (holocaust) nejenom v tom obecném smyslu, ale i zcela konkrétně k našim spoluobčanům, kteří se stali obětí této tragické události během druhé světové války. Letošní ročník je výjimečný i tím, že v prostoru Zastávky v Doudlevcích si připomeneme i oběti romského holocaustu,“ řekl primátor Martin Baxa (ODS). Nové kameny v Přeštické ulici jsou věnované dospělým i dětem z romských rodin Janečkových a Serynkových, kteří zahynuli v táboře v Letech.

Josefa Serynka, za války působícího na Vysočině a přezdívaného „černý partyzán“, město letos in memoriam ocenilo prestižní Cenou 1. června. „On jediný přežil, členové jeho rodiny se stali oběťmi holocaustu,“ připomněl Baxa.

Zlaté kameny se objevily na osmi nových místech

Kameny zmizelých jsou dlažební kostky s mosazným povrchem, do něhož je vyryto jméno, rok narození, rok deportace a místo úmrtí. Od pátku nové kameny připomínají oběti nacistů na osmi místech, například na Palackého náměstí obchodníka s cukrovinkami Rudolfa Perelese, jeho druhou ženu Annu a dvě děti, kteří zahynuli v koncentračním táboře Izbica.

Na Klatovské třídě jsou nové kameny před domem továrníka Zikmunda Friedlera a jeho ženy Emilie. Další kameny připomínají rodiny Friedlerových a Kleinových či lékaře Theodora Eisnera. Poprvé se dnes pamětní kameny z centrálního obvodu rozšířily i do prvního obvodu, aby před dvěma domy připomněly osud významných rodů továrníků Krausových a Hanákových.