V Praze od srpna podraží papírové i SMS jízdenky. Cena měsíčního a ročního kuponu zůstane stejná

V pražské integrované dopravě (PID) zdraží od 1. srpna jízdenka na půl hodiny z 24 na 30 korun a jízdenka na devadesát minut z 32 na 40 korun. Dražší budou také SMS jízdenky, půlhodinová bude stát 31 korun a devadesátiminutová 42. Důvodem jsou zvyšující se náklady na provoz veřejné dopravy. Vznikne nový tarif pro lidi ve hmotné nouzi, kteří zaplatí měsíčně 165 korun. Ceny měsíčních a ročních kuponů zůstanou zachovány. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Kateřina Šulová

PID zahrnuje dopravu v Praze a Středočeském kraji. Hlavní město ročně dotuje PID více než 15 miliardami korun. Další peníze platí Středočeský kraj za veřejnou dopravu na svém území. Praha roční kupon na MHD v roce 2015 zlevnila z původních 4750 na nynějších 3650 korun.

„Pokud chceme udržet a dále rozvíjet společný dopravní systém Prahy a Středočeského kraje, bylo nezbytné se dohodnout na společných cenách alespoň u jednorázových jízdenek. Prioritou Prahy bylo zachovat cenu dlouhodobých předplatních kuponů. Proto se bude s ročním kuponem cestovat po Praze i nadále za 10 korun na den,“ uvedl náměstek pražského primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě). Zdražení jízdného podle něj navrhli představitelé Středočeského kraje z řad TOP 09, Pirátů, ODS a STAN.

Krytí nákladů tržbami na území Prahy vlivem zvyšující se nabídky, rozvojem infrastruktury, slev a výhodného předplatného jízdného kontinuálně klesá. „Pokud očistíme náklady i tržby o dopady koronavirové krize, bylo by krytí nákladů tržbami v roce 2020 pouhých 19 procent,“ píše se v dokumentu schváleném radními.

Lidé v hmotné nouzi zaplatí méně

Radní schválili kromě zdražení jízdného také nižší jízdné pro lidi v hmotné nouzi. Za měsíční by platili 165 korun a za čtvrtletní 444 korun. Takových lidí je podle odhadu v Praze asi 5500, z nich je část seniorů. Zastupitel za Praha Sobě a starosta Prahy 7 Jan Čižinský už v pátek řekl, že opatření má zabránit vznikajícím exekucím. „Když si zlevněný kupon koupí, Praha z toho bude mít alespoň něco,“ uvedl.

Loni se v Praze spekulovalo o tom, že současné vedení města chce roční kupon znovu zdražit, a to skokově na 5500 korun. Scheinherr v pondělí zopakoval, že k takovému zdražení se město přistoupit nechystá.