„Taras 80“ snoubí něžnost s originalitou

Praha – Fotograf Taras Kuščynskyj symbolizoval ve svém oboru špičku 20. století.  Barokní objekt Písecké brány od zítřka poslouží k vystavení jeho nejznámějších snímků. Půjde totiž o jakési preludium pocty k jeho nedožitým osmdesátým narozeninám, kterých se nedožil kvůli vleklé nemoci.

Vystavením fotografií chtějí organizátoři poukázat na důležitost a jedinečnost umělcova díla. Zároveň chtějí připomenout, kdo vlastně Kuščynskyj byl a co udělal pro vývoj fotky v 70. letech.

"Na těch fotografiích je vidět, že Taras ženy obdivoval a tak je taky fotografoval. Tahle výstava je vlastně jakýmsi preludiem, pozvánkou, na to, co by se mělo uskutečnit v příštím roce,“ upozornila kurátorka výstavy Daniela Mrázková.

Video Reportáž Petra Viziny
video

Reportáž Petra Viziny

Reportáž Petra Viziny

UDAL-25.5.12

Rozhovor s Danielou Mrázkovou

Jedni ho milovali, druzí zase zatracovali. Nikdo však nemůže popřít, že právě Taras přinesl do fotografií ženských aktů čerstvý závan originality. Neotřele propojil nahotu s portrétem a mimo vizuálního zážitku nabídl divákovi i psychologický projev fotografované modelky. Tyto snímky měly daleko větší ohlas než jeho krajinářské počátky.

Pryč z ateliéru! Kuščynskyj se ve své práci vyhnul nepřirozenému pózování mezi čtyřmi stěnami. Naopak jemně propojil nahé lidské tělo s volnou živou přírodou, čímž metaforicky vyjádřil, odkud člověk pochází a čeho je nedílnou součástí.

 • Výstava T. Kuščynského v Písecké bráně
  Výstava T. Kuščynského v Písecké bráně zdroj: ČT24
 • Taras Kuščynskyj / Hana Hegerová
  Taras Kuščynskyj / Hana Hegerová zdroj: ČT24

Podařilo se mu oslovit zejména mladou generaci, která jeho fotografie s nadšením obdivovala. V sílící normalizaci 70. let a ještě navíc po okupaci sovětské armády v roce '68 uvítali mladí jemnou romantiku v prostředí nespoutané přírody s otevřenou náručí.

Rukopis Kuščynského se dal velice snadno rozpoznat. Svou odvahou však leckoho dráždil a možná i proto jej v jednom z dobových článků označili za zlobivé dítě československé fotografie.  

 • Fotografie Tarase Kuščynského
  Fotografie Tarase Kuščynského zdroj: Porte o.s.
 • Fotografie Tarase Kuščynského
  Fotografie Tarase Kuščynského zdroj: Porte o.s.

Hlavní poctu chystá ve spolupráci s umělcovou rodinou občanské sdružení Porte na příští rok. Nynější ochutnávku s názvem Taras 80 si mohou Kuščynského příznivci prohlédnout až do 17. června.