Divadlo Petra Bezruče rozsvítí petrolejové lampy

Ostrava - Ostravské divadlo Petra Bezruče dnes poprvé zahraje Petrolejové lampy, psychologické drama Jaroslava Havlíčka, které proslavil především film Juraje Herze z roku 1971 s Ivou Janžurovou a Petrem Čepkem v hlavních rolích. Jméno Čepek se objeví i v nové ostravské inscenaci. Režisér Martin Františák angažoval do role otce hlavního hrdiny Karla Čepka, o tři roky mladšího bratra zemřelého Petra Čepka, který hraje v oblastním divadle v Českém Těšíně.

„Z nabídky Bezručů jsem měl velikou radost,“ říká Karel. Na rozdíl od bratra se narodil v Ostravě a dodnes se od ní moc nevzdaluje. Petr přišel na svět v Praze, v Ostravě prožil s maminkou a bratrem dětství, ale po studiích na pražské DAMU se tam vrátil už jen na několik let, a to právě do Divadla Petra Bezruče.

Karel Čepek vzpomínal, jak mu bratr řekl o roli syfilitika v Herzově filmu, vyprávěl, jak se na ni připravoval. Protože nevěděl, jak se progresivní paralýza ve svých fázích projevuje, šel za lékaři. „A lékaři mu říkali, ale my nemáme žádného živého syfilitika,“ vzpomínal Čepek mladší.

Video Hovoří Karel Čepek
video

Hovoří Karel Čepek

S lékaři se při studování role zhýralého důstojníka Pavla Maliny radil i herec Lukáš Melník, kterého Františák pro ostravskou inscenaci vybral. Štěpku Kiliánovou, která se za něho provdá, svěřil Sylvii Krupanské. „Oba už do těch rolí dorostli, oba mají velký rozsah možností,“ věří Františák. Havlíčkův román je podle něho krásný, dynamický a stále živý. „Je tam touha po svobodě, ohromná ženská touha po tom dobrém. A vedle toho plíživý hnus maloměšťáctví, který je nám, bohužel, také blízký,“ říká Františák.

Největší sílu hry vidí v postavě Štěpky. „Pohlavní nemoc hlavního hrdiny s projevy šílenství, schizofrenie a postupným rozkladem osobnosti vystavuje hrdinku veliké zkoušce. Tím se vytváří velká krásná postava. To je světlo petrolejové lampy toho příběhu,“ říká.

Havlíčkova Štěpka Kiliánová oslovila i dramaturga Martina Velíška, který spolu s Ivanem Rajmontem napsal jevištní dramatizaci. „Při čtení románu mne nejvíce fascinoval příběh Štěpky - samotářského a tlustého dítěte, zpovykané holky s dobrým srdcem, předčasně a i trochu falešně vyspělé,“ říká Velíšek, který román upravil původně pro Klicperovo divadlo v Hradci Králové.

Tým inscenátorů doplňuje v Divadle Petra Bezruče dramaturgyně Daniela Jirmanová a výtvarník Marek Cpin, který navrhl scénu a kostýmy. Hudbu napsal Nikos Engonidis. Kromě Krupanské, Melníka a Čepka v představení hrají Norbert Lichý, Dušan Urban, Michal Sedláček, Markéta Haroková a další herci.

Petrolejové lampy

Román napsal v polovině dvacátého století Jaroslav Havlíček. Děj se odehrává na maloměstě na přelomu 19. a 20. století. Hlavní hrdinka Štěpka Kiliánová není hezká, není už moc mladá, ale je bohatá. Z touhy po lásce a dítěti se vrhne do manželství s vysněným mužem - bratrancem Pavlem Malinou, důstojníkem rakousko-uherské armády. Ten si ji bere především pro věno. Navíc se na vojně nakazil syfilidou. Z městské paničky se postupně stane těžce pracující selka, která se musí starat o umírajícího manžela.


Premiéra Petrolejových lamp je v Divadle Petra Bezruče v Ostravě dnes o půl sedmé večer.