Superhrubou mzdu zrušíme a musíme zrušit, zní z ANO i po odkladu vládního rozhodnutí

Superhrubá mzda je celoevropská anomálie a kabinet nadále počítá s jejím zrušením. V Událostech, komentářích to prohlásil poslanec za hnutí ANO Jan Volný, podle kterého je jen potřeba dojednat sanaci vzniklého finančního výpadku ve státním rozpočtu. Právě nejasnosti kolem ztráty pro státní kasu vedly vládní koalici v úterý k tomu, že debatu o zrušení superhrubé mzdy odložila.

Video Události, komentáře
video

Události, komentáře o superhrubé mzdě: Goláň vs. Volný

„Superhrubá mzda je absolutní fenomén, nikde v Evropě ani ve světě neexistuje. Kde vezmeme peníze? To je věc, proč se to zastavilo. Musíme opatrně,“ řekl ve vysílání ČT24 poslanec Jan Volný (za ANO).

O superhrubé mzdě rokovaly špičky vládní koalice v úterý, jasné slovo ale odložily až na březen, kdy se má jednat o rozpočtu na příští rok. „Máme analýzu různých dopadů a podle některých informací dochází i k navýšení daní. To nechceme,“ vysvětlil premiér Andrej Babiš (ANO).

Jak doplnila ministryně financí Alena Schillerová (nestr. za ANO), po zrušení by se zavedla daň 19 procent oproti současným 20,1 procentům (u zaměstnanců). Šéfka státní kasy se ale současně obává, že OSVČ by daň vzrostla – z 15 na 19 procent. Celkový výpadek ve státním rozpočtu by se pak měl pohybovat mezi 25 a 33 miliardami, a to si nepřeje koaliční ČSSD, byť rušení podporuje.

Goláň: Hledat úspory mezi vládními výdaji

Podle senátora a ekonoma Tomáše Goláně (SEN 21), který byl rovněž hostem Událostí, komentářů, je konec superhrubé mzdy žádoucí i představitelý. „Zrušení je možné, hospodářský růst přinesl mnohem větší výběr daní,“ prohlásil.

Goláň ale kabinet současně kritizoval: „Slibem nezarmoutíš, slíbit se dá cokoliv, ale systém vůbec není připravený,“ řekl s tím, že vláda neví, kde peníze vzít. Řešení on sám spatřuje v úsporách uvnitř vládních výdajů. „Na výdajové stránce bych hledal místo a nehledal bych, jak díru zalepit vyšším výběrem jiných daní.“

To nyní odmítá i vládní hnutí. „Bráníme se přemýšlet o sektorových a korporátních daních,“ řekl Volný. „Pokud se udrží tento hospodářský růst, je to dostatečný zdroj na to, abychom prostředky dali dohromady. Je potřeba dál pracovat na tom, aby se lépe vybíraly daně a abychom uměli naplnit zdrojovou část rozpočtu,“ uvedl poslanec za hnutí ANO.