Obce chtějí více peněz z daní. Aby zastavily vylidňování, omezily by i příjmy největších měst

5 minut
Události: Obce chtějí od státu více peněz
Zdroj: ČT24

Sdružení místních samospráv a Spolek pro obnovu venkova požadují po státu více peněz, aby mohly lépe čelit například vylidňování obcí a odchodu obyvatel do větších měst. Dosáhnout toho chtějí změnou v rozdělování výnosů z daní i tím, že se zastropuje výše příjmu čtyř největších měst v republice. Ministerstvo financí změny nepodporuje.

Sdružení místních samospráv upozorňuje na vylidňování obcí, ve kterých pak zůstávají hlavně senioři. O řadu z nich se musejí postarat a to také stojí peníze. I proto sdružení chce, aby stát při rozdělování daní posílal obcím finance i pro lidi starší 65 let.

Požaduje navíc zvýšení příspěvku na žáka a zastropování příjmu největších měst na úroveň letošního roku. Celkem pro menší obce návrh počítá se čtyřmi miliardami navíc.

Obce a daně
Zdroj: ČT24

Nové povinnosti, které něco stojí

Obce a některé kraje chtějí přidat peníze také proto, že na ně vláda přenáší nové povinnosti, a ty něco stojí. Předsedkyně Spolku pro obnovu venkova Veronika Vrecionová (ODS) připomněla, že starostům a obcím neustále rostou náklady.

„Rostou jim v souvislosti s tím, že stát na ně postupně převádí řadu dalších povinností, zavaluje je neustálou byrokracií. Oni už tu práci sami nestíhají a musí si najímat další pracovníky.“

„Slibujeme si od toho, že obce mohou investovat do občanské vybavenosti, do dostupnosti služeb, zvyšovat kvalitu své infrastruktury, třeba stavět místní komunikace,“ uvedl předseda Sdružení místních samospráv Stanislav Polčák (STAN). 

Ministerstvo má výhrady

Jenže resort financí má k návrhům výhrady. Zvýšit příspěvek na žáka odmítla před několika lety sněmovna, a o tom pro seniory se teprve bude debatovat. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) připomíná, že v republice je více než šest tisíc obcí. Pokud by se mezi kritéria vložil i počet seniorů, který se v čase vyvíjí, bylo by to administrativně náročné.  

Zatímco u obcí resort financí úpravy odmítá, krajům změny rozpočtu slíbil. Kraje požadují úpravy i proto, že pro ně se pravidla přerozdělování peněz dvacet let neměnila. Jenže struktura obyvatel ano, například ve Středočeském kraji jich teď žije o 20 procent víc, na severní Moravě o pět procent méně. Ideální by podle hejtmanů bylo, pokud by se daně přepočítávaly každý rok. 

Daně a kraje
Zdroj: ČT24

„V co doufáme, je to, že stát nějakou část z daně z paliv a pohonných hmot dá do sdílených daní,“ uvedl hejtman Libereckého kraje Martin Půta (nestr. za STAN). V případě jeho regionu by pak mělo hejtmanství k dispozici o 400 milionů víc než letos, kdy počítá se 3,5 miliardami. Z peněz by se platily opravy silnic.

Ministerstvo financí chce v příštím roce hledat cestu, jak přidat peníze na silnice druhých a třetích tříd. Zároveň ale nechce otevírat nůžky v rozpočtovém určení daní na úkor státu. Zástupci samospráv mezitím začnou v lednu hledat podporu pro změny mezi poslanci.

  • V Česku je nyní 6254 obcí. Podstatnou částí jejich příjmů jsou peníze ze sdílených daní, mezi které patří DPH, odvody z nemovitostí nebo z příjmu.
  • Z nich i z jiných zdrojů získaly obce letos od ledna do září přes 264 miliard korun. Utratily bezmála 234 miliard. Na rozdíl od vlády hospodaří samosprávy dlouhodobě v plusu.
  • Příjmy krajů za devět měsíců přesáhly 189 miliard korun, výdaje 178 miliard. 
  • Stát vybírá daně - výnosy z nich putují do státního rozpočtu, obcím a krajům. Například u daně z přidané hodnoty kraje získávají 8,92 procenta, obce pak 23,58 procenta (jejich podíl se zvyšoval od ledna 2018, předtím činil 21,4), zbytek stát. Obce například dostávají veškerou daň z nemovitostí. 
  • Zdroj: ČT24, ČTK

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Benzin i nafta výrazně zlevnily

Pohonné hmoty v tuzemsku v předvelikonočním období výrazně zlevnily. Průměrná cena benzinu klesla za poslední týden o 59 haléřů na 34,32 koruny za litr. Naposledy byl levnější počátkem října 2021, tedy před třemi a půl roku. O 76 haléřů na litru zlevnila za poslední týden nafta. Za litr dieselu teď řidiči dají průměrně 33,24 koruny, což je nejnižší cena od předloňského července, vyplývá z údajů společnosti CCS, která ceny dlouhodobě sleduje.
08:45Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Poslanci schválili zákon o podpoře bydlení

Sněmovna v závěrečném kole schválila vládní předlohu o podpoře bydlení. Opoziční ANO už předem avizovalo, že ji nepodpoří, zákon kritizuje i hnutí SPD. Poslanci se opět nedostali k dokončení závěrečného schvalování školské novely, neprojednali ani sociální novelu. Na programu schůze měli také uzákonění pravidel pro lobbování, které podpořili.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Umělá inteligence může pomoct EU s produktivitou, ale nerovnoměrně, tvrdí analýza

Pracovní trh v zemích Evropské unie je stále více připraven na nástup umělé inteligence (AI), která může pomoci kompenzovat pokles produktivity a stárnutí populace, uvedli v analýze ekonomové nizozemské banky ING. Může mít podle nich ale negativní dopady v jižních zemích eurozóny.
před 20 hhodinami

Rezervy plynu se začínají plnit, koncem března zbývala jen čtvrtina

Tuzemské zásobníky plynu se zase začínají plnit. Nejméně suroviny v nich bylo koncem března, zbývala sotva čtvrtina rezerv. Teď už distributoři nečekají, že by do nich před začátkem nové topné sezony museli sahat. Ačkoliv v posledních měsících plyn zlevňoval, analytici očekávají, že v budoucnu budou ceny stagnovat, a doporučují fixaci.
před 21 hhodinami

Američané se zásobili před cly, čínská ekonomika díky tomu vzrostla

Hrubý domácí produkt (HDP) Číny podle Pekingu v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostl. Ve srovnání s předchozím kvartálem o 1,2 procenta, meziročně pak o 5,4 procenta. Data jsou ovlivněná tím, že se čínští exportéři připravovali na nástup amerického prezidenta Donalda Trumpa a na zavedení amerických cel, upozornila zahraniční zpravodajka ČT Barbora Šámalová.
včera v 12:38

Úspěch země závisí na tom, jak se změní EU, řekl Fiala

Úspěch Česka závisí na tom, jak se změní celá Evropa, sdělil na konferenci Česko na křižovatce premiér Petr Fiala (ODS). Za hlavní problém pro konkurenceschopnost EU vnímá zejména nadměrnou regulaci. Podle ekonoma Václava Vislouse (Piráti) vzniká nadměrná byrokracie spíše implementací unijních pravidel na národní úrovni. Tuzemský byznys podle šéfa Svazu průmyslu a dopravy Jana Rafaje potřebuje vidět skutečné změny jako třeba dokončení jednotného evropského trhu.
15. 4. 2025Aktualizováno15. 4. 2025

Větší problém než cla jsou regulace v EU, tvrdí Hrnčíř z SPD

Americká cla Česko zasáhnou, hlavní problém jsou ale regulace zavedené v rámci EU, prohlásil v Interview ČT24 poslanec Jan Hrnčíř (SPD). Ideálním scénářem by podle něj byly nulové tarify. Konkurovat Číně bude těžké, jelikož Evropě „technologicky utekla“ a nemá takové regulace, tudíž nabízí levnější zboží, uvedl také. Pořad moderovala Tereza Řezníčková.
15. 4. 2025

Čekání na hranicích kvůli opatřením proti slintavce připravuje dopravce o peníze, ale chápou to

Na hraničním přechodu ve Starém Hrozenkově na Uherskohradišťsku by měla od večera začít v souvislosti s rizikem zavlečení slintavky a kulhavky projíždět nákladní auta dvěma novými vanami s dezinfekcí. Nad jednou z nich bude i dezinfekční rám. Díky tomu by se měly zkrátit kolony, v nichž auta tráví i několik hodin. Opatření sice dopravce zdržují a každá hodina čekání kamionu je stojí asi dva tisíce korun, uvedl mluvčí Česmad Bohemia Martin Felix, ale chápou je.
14. 4. 2025
Načítání...