Sítě 5G přinesou větší změnu než nástup mobilů, prohlásil Babiš. Česko pokryjí do roku 2024

5 minut
Sítě 5G přinesou větší změnu než nástup mobilů, prohlásil Babiš
Zdroj: ČT24

Operátoři dostanou po aukci kmitočtů pro sítě páté generace (5G) čas do roku 2024 na spuštění sítí pro komerční provoz. Na čtvrteční konferenci v Praze o zajištění bezpečnosti při zavádění těchto mobilních sítí to uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Předseda vlády očekává, že technologie přinese větší změnu, než v minulosti znamenal nástup mobilních telefonů. Ochraně nových sítí je nutné věnovat mimořádnou pozornost, dodal. Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) se už dnes hackeři ve službách některých států snaží narušit fungování demokratických zemí, se zavedením 5G toto riziko vzroste.

Nejde jen o stokrát nebo tisíckrát rychlejší internet v mobilech. Na sítích páté generace bude záviset provoz samořiditelných aut, přístrojů v domácnostech i správa měst. 

Babiš v zahajovacím projevu na pražské konferenci uvedl, že nástup sítí 5G posune vpřed všechna odvětví včetně výroby, energetiky či zemědělství. „Od vysokorychlostních technologií se očekává, že přinesou digitální evoluci, budou stimulovat hospodářský růst, inovace a blahobyt. Ta změna bude větší než nástup mobilních telefonů,“ prohlásil.

„Očekávám, že pásmo pro 5G sítě bude rozděleno mezi operátory v roce 2020 po aukci kmitočtů v listopadu 2019,“ uvedl Babiš. Vláda předpokládá, že chystaná aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě 5G v pásmech 700 MHz a 3,5 GHz by mohla vynést kolem osmi miliard korun, podobně jako předchozí soutěž o frekvence pro LTE v roce 2013.

„Pan premiér má v tomto směru pravdu, internet věcí a všechny nové digitální zlepšováky bude na 5G sítích možné plně rozvinout,“ potvrdil zakladatel společnosti Safetica Jakub Mahdal. 

3 minuty
Události ČT: Sítě 5G pokryjí Česko do roku 2024
Zdroj: ČT24

Premiér také apeloval na změnu způsobu spolupráce na úrovni kybernetické bezpečnosti. „Již dnes chráníme sítě proti špionáži, kybernetickému zločinu a průmyslové systémy před napadením. Toto se s 5G změní. Ochranou sítě páté generace budeme chránit samotnou strukturu naší společnosti, naši schopnost rozvíjet se, nebo dokonce existovat,“ uvedl Babiš.

„Samotné 5G sítě mají značnou míru chyb, které mohou hackeři využít, takže s nástupem těchto sítí bude mnohem více útoků, prostředictvím kterých se mohou hackeři dostat do systému, ať na úrovni jednotlivců, tak i vlád,“ upozornil Mahdal.

8 minut
Budoucnost a bezpečnost 5G sítí
Zdroj: ČT24

„Zajištění bezpečnosti 5G sítí je otázka obrovského a strategického významu. Je známo, že státy financovaní hackeři působí v kyberprostoru se snahou narušit soudržnost našich společností a paralyzovat fungování státu i firem,“ řekl Petříček. Upozornil, že sítě 5G se stanou v budoucnu páteří ekonomiky a budou zásadní i pro fungování společnosti, jejich existence umožní například rozšíření samořiditelných aut.

Eurokomisař pro bezpečnostní unii Julian King ve videu zaslaném na konferenci zdůraznil, že země EU musí spolupracovat při stanovování standardů pro bezpečnost sítí 5G. Zároveň uvedl, že se unie nechce vymezovat proti žádné konkrétní zemi ani žádné konkrétní firmě, její trh musí zůstat otevřený pro všechny, kdo splní stanovené bezpečnostní požadavky.

Podle vedoucího odboru kybernetických bezpečnostních politik Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Václava Borovičky roste závislost na komunikačních sítích a z toho plyne růst počtu potenciálních cílů pro kyberzločince. Roste také počet hrozeb i riziko špionáže nebo útoků. „Sítě 5G se stanou součástí kritické informační infrastruktury. Jejich spuštění ovlivní zavádění autonomních dopravních systémů, komunikaci zařízení mezi sebou, rozvoj umělé inteligence nebo fungování průmyslových řídicích systémů,“ podotkl.

Úřad proto musí v současnosti dělat rozhodnutí, která budou mít rozsáhlý dopad v budoucnu. Zároveň dodal, že kvůli komplexitě používaného hardwaru a softwaru v 5G sítích není možné se zaručit za jejich úplnou bezpečnost.

Konference pro spojence

Konference v Černínském paláci se ve čtvrtek a v pátek účastní experti ze tří desítek zemí Evropské unie, NATO a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Cílem konference je najít nezávazné obecné principy pro spuštění sítí 5G, které budou řešit bezpečnostní, technické i ekonomické aspekty přechodu.

Jednání ve čtvrtek sledoval také americký velvyslanec Stephen King nebo Dušan Navrátil – šéf úřadu, který loni v prosinci varoval před výrobky čínských firem Huawei a ZTE jako před bezpečnostním rizikem. „Varování je diskriminační a vágní a působí mnoho nejasností na trhu. Škodí naší pověsti a byznysu,“ uvedl už letos v únoru Radoslaw Kedzia, ředitel Huawei pro Česko a Slovensko. 

„Není to o dodavatelích, ale o tom principu, je to konference pro de facto naše spojence z Evropské unie a NATO,“ dodal český premiér. Například Spojené státy tento týden prohlásily, že přehodnotí vztahy se zeměmi, které budou využívat technologie Huawei. Naopak Británie se podle tamních médií chystá firmu do sítí páté generace pustit. I když vláda uvedla, že ještě nerozhodla.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Nejde o ekonomické cíle, míní o amerických clech Rusnok. Je to chaos, říká Hnát

Z některých příkladů je vidět, že nejde o obchod ani o americký schodek, řekl v pořadu 90’ ČT24 bývalý guvernér ČNB Jiří Rusnok v souvislosti s některými oznámenými cly ze strany prezidenta USA Donalda Trumpa. S tím souhlasil i prorektor VŠE v Praze Pavel Hnát, který zmínil, že současný chaos ukazuje na to, že ve věci žádné ekonomické propočty nejsou. Člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Petr Zahradník pak zmínil, že silnou kartou Evropy je zpracovatelský průmysl.
před 11 hhodinami

Kanada bude čelit clu ve výši 35 procent, EU brzy dostane dopis, oznámil Trump

Kanada bude od 1. srpna čelit clu ve výši 35 procent na dovoz zboží do Spojených států, sdělil v noci na pátek americký prezident Donald Trump. Podle tiskových agentur se tak vyjádřil v dopise kanadskému premiérovi Marku Carneymu, který chce do uvedeného data s Washingtonem ještě jednat. Zbývajícím obchodním partnerům, kteří dosud podobný dopis neobdrželi nebo nedosáhli rámcových dohod, budou USA účtovat plošnou celní sazbu ve výši patnáct nebo dvacet procent, řekl šéf Bílého domu stanici NBC News. Evropská unie podle něj dopis dostane brzy.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Nástupní platy jsou nízké, nelze sehnat lidi do veřejné správy, zní z odborů

Zástupci vlády a odborů se nedohodli na tom, jak by v příštím roce měly růst platy ve veřejném sektoru. Zajedno jsou ale v otázce postupného zrušení první platové tabulky. Podle předsedy Odborového svazu státních orgánů a organizací Pavla Bednáře nelze do samospráv či státní správy kvůli nízkým platům nabrat nové zaměstnance. Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj říká, že platy by měly kopírovat růst v soukromém sektoru. Česko podle něj zůstává zemí nízkých nákladů.
před 16 hhodinami

Ekonomy znepokojuje situace na realitním trhu

Červnová inflace zrychlila v meziročním srovnání téměř ke třem procentům z květnových 2,4 procenta. To je nejvyšší hodnota od loňského prosince. Ekonomka a bývalá zástupkyně České republiky ve Světové bance Jana Matesová se obává situace na realitním trhu, ekonom Jan Švejnar zase v případě zvyšování cen volá po navýšení dovozu. Řekli to v 90' ČT24 moderované Jakubem Musilem.
před 20 hhodinami

Bitcoin pokračuje v růstu na další rekordy, překonal hranici 118 tisíc dolarů

Cena bitcoinu v pátek pokračuje v prudkém růstu. Kolem 8:30 SELČ se vyšplhala na další rekord, za posledních 24 hodin posílila zhruba o sedm procent a dostala se nad 118 tisíc dolarů (2,49 milionu korun), vyplývá z údajů kryptoměnové burzy CoinDesk. Výrazně zpevňují i další kryptoměny.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Snahu vlády o změnu systému emisních povolenek podporují odbory i zaměstnavatelé

Zaměstnavatelé a odbory podporují snahu vlády o změnu systému obchodování s emisními povolenkami ETS 2. Žádají ucelenou analýzu dopadů jejich zavedení. Prosazují také to, aby se evropské dotace po roce 2027 zacílily do několika málo oblastí a využily na strategické projekty, řekli po čtvrtečním jednání tripartity šéf Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj a předák ČMKOS Josef Středula. Dohodnout se nepodařilo na růstu platů ve veřejném sektoru.
10. 7. 2025Aktualizováno10. 7. 2025

USA zavádí další cla, dotknou se zboží z Brazílie nebo Iráku

Prezident USA Donald Trump oznámil nová dovozní cla pro osm dalších zemí. Je mezi nimi třeba Brazílie, za importy z jihoamerické země se bude platit 50procentní clo. Ve výši 30 procent pak budou cla na zboží z Alžírska, Iráku, Libye a Srí Lanky. Na zboží z Moldavska a Bruneje vyměřil Trump 25procentní clo a na zboží z Filipín bude celní přirážka 20 procent. Opatření vstoupí v platnost k 1. srpnu, EU mezi novými tarify nefiguruje. Ke stejnému datu zavádí Bílý dům také 50procentní cla na dovoz mědi.
9. 7. 2025Aktualizováno10. 7. 2025

Problém způsobilo násobení poruch, řekl šéf ČEPSu k pátečnímu výpadku proudu

Příčinou pátečního rozsáhlého výpadku elektřiny v části Česka byl souběh několika problémů, důvod souběhu je ale stále nejasný, sdělil předseda představenstva ČEPSu Martin Durčák. Zároveň vyloučil přetížení sítě přetoky nebo poškození třetí osobou, soustava podle něj před výpadkem fungovala spolehlivě. ČEPS ve čtvrtek také spustil mimořádné kontroly klíčových elektrických vedení za využití termovize. Výsledky bude mít v řádu týdnů.
10. 7. 2025Aktualizováno10. 7. 2025
Načítání...