Zisk České spořitelny za tři čtvrtletí mírně vzrostl, dařilo se v úvěrech

Čistý zisk České spořitelny za tři čtvrtletí letošního roku činil 11,8 miliardy korun. Meziročně se zvýšil zhruba o 140 milionů. Důvodem je především růst čistého úrokového výnosu o 8,5 procenta na 20,2 miliardy korun. Hospodářské výsledky Česká spořitelna zveřejnila na webu. Dařilo se i mateřské rakouské bankovní skupině Erste Group – ta za tři čtvrtletí zvýšila zisk na 1,2 miliardy eur (31,8 miliardy korun).

Česká spořitelna
Zdroj: ČT24 Autor: ČT24

„Portfolio hypoték překročilo hranici 250 miliard korun. Dokázali jsme výrazně růst v úvěrech fyzickým osobám i korporátním klientům,“ uvedl předseda představenstva Tomáš Salomon. Příznivý vývoj české ekonomiky, rostoucí mzdy a snižování nezaměstnanosti se podle banky promítají do poptávky po zboží a službách, a tím pádem i po úvěrech.

Na vyšší čisté úrokové výnosy mají největší vliv rostoucí úvěrové obchody a zvyšování úrokových sazeb Českou národní bankou. „Přes zvýšení úrokových sazeb čistá úroková marže vztažená k úročeným aktivům poklesla na 2,13 procenta, důvodem je vysoký objem nízkoúročených obchodů s ČNB a pokračující tlak na marže na trhu,“ uvedla Česká spořitelna.

Hrubý objem klientských úvěrů očištěný o vliv reverzních repo operací meziročně vzrostl o 9,7 procenta na 701,4 miliardy korun.

Provozní zisk firmy se za devět měsíců zvýšil o 5,4 procenta na 15 miliard korun. „Za důležité považuji i meziroční zlepšení ukazatele poměru provozních nákladů a výnosů, které potvrzuje, že se nám daří zvyšovat i naši vlastní efektivitu,“ dodal Salomon.

Výsledky spořitelny podle portfolio manažera ve společnosti Cyrrus Tomáše Pfeilera vyzněly velmi optimisticky. „Důležitým ukazatelem je růst čistého úrokového výnosu. V rámci skupiny Erste patří Česká spořitelna k hlavním tahounům růstu úrokových výnosů,“ uvedl.

Erste Group v roce 2000 koupila spořitelnu za 19 miliard korun, což v přepočtu na akcii činilo 240 korun. Valná hromada České spořitelny na začátku října rozhodla o nuceném přechodu, tzv. vytěsnění minoritních akcionářů. Všechny akcie banky získá právě majoritní vlastník, tedy rakouská finanční skupina Erste Group. Zaplatí drobným akcionářům za každou akcii spořitelny 1328 korun. Vlastnické právo ke všem akciím na ni přejde 6. listopadu.

Objem úvěrů i vkladů roste také u mateřské Erste Bank

Česká spořitelna je největší bankou v ČR podle počtu klientů, ke konci září jich měla 4,64 milionu. Mateřská Erste Bank je klíčovým hráčem na bankovním trhu střední a východní Evropy. Ta za devět měsíců tohoto roku zvýšila čistý zisk o 24,4 procenta na 1,23 miliardy eur. Firma uvedla, že se jí daří zvyšovat objem poskytnutých úvěrů i vkladů. Banka také
zlepšila celoroční výhled.

Čisté příjmy z úroků stouply o 4,4 procenta na 3,37 miliardy eur, hlavně díky České republice a Rumunsku. Příjmy z poplatků a provizí vzrostly o 5,1 procenta na 1,43 miliardy eur, podpořily je hlavně příjmy z provizí z makléřských služeb. Objem vkladů se zvýšil o 5,9 procenta, objem poskytnutých úvěrů pak o 6,3 procenta.

Zisk podpořilo také snížení rezerv na rizikové úvěry, protože kvalita úvěrů se s ohledem na pokračující příznivou hospodářskou situaci zlepšila. Podíl nesplácených úvěrů na celkovém objemu klesl na 3,5 procenta z loňských čtyř procent.

„Na základě solidní řady výsledků zlepšujeme výhled na celý rok 2018 a cíl návratnosti hmotného kapitálu nad 12 procent,“ uvedl generální ředitel Andreas Treichl.