Vítkovice loni prohloubily ztrátu. Zdůvodňují to mimořádnými účetními operacemi

Společnost Vítkovice, která zastřešuje služby pro své dceřiné společnosti z bývalé skupiny Vítkovice Machinery Group, loni hospodařila se ztrátou 4,5 miliardy koruny, meziročně to je o více než tři miliardy korun horší výsledek.

Ocelárna společnosti Vítkovice Heavy Machinery
Zdroj: ČTK Autor: Jaroslav Ožana

Horší byly v loňském roce i tržby Vítkovic, když dosáhly hodnoty 976,7 milionu korun. O rok dříve činily 1,18 miliardy.

„Hospodářský výsledek významně ovlivnily mimořádné účetní operace. Velký vliv měla především tvorba opravných položek k finančním investicím ve výši přes tři miliardy korun,“ řekla mluvčí Eva Kijonková. Dodala, že tyto opravné položky se tvořily u společností určených k prodeji nebo společností v potížích.

Mimo to bylo podle Kijonkové nutné v době zpracování účetní závěrky roku 2017 počítat také s tvorbou opravných položek k pohledávkám vůči dcerám, a to ve výši 1,4 miliardy. „Ztrátu za rok 2017 chtějí Vítkovice částečně uhradit z účtu nerozděleného zisku minulých let a zčásti také snížením základního kapitálu formou snížení jmenovité hodnoty akcií akciové společnosti Vítkovice o 290 korun na deset korun,“ řekla.

Hospodářské výsledky společnosti a vypořádání ztráty bude ještě řešit valná hromada akcionářů, která se má sejít 21. srpna. Akcionáři budou podle programu zveřejněného na webu Vítkovic projednávat také konsolidovanou účetní závěrku ještě za rok 2016.

Ekonomické potíže některých společností

Společnost Vítkovice, a. s. dříve zastřešovala energetické, právní, logistické a další služby pro skupinu Vítkovice Machinery Group. V posledních letech se některé společnosti skupiny dostaly do ekonomických problémů. Ty se řešily restrukturalizací, prodejem či vstupem investorů.

Ještě před třemi lety měla skupina přes osm tisíc zaměstnanců. Předloni na konci roku už v ní pracovalo zhruba 6500 lidí a na konci roku 2017 už jen asi tři tisíce pracovníků. Nyní ve firmách pracuje méně než dva tisíce lidí. „Lidé o práci nepřišli. Jen už nejsou vedení ve strukturách skupiny,“ řekla mluvčí. Dodala, že pokles zaměstnanců ovlivnilo i osamostatnění společnosti Cylinders Holding s asi tisícem pracovníků.

Označení skupina Vítkovice Machinery Group se už podle Kijonkové nepoužívá. Hovoří se jen o Vítkovicích, a. s. a jejích dceřiných společnostech.